banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Pokémoni GX - Celestial Storm

Sada Celestial Storm je již sedmou sadou z řady Sun&Moon. Tento set se točí kolem Pokémonů z oblasti Hoenn. Celkem se v této sadě nachází 183 karet, což je váááážně veeelký počet a hráči se tak mají na co těšit – průletem např. 11 nových Pokémonů-GX a několik Prism Star karet. Oficiální datum vydání je pátek 3. srpna. Pojďme se tedy podívat na ty nejsilnější karty této sady v podobě Pokémonů-GX! :)

Shiftry-GX

Shiftry-GX je travní Stage2 Pokémon s 240HP. Jeho první útok, Perplex, stojí jednu energii a dává 40 zranění s tím, že zmate soupeřova aktivního Pokémona. Zmatení je jedna ze slabších speciálních kondic, protože nemá okamžitý účinek a soupeř může snadno ustoupit (což v dobách Float Stone není problém s žádným Pokémonem). Druhý útok, Extrasensory, stojí tři energie a dává 90 zranění, ale pokud máš v ruce stejný počet karet jako má tvůj soupeř, tak dáš dalších 90 zranění. Tento útok je už mnohem zajímavější, protože s použitím DCE a Rare Candy dokážeme hned ve druhém kole dostat do hry Pokémona, jehož útok dává 180 zranění. Samozřejmě musíme myslet na splnění podmínky určitého počtu karet na ruce, ale to většinou nebývá problém (např. Pomocí nového Copycatu). Den of Iniquity-GX nám říká, že si vybereš jednoho soupeřova Pokémona, kterého si soupeř (i se všemi připojenými kartami) musí zamíchat zpět do balíčku. Tento útok nefunguje jako závěrečný dokončovák, který by na jednu ránu vyřadil cokoliv, ale v situaci, kdy má soupeř připraveného Stage2 Pokémona se třemi energiemi a Toolem na zaútočení, tak by se tento útok hodit mohl. Shifty-GX se nám díky druhému útoku velmi líbí, myslíme, že se na něm budou stavět silné a agresivní balíčky, proto mu dáváme 8 z 10 bodů.

Blaziken-GX

Blaziken-GX je ohnivý Stage2 Pokémon s 240HP. Jeho první útok, Slash, dává za dvě jakékoliv energie 60 zranění – to moc velký zázrak není. Ale opět musíme vzít v potaz použití Rare Candy a DCE, což už z toho dělá i průměrný útok. Druhý útok, Explosive Kick, stojí tři energie a dává 210 zranění s tím, že od sebe zahodí dvě ohnivé energie. Za tři energie toto vůbec není špatný útok – kor když si vymezme, že pro Zoroarky, Golisopody, Buzwolly a Lycanrocy to znamená OHKO, tak z toho najednou máme super útok. U tohoto Pokémona musíme pouze vyřešit problém s nabíjením, což se ale celkem snadno dá vyřešit (např. Blacksmith nebo Kiawe). Blaze Out GX stojí jednu energii a zahodí dvě energie od soupeřova Pokémona – stejný útok má i Umbreon-GX, akorát že dražší. Jedná se o velmi situační útok, kteří spíše zachrání před prohrou než že hru vyhraje, ale své využití by určitě najít mohl. Blaziken je také super Pokémon, je to sice trochu pomalejší Pokémon než Shiftry, ale díky silnému útoku a vyřazováním každého Pokémona na ránu z něj máme Pokémona s 7 z 10 bodů.

 Articuno-GX

Articuno-GX je základní vodní Pokémon se 170HP. Jeho schopnost, Legendary Ascent, říká, že když vyložíš tohoto Pokémona na lavičku, tak si jej můžeš rovnou vyměnit s tvým Aktivním Pokémonem a přesunout si k Articunovi, kolik jen budeš chtít vodních energií od ostatních Pokémonů – to znamená, že Articuna rovnou připravíš k útoku. Jediný klasický útok Ice Wing stojí tři energie a dává 130 zranění bez dalšího efektu – moc velký kotel zranění to není, ale pokud si vezeme, že jej pomocí lusknutí prstu dostaneme nabitého do aktivní pozice na použití tohoto útoku, tak máme z Articuna rychlého útočníka. Cold Crush GX stojí jednu energii a říká, že zahodí všechny energie od obou aktivních Pokémonů – opět zahazování energií. U Articuna to znamená zahození jedné energie výměnou za dvě, tři nebo čtyři energie u soupeřova Pokémona. Opět s velmi snadnou možností okamžitého útoku. Articuno je spíše doplňkový Pokémon do jiného vodního balíčku, postavit si balíček přímo na těchto Pokémonech podle nás není možné, ale jako tech, který je schopen okamžitě dát 130 zranění, by se v některých decích uchytit mohl. Proto dáváme 5 z 10.

Electrode-GX

Electrode-GX je elektrický Stage1 Pokémon s 190HP. Jeho schopnost, Extra Energy Bomb, mu umožní (kdykoliv v průběhu hry), aby si vytáhl z odhazovacího balíčku 5 energií, které si přiloží jakkoliv ke svým Pokémonům (nejen tedy jednomu), kromě Pokémonů-GX a EX. Pokud to takto udělá, tak je vyřazen ze hry. Na první pohled to vypadá jak celkem užitečné nabití Pokémonů, ale při bližším pohledu už to tak super není – zaprvé, nemůžeme si připravit většinu hlavních útočníků ve většině balíčků a za druhé – vyřazení ze hry = dvě odměny pro soupeře, což je hodně vysoká cena. Výhodou je, že vytáhne jakékoliv energie, využít jej je tedy možné v jakémkoliv balíčku. Ale za cenu dvou odměn si myslíme, že se moc hrát nebude. Útok Electro Ball dává za dvě energie 50 (nelze využít DCE), což hodnotíme jako podprůměr. Crush and Burn GX stojí dvě energie a dává 30 zranění plus 50 zranění za každou energii, kterou zahodíš od tvých Pokémonů – pomocí tohoto útoku jsi schopný se dostat na celkem slušné zranění (při 4 energiích to je 230 zranění) a vyřadit Pokémona na ránu, ale srovnejme si to s Blazikenem – ten dá za tři energie 210 a zahodí jen dvě energie – navíc klasickým útokem, nikoliv GX. Electrode nám tedy do oka moc nepadl, schopnost je za velmi vysokou cenu (kdyby aspoň dokázal nabít všechny Pokémony), klasický útok je podprůměr a GX útok se nedá srovnat s Blazikenem … Proto dáváme 2 body z 10.

Mr.Mime-GX

Mr.Mime je základní psychický Pokémon se 150HP, u kterého potěší, že nemá slabost na žádné Pokémony. Schopnost Magic Evens jej dokáže ochránit před útoky, které dávají sudý počet zranění (20, 40, 60, …). Toto je velmi zajímavá schopnost, s podobnou mechanikou se Pokémoni ještě nesetkali a určitě by své využití najít mohl mnozí z hlavních útočníků, viz Zoroark GX, dáají sudý počet zranění. Breakdown stojí dvě energie a dá za na soupeřova aktivního Pokémoa tolik žetonů zranění, kolik má soupeř na ruce karet – soupeř bude mít většinou 4-7 karet, což zas tak velký zázrak není. Life Trick GX vyléčí kompletně tohoto Pokémona od všech zranění – to se může hodit, nicméně léčící mechaniky v GX útocích se zatím nikdy nehráli (i když měly vyléčit všechny Pokémony). Schopnost Mr.Mima je naprosto super a dokáže zastavit mnohé decky, na útok jej ale moc neužije – ale věříme, že by se v některých balíčcích v jedné kopii jako tech mohl objevit. 6/10

Banette-GX

Banette-GX je psychický Stage1 Pokémon se 190HP. Jeho schopnost, Shady Move, mu umožní jednou za kolo (pokud je v aktivní pozici) přesunout jeden žeton zranění z jednoho Pokémona na jiného Pokémona. Tato schopnost má výhodu v tom, že dokáže přesunout žetony z tvých Pokémonů na ty soupeřovo – a kolikrát stačí právě jeden žeton zranění (10 zranění) k vyřazení Pokémona za hry. Shadow Chant dává za jednu energii 30 zranění plus 10 zranění za každého Supportera v tvém odhazovacím balíčku (max. ale 100 zranění). Za jednu energii dát až 130 zranění není špatné – nepočítejme s plným počtem, ale i při 5 Supporterech, což není nic nemyslitelného, už jsme na celkem hezkém zranění za jednu energii. Tomb Hunt GX stojí také jednu energii a vytáhne ti z odhazovacího balíčku 3 jakékoliv karty, které ti dá na ruku – tento GX útok se nám moc líbí, protože se neorientuje jen na určitý druh karet, ale dá ti cokoliv (tzn. Jak potřebnou Tapu Lele-GX nebo jakéhokoliv Supportera, co zrovna budeš potřebovat). Banette se tváří jako levný útočník, které spíše využiješ v druhé polovině hry, ale dostat jej do hry není nic těžkého, dá celkem obstojné zranění a navíc schopností si dokáže dotečkovat soupeřovy Pokémony. Banettemu dáváme 8 z 10.

Palossand-GX

Palossand-GX je ohromný STage1 bojový Pokémon s 210HP. Jeho první útok, Eerie Light, stojí tři energie a dává 60 zranění s tím, že soupeřova Pokémona zmate – dát za tři energie 60 zranění u Stage1 Pokémona-GX, to je celkem hanba a zmatení to moc nezachraňuje. Absorb Life stojí čtyři energie a dává 100 zranění s tím, že si 20 zranění sám ze sebe vyléčí … No, za 4 energie si dokážeme představit útok, co dá mnohem více zranění a bude mít mnohem větší dopad na hru. Sandy Fear-GX stojí čtyři energie a podívá se na vrchních 13 karet soupeřova balíčku, z čehož si můžeš vybrat, kolik jen chceš Pokémonů a ty zahodit – tento útok dá 60 zranění za každého Pokémona (a zbytek karet se zamíchá zpět do decku). Wauuu. Tenhle útok je úžasný. Zaprvé – 13 karet je celkem dost, máš dost velkou šanci najít dost Pokémonů a navíc nahlídnout do soupeřova balíčku a vidět, jaké tam má netradiční karty a techy. Zadruhé – možnost zahodit soupeřovy Pokémony pryč ze hry – no jasně! Tímto útokem budeme vždy chtít zahodit všechny Pokémony, protože prostě je to super. A zatřetí – tento útok snadno vyřadí skoro kohokoliv na ránu (protože 4 Pokémony najdeme skoro vždy). GX útok tohoto Pokémona je super, škoda že ty klasické stojí za nic a proto zůstane navždy jen v albech. Palossand-GX získává 1 bod z 10.

Alolan Raticate-GX

Alolan Raticate-GX je temný Stage1 Pokémon se slušnými 200HP. Jeho první útok, Chuck Away, stojí nula energií (je tedy zadarmo) a říká, že můžeme zahodit z ruky až dvě karty – a za každou takto zahozenou kartu dá 40 zranění, tedy až 80 zranění a to zadarmo. Tento útok je super agresivní, jediné, co je zapotřebí, mít karty na ruce – zahození jako takové většinou nevadí, máme vracecí karty, jen musíme mít dostatek karet na ruce. Hyper Fang stojí tři energie a dává 150 zranění – ale hodíš si kostkou a pokud ti padne lichá, tak nedáš vůbec nic. U tohoto útoku je jasné, že je naprosto nepoužitelný – riskovat, že za tři energie dáme 0 zranění … to si radši dáme za 0 energií 80 zranění, je to jistější. Item Maniac GX je také zadarmo a vyhledá ti v balíčku 6 Itemů, které si dáš na ruku – 6 Itemů je celkem dost, díky tomu budeš mít i dostatek karet na ruce (navíc si můžeš vyhledat Itemy, co ti vrátí karty z odhazovacího balíčku zpět na ruku, abys měl co zahodit) … Alolan Raticate se nám líbí jako rychlý útočník, výhodou je, že jej lze zařadit do jakéhokoliv balíčku (protože nepotřebuješ vůbec žádné energie k útoku) a proto jej uvidíme. Dáváme 7 bodů z 10.

Scizor-GX

Scizor-GX je metalový Stage1 Pokémon s 210HP. Jeho schopnost, Danger Perception, nám říká, že pokud tomuto Pokémonovi zbývá 100 nebo méně životů, tak jeho útoky dávají o 80 zranění do soupeřova aktivního Pokémona více. Tato schopnost se rozhodne hodí, díky 210HP máme i celkem velkou šanci, že nám Scizor alespoň jednu ránu přežije a zaktivuje svoji schopnost. Útok Steel Wing dává za dvě energie 80 zranění s tím, že v dalším kole sám utrží o 30 zranění méně. Tento útok je v zásadě takový průměr, nicméně s aktivovanou schopností je to nádhera. Cross-Cut GX stojí tři energie a dává 100 zranění a pokud stojí proti soupeřovu aktivnímu Pokémonovi, kterým je vyvinutý Pokémon, tak si k tomu dá dalších 100 zranění – a 200 zranění není špatných, s jeho schopností to dělá OHKO pro cokoliv. Scizor vůbec nevypadá špatně, ale chce to mít aktivní jeho schopnost. Nejsme schopni odhadnout, jak moc se bude Scizor hrát, proto dáváme 5 bodů z 10.

Stakataka-GX

Stakataka-GX je na pohled velmi zajímavý Pokémon – základní metalový se 180HP z Ultra Beast skupiny. Ultra Wall chrání všechny tvé Ultra Beast (tohoto i ostatní) před zraněním – neboť každý utrží o 10 zranění méně – když budeme mít na lavičce dva až tři, už se každé kolo celkem dobře chráníme. Gigaton Stomp stojí tři energie a dává 120 zranění bez efektu -  nevýhodou je, že zde nemáme žádný levnější útok a ani nemůžeme použít DCE k urychlení. Assembly-GX stojí také tři energie a dává 50 zranění plus 30 zranění za každou odměnu, kterou sis vzal. Tento útok je tedy velmi silný v závěru hry, nicméně když si vezmeme, že si vezmeš 4 odměny (za 2 Pokémony-GX), tak tento útok dá jakožto GX útok 180 zranění – což zas tak velká pecka není, mnoho Pokémonů tento útok přežije. Stakataka vypadá zajímavě, ale díky svým neatraktivním útokem se moc hrát nebude – schopnost je sice fajn, ale zase nemůžeme mít plnou lavičku těchto Pokémonů na ochranu, když budeme mít sotva jednoho útočníka. Stakataka si vysloužil smutný 1 bod z 10.

Rayquaza-GX

A to nejlepší na konec. Dračí Rayquaza-GX je základní Pokémon se 180HP. Její schopnost, Stormy Winds, ti umožní v okamžiku, kdy tohoto Pokémona vykládáš do hry z ruky, aby sis zahodil 3 vrchní karty z balíčku – a pokud to uděláš, tak si z odhazovacího balíčku připojíš energii k tomuto Pokémonovi. Zahodit 3 karty je sice celkem velká daň, ale balíček to nesmírně urychlíy. Výhodou je, že si můžeme vybrat i z oněch 3odhozených karet. Její útok, Dragon Break, stojí tři energie (a bohužel travní, elektrickou a bezbarvou) a dává 30 zranění za každou travní a elektrickou energii, které máš připojené ke svým (všem) Pokémonům – no, to se celkem snadno dostaneme na celkem slušný počet zranění. Nesmíme zapomenout na Vikavolta ze sady Sun&Moon a jeho schopnost Strong Charge, která v balíčku hledá právě tyto energie a rovnou je připojí k tvým Pokémonům. Velký pomocník je také Latias Prism Star z této sady. Díky tomuto Pokémonovi se tento útok stává zničujícím. A ani Tempest-GX není k zahození, protože ti výměnou za zahozené karty na ruce lízne 10 nových karet – což je lepší Sycamore. 10 karet je vážně hodně a dokáže tě to vrátit do téměř prohrané hry. Rayquazy se nám opět vrátí na herní pole a udělají tam pořádnou neplechu. Díky tomu, že se jedná o základního Pokémona, který se svou schopností dokáže nabít a má k sobě Vikavolta, tak dáváme Rayquaze 10 bodů z 10. Navíc bude podle nás i dominovat formátu po rotaci.

A jsme na konci našeho rozboru Pokémonů-GX ze sady Celestial Storm. Tato sada se může pochlubit mnoha silnými Pokémony, nemyslíme si, že Zoroarkové ustoupili ze scény, vzniknou s nimi nové kombinace, protože krom Palossanda a Electroda to vypadá, že všechny karty budou svým způsobem hratelné – na některých se postaví samostatné decky (Blaziken), některé podpoří stávající silné formace (Raticate, Scizor) nebo se použijí jako techy v některých balících (Mr.Mime). Jestli doporučujeme pořídit si nějakou kartu z této sady, tak rozhodně Rayquazy, protože se bude jednat o velmi silný deck, který uvidíme hodně dlouho. V dalším článku se podíváme na zbytek Pokémonů z této sady, Celestial Storm! :)

 
Nahoru