banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Anime

 

Prohlášení o stažení odkazů na Pokémon anime.

Pro všechny fanoušky Pokémonů máme špatnou zprávu. Díky událostem, které se objevily v minulých týdnech, je naše stránka nucena stáhnout všechny odkazy, které sem byly vloženy za účelem vašeho snazšího přístupu k anime – jak seriálům, tak i filmům a to jak na online, tak i stažení.

Zaprvé bychom rádi upozornili, že se toto netýká pouze Pokémonů, ale anime a mangy jakožto celku. I ty největší české weby zabývající se nahráváním anime s titulky, jako jsou Akihabara, Shirai nebo Mugiwara, stáhly veškerou svoji tvorbu a už se u nich nepodíváte de facto na nic. Proč se to stalo?

Nejdříve si dáme poznámku – studium této problematiky je veeeelmi náročné a těžko se shánějí oficiální informace. Pokusili jsme se tedy prozkoumat ty nejrelevantnější, co jsme našli, a pokusili se z toho utřídit něco, co má hlavu a patu.

V České republice nám od roku 2001 platí Autorský zákon, který se zabývá ochranou autorského práva. Někdo něco vytvoří a má k tomu autorské právo – a pokud to chcete vy (vidět, používat aj.), musíte mu za to zaplatit. Když se to neudělá, je to porušení zákona. Tento zákon ale uvádí výjimku, kdy je možné to tak činit beztrestně – pokud si činíme kopii pouze pro vlastní potřebu (tzv. Volné užití podle §30 Autorského zákona). SLEDOVÁNÍ VIDEÍ NA INTERNETU JE TEDY V POŘÁDKU A BEZTRESTNÉ. Nicméně pokud si video, které si takto pro sebe obstaráme, nahrajeme na internet a zpřístupníme jej ostatním uživatelům, už se nejedná o osobní potřebu, ale nelegální šíření obsahu, které je chráněno autorským právem. NAHRÁVAT VIDEA A ZPŘÍSTUPNIT JE OSTATNÍM JE TEDY NELEGÁLNÍ.

Takto to bylo i v minulosti, a přesto to fungovalo. Proč? Protože to nikdo více méně neřešil. Společnosti, které vlastnily autorská práva, nikoho nežalovaly. Nicméně v nedávné době byla uzavřena obchodní dohoda mezi Kanadou a EU zvaná CETA (účinná od září 2017, jež je plně vymahatelná od nového roku), která se mj. zabývá autorským právem. Díky této dohodě mají kanadské společnosti (které zastupují vlastníky autorských práv) možnost vymáhat pokuty, náhrady škody a bezdůvodné obohacení na stránkách, které nahrávaly svá videa (jedná se o velké společnosti s dostatkem peněz na dlouholeté soudní řízení, což v minulosti nebylo). S tím, že pokuty jsou ve výši statisíců korun až milionů. Některým tvůrcům titulků (netýká se to přímo Pokémonů, ale jiných anime) přišel dopis od kanadské společnosti Fanimation, ve kterém byly obviněni z porušení autorských práv. Z tohoto důvodu došlo ke stažení veškerého obsahu z mnoha stránek a jako lavina se to sesunulo skoro na vše, neboť i ostatní (ti, kteří dopis nedostali) se začali bát, že by jim také dopis mohl přijít. Z TOHOTO DŮVODU JE PROTO V SOUČASNÉ DOBĚ NEMOŽNÉ NA INTERNETU NAJÍT POKÉMONY S DABINGEM NEBO TITULKY. A kdyby se někdo, kdo tak bude činit, našel, vystavuje se velkému riziku.

Přišlo tedy na nás období, kdy je velmi těžké se k něčemu dostat. Co jsme se snažili zahledat, něco se přeci jen najít dá, jedná se zejm, o starší díly s českým dabingem. Otázkou ale je, jak dlouho se tam udrží a jestli nebudou staženy jako všechny ostatní anime. Jsme velmi neradi, že naše práce s kompletováním odkazů na sledování anime přišla vniveč, nicméně asi samotní autoři titulků k novějším dílům jsou ještě smutnější. Doufejme, že se situace zlepší.

 
Nahoru