banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Největší sada v historii – Lost Thunder

Největší sada v historii PTCG – Lost Thunder – pod drobnohledem!

Sada Lost Thunder, v pořadí 8. sada Sun&Moon bloku, se pyšní krásným prvenstvím – největší sada v historii! Tato sady totiž obsahuje 236 karet, což je až o 100 karet více, než mají některé sady. Je pravdou, že v poslední době je zvykem mít spíše více karet než méně (cca kolem 160-170, přičemž před pár lety bývalo standardně 110-120), ale skoro 240 karet, to je fakt nářez. Tato karta představuje další Pokémony ze 7. generace a zaměřuje se také na Pokémony z regionu Johto. Tato sada oficiálně vyšla 2. listopadu 2018. V této sadě se můžeme těšit na 13 nových Pokémonů-GX a 7 nových Prism Star karet. Tato sada se navrací k mechanice Lost Zone, což je něco jako druhý odhazovací balíček, ze kterého ale není návratu zpět (z Lost Zone není možné nic vytáhnout zpět). Některé karty poté pracují s kartami v Lost Zone jako podpůrným efektem. No nic, pojďme se podívat na jednotlivé Pokémony-GX z této sady! :)

 

Shuckle-GX je základní travní Pokémon se 170HP. Jeho schopnost Protective Shell jej dělá imunním vůči soupeřovým Pokémonům, kteří mají k sobě připojené 2 nebo méně energií. Toto je velmi zajímavá schopnost, neboť v dobách, kdy je hodně Pokémonů postavených na útoku za jednu energii, by tato schopnost dokázala potrápit. Samozřejmě tuto schopnost lze znegovat přiložením dalších energií k Pokémonovi (i když je nepotřebuje k útoku). Triple Poison už od názvu útoku napovídá, co bude dělat- udělí na soupeřova Pokémona otravu, která dává 3 žetony zranění v každém mezikole. Wrap-GX dává za jednu energii 40 zranění a paralýzu na soupeřova aktivního Pokémona – tento útok dá velice málo zranění, ale na jistotu dá paralýzu, což dokáže soupeře také zdržet. Shuckle rozhodně nebude Pokémon, který bude hlavní útočník Tier1 balíčků, ale díky své schopnosti by se mohl hodit do nějakých balíčků typu „attack-and-run“, tedy kdy Pokémon zaútočí a efektem útoku ustoupí na lavičku – a Shuckle dokáže být imunní vůči mnoha Pokémonům.

Sceptile-GX je Stage2 travní Pokémon s 230HP. První útok, Mach Cut, stojí pouze jednu energii a dává 60 zranění s tím, že zahodí speciální energii od soupeřova aktivního Pokémona – který balíček v dnešní době nehraje DCE? Tento útok je velice agresivní a dává i celkem dobré zranění s pozitivním efektem. Leaf Cyclone, druhý útok, dává za dvě energie 130 zranění a přesune si energii od tohoto Pokémona k Pokémonovi na lavičku – za dvě energie je to opět velmi solidní zranění. Navíc možnost zachránit si energii (když bude Sceptile vyřazen ze hry) je taky celkem fajn. Jungle Heal-GX ti vyléčí všechny Pokémony, kteří mají u sebe travní energii – léčící útoky-GX se nějak nikdy neosvědčili, takže nepočítáme, že by se zde něco měnilo. Ano, možnost vyléčit si několik Sceptilů najednou zní hezky, může se jednat celkově o zranění v řádech stovek zranění, ale i tak je to passnutí kola bez udělené zranění. Sceptile se nám velice líbí jakožto rychlý a agresivní útočník, který má navíc pozitivní efekty útoků.§

Virizion-GX je základní travní Pokémon se 170HP. Útok Double Draw ti lízne dvě karty – no, takový útok má i klasický Mimikyu, takže úplně nevidíme value v útoku Pokémona-GX, který má i klasický Pokémon. Sensitive Blade ti za dvě energie dá 50 zranění, ale pokud jsi toto kolo zahrál Supportera, tak dá 130 zranění – to už je celkem slušné. Supportera chceš hrát každé kolo, takže se splněním této podmínky by neměl být problém. Breeze Away-GX ti za jednu energii položí, kolik jen budeš chtít tvých Pokémonů ve hře zpět do tvé ruky. Tento útok lze brát dvojím způsobem – jako heal tvých zraněných Pokémonů (což umí i Sceptile a efektivněji), ale také jako vrácení Pokémonů, které máš pouze na jejich schopnost, abys tuto schopnost mohl použít znova – a to zní dobře. Virizion se nám líbí jako pomocný Pokémon, který se dá využít i na první útok, pokud budeš vážně vymíchaný, tak i na zbylé útoky (přeci jen dát 130 za dvě energie základním Pokémonem je lepší než Stage2 Pokémonem). Se Sceptilem výborná kombinace!

Magcargo-GX je Stage1 ohnivý Pokémon s 210HP. Schopnost Crushing Charge ti umožňuje jednou za kolo zahodit vrchní kartu z tvého balíčku – a pokud je to základní energie, tak si ji rovnou připojíš k jednomu tvému Pokémonovi. Tato schopnost se dá nádherně zkombinovat s klasickým Magcargem z minulé sady, který ti vyhledá kartu v balíčku a dá ji na vrch balíčku. Lava Flow stojí tři energie a dává 50 zranění s tím, že můžeš zahodit, kolik jen budeš chtít energií od tohoto Pokémona – za každou takto zahozenou energii dáš dalších 50 zranění … Toto nám přijde jako relativně slabý útok, protože na to, aby ses dostal na nějaké rozumné zranění, musíš zahodit dvě a více zranění, což je celkem drahé. Burning Magma-GX zahodí 5 vrchních karet ze soupeřova balíčku – v aktuální metě není žádný typ pálícího balíčku, pro který by se tento útok dal využít. Magcargo tedy vypadá dobrý pomocník do balíčků, které potřebují akutně rychle nabíjet Pokémony energiemi (a to základními), jinak mu moc nadějí nedáváme.

Blacephalon-GX je základní ohnivý Pokémon (Ultra Beast) se 180HP. První útok, Bursting Burn, za jednu energii soupeřova zapálí a zmate – uvést soupeře do těchto dvou speciálních kondic není moc velký zázrak. Mind Blow za dvě energie dá 50 zranění za každou ohnivou energii, kterou tímto útokem zahodíš do Lost Zone od všech tvých Pokémonů, jakkoliv budeš chtít. Po velice dlouhé době se dostáváme k Lost Zone. Jak moc je tento útok dobrý? Je dobré dát 150 zranění za 3 zahozené energie do Lost Zone, které si už nikdy nevytáhneme? Navíc tento efekt se nijak výrazně nekombinuje s jinými Pokémony využívajícími Lost Zone. Je pravda, že se jedná o nového Ultra Beast, kterého je možné nakombinovat s dalšími Ultra Beast, ale vyloženě balíček na tomto Pokémonovi si nedokážeme představit. Burst-GX za jednu energii zahodí jednu tvou kartu odměn (a pokud je to energie, tak si ji rovnou připojíš k jednomu z tvých Pokémonů). Podobnou mechaniku jsme zde ještě neměli – zahazovat odměny do odhazovacího balíčku. Ano, je to možnost jak si „vzít“ další odměnu na jisto. Blacephalon je karta, která má svůj potenciál v Ultra Beast balíčku jako další podpůrný Pokémon, ale rozhodně to není Pokémon, na kterém bude postaven celý balíček.

Suicune-GX je základní vodní Pokémon se 180HP. Schopnost Phantom Winds ti říká, že pokud je tento Pokémon na tvé lavičce, tak si jej můžeš zamíchat zpět do balíčku. No, upřímně úplně nevidíme větší využití této schopnosti – je to myšleno na léčení? To radši použijeme Super Scoop Up, abychom ho dostali rovnou do ruky a ne do balíčku. Cure Stream stojí tři energie a dává 120 zranění s tím, že útoky bránícího se Pokémona dávají v dalším kole o 30 zranění méně. No, útok jako takový to není zcela špatný, škoda jen, že se zde nedá využít DCE, ale díky tomu to není zas super duper útok. Brinicles-GX dává za tři energie 150 zranění a ustoupí na lavičku – toto je efekt, o kterém jsme mluvili u Shuckla-GX, ale bylo by fajn, aby jej bylo možné použít více jak 1x za hru. Suicune se podle nás bude moct dát využít v některých vodních balíčcích, ale pouze jako doplňkový Pokémon, nikoliv jako hlavní útočník. Velice zde postrádáme nějaký levnější útok jak za tři energie.

Zeraora-GX je celkově nedávno odhalený mýtický Pokémon ze 7. generace – jedná se o základního elektrického Pokémona se 190HP. Jeho schopnost Thunderclap Zone ti říká, že všichni tví Pokémoni, kteří mají k sobě připojenou elektrickou energii, mají nulovou cenu za ústup – to se rozhodně hodí. Po dlouhé době, kdy jsme měli na scéně Float Stone, který nám v září odrotoval, je právě karta typu Zeraora velice užitečná. Plasma Fists stojí tři energie a dává 160 zranění s tím, že v dalším kole nemůže útočit. 160 zranění za tři energie bez možnosti užití DCE s negativním efektem … No, na první pohled se to může zdát být slabé. Negativní efekt se dá zrušit ustoupením na lavičku (což máme zadarmo díky schopnosti). Full Voltage-GX je naprosto suprový útok na rozjezd, který ti z odhazovacího balíčku vytáhne 5 základních energií, které si přiložíš k tvým Pokémonům, jakkoliv budeš chtít – přesně takový typ útoku Zeraora potřebuje. Zeraora-GX přesto že má jen jeden klasický útok (navíc až za tři energie) se může zdát být relativně slabý, ale v dobré kombinaci s ostatními Pokémony jej budeme beze sporu pravidelně na herní scéně potkávat.

Sigilyph-GX je základní psychický Pokémon se 170HP. Jeho schopnost Mirror Counter říká, že pokud je tento Pokémon tvým aktivním Pokémonem a je zraněn útokem od soupeřova Pokémona-GX nebo EX(i pokud je vyřazen ze hry), tak dá tolik zranění, kolik sám utržil, na útočícího Pokémona – jakože cože? Možnost dát pořádný kotel zranění (tím rozuměj 150 a více) bez útočení a jakékoliv potřeby energií? No to je naprosto super! Přesně takovýto Pokémon je vhodný do attack-and-run balíčku, jedná se i o lepšího Pokémona než je Shuckle. Např. nás napadá využití s Alolan Sandslashem. Sonic Wing stojí tři energie a dává 80 zranění s tím, že toto zranění není ovlivněno odolností – no, dalo se čekat, že při tak silné schopnosti bude útok slabý. Intercept-GX dává za tři energie 60 zranění za každou energii u soupeřova Pokémona – tímto útokem dokážeš tedy dát 120-180 zranění, což na GX útok za tři energie není moc velký zázrak. I přes relativně slabé útoky je tento Pokémon díky schopnosti Mirror Counter velmi nadějný a těšíme se na to, jak se jej budou snažit soupeři obehrávat. Doufejme, že se dočkáme silného attack-and-run útočníka a nebude se jednat pouze o efekty GX Pokémonů (jako je Golisopod nebo Suicune).

Tyranitar-GX je Stage2 temný Pokémon s 250HP. Jeho schopnost Lost Out říká, že pokud tento Pokémon vyřadí soupeřova Pokémona, tak jej položíš do Lost Zone namísto do odhazovacího balíčku. Tato schopnost se rozhodne může hodit, neboť soupeř nebude mít možnost si dané karty (ať Pokémonony nebo energie) vrátit zpět do hry. Dusty Ruckus stojí tři energie a dává 130HP a 30 zranění do všech soupeřových základních Pokémonů na lavičce. Tento útok hodnotíme spíše jako průměrný, protože 130 za tři energie (bez možnosti využít DCE) u Stage2 Pokémona-GX je relativně slabé. Ano, možnost spread damage je sice lákavá, ale netýká se to všech Pokémonů, což znamená, že mnohdy to nemusí mít žádný efekt (i když přiznáváme, že základní Pokémony, zejm. GX by soupeř vždy měl mít). Lay the Smackdown-GX dává za tři energie 220 zranění, které není ovlivněno žádným efektem na soupeřovu Pokémonovi – za tři energie 220 zranění je celkem solidní. Tyranitar se podle nás na herní scéně moc neobjeví z důvodu jeho pomalosti a relativně slaným útokům.

Genesect-GX je základní metalový Pokémon se 180HP. Jeho schopnost Double Drive mu umožňuje mít k sobě připojené dva Tooly najednou (a to i stejného jména). Tato schopnost se určitě využít mohla. Burst Shot dává za tři energie 130 zranění bez dalšího efektu (a bez možnosti využít DCE). Break Buster-GX dává z tři energie 190 zranění s tím, že není ovlivněno odolností. Takže nám Genesect nabízí pouze útoky na zranění, které nejsou ani tak moc OP, spíše průměrné. Genesectovi dáváme šanci jakožto pomocnému Pokémonovi v nějakém metalovém balíčku (přeci jen 180HP na základního Pokémona není špatné), ale hlavní útočník balíčku to asi nebude.

Alolan Ninetales-GX je vílí Stage1 Pokémon s 200HP. Jeho schopnost, Mysterious Guidance, ti umožní v okamžiku, kdy vykládáš tohoto Pokémona do hry, si najít v balíčku 2 Itemy a položit si je do ruky. Toto je rozhodně užitečná schopnost a dobré doplnění aktuálních možností hledacích Pokémonů – Tapu Lele-GX je auto-include v každém balíčku a hledá jednoho Supportera. Zde je sice pravda, že se jedná o Stage1 Pokémona, ale zase nám najde 2 Itemy. Počítám, že Alolan Ninetales se bude hrát v mnoha balíčcích. Snowy Wind dává za dvě energie 70 zranění a 30 do jednoho Pokémona na lavičce – jako hlavní útočník nic moc, ale v jistých okamžicích se hodit může. Sublimation-GX za dvě energie vyřadí ze hry soupeřova aktivního Ultra Beasta – wauu. Ultra Beast se hrají ve většině balíčkách a proto se tento útok dá využít prakticky všude, obzvláště proti GX. Alolan Ninetales je rozhodně super Pokémon a to jak díky super silné schopnosti, tak i díky GX útoku (škoda jen, že potřebuje vílí energii). Alolan Ninetalese si rozhodně ve své sbírce ochraňuj!

Mimikyu-GX je základní vílí Pokémon se 170HP. Útok Perplex zmate soupeřova Pokémona – bez zranění, takže to máme nepoužitelný útok. Let‘s Snuglle & Fall stojí dvě energie a dává 10 + 30 zranění za každý žeton zranění na soupeřovu aktivním Pokémonovi – čím více bude zraněný soupeřův Pokémon, tím bude tento útok silnější (v situaci, kdy má na sobě 100 zranění, tak úplně nepotřebujeme dávat 300 zranění z útoku). Ale např. Při 4 žetonech zranění se dostáváme za dvě energie na 130 zranění, což není až tak špatné. Dream Fear-GX si vybere jednoho soupeřova Pokémona z lavičky, kterého zamíchá soupeři zpět do balíčku – ano, to se může hodit, obzvláště na nabitého Stage2 Pokémona, ale hru to spíše nevyhraje. Mimikyu se podle nás moc hrát nebude.

Lugia-GX je základní bezbarvý Pokémon se 190HP a odolností na bojové Pokémony. Útok Psychic stojí tři jakékoliv energie a dává 30+30 zranění za každou energii u soupeřova Pokémona – při třech energiích u soupeře jsme na 120 zranění (za dvě energie s použití DCE), což není zcela k zahození. Pelagic Blade stojí čtyři energie a dvá 170 zranění s tím, že tento útok nemůže v dalším kole použít – opět budeme vycházet z využití DCE, takže jsme schopni dát prakticky za dvě energie (DCE) dát 170 zranění, což je celkem síla. Lost Purge-GX za tři energie vyřadí soupeřova aktivního Pokémona ze hry a navíc jej dá do Lost Zone, což je naprosto luxusní útok, s využití DCE nás to navíc stojí jen dvě energie. Lugia se díky tomu, že se jedná o bezbarvého Pokémona, dá využít skoro v každém balíčku, navíc odolnost na bojové Pokémony, kteří jsou velice častí, také potěší. Lugii rozhodně v balíčkách vídat budeme.

Tak a jsme na konci rozboru Pokémonů-GX z této sady. Tato sada neobsahuje žádnou vyloženě špatnou kartu, u které je vyloučeno jakékoliv její využití. Tím samozřejmě neříkáme, že se všichni budou stabilně hrát, ale spíše, že mají potenciál být využiti (obzvláště když k nim vyjdou v dalších sadách Pokémoni, se kterými se budou tito kombinovat), popř. Někteří mohou být využiti začínajícími hráči, kteří si nemůžou dovolit Tier1 balíčky. Pokud bychom měli vyjmenovat podle našeho hodnocení 3 nejlepší Pokémony-GX, tak by se jednalo o Alolan Ninetalese-GX, Sigilyph-GX a Zeraora-GX. Tvé hodnocení nám můžeš napsat na náš Facebook, za což budeme velice rádi. Uvidíme se v dalším balíčku, kde se podíváme na Prism Star Pokémony a v dalším zase na zbylé, klasické Pokémony. 

 
Nahoru