banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

TYPY A FORMÁTY TURNAJŮ

Existuje mnoho formátů a je důležité je znát. A tento článek ti napomůže!

Co to znamená, když se řekne: „Turnaj se hraje v takovém a takovém formátu.“? Znamená to to, s jakými kartami na onom turnaji můžeš hrát. Mnohokrát se stalo, že noví hráči přišli s kartami, které se na daném formátu nemohou hrát – hlavním důvodem je to, že jsou karty „moc staré“. Do začátku si tedy vysvětlíme dva pojmy:

Herní sezóna: tvoří ji jeden rok, který ovšem začíná červencem a končí červnem. Hráči v jedné sezóně sbírají body za turnaje, hrají v daném formátu. Příští sezónu začínají sbírat body od nuly a některé karty odrotují.

Rotace: dalo by se říct jako zakázání některých sad. Každou sezonu vyjdou čtyři nové sady (vždy v srpnu, listopadu únoru a květnu) a díky tomu musí na začátku sezóny další nějaké odpadnout (obvykle to bývají v průměru také čtyři sady), aby si formát udržel stejný počet hratelných sad. A nyní jdeme kouknout na samotné formáty. Ty nejběžnější formáty jsou u nás celkem tři (první tři vypsané).


STANDARD

Standard je u nás nejhranější typ formátu. V průměru se zde může hrát posledních 10 sad a na tento formát se vztahuje každou sezónu rotace. Níže je obrázek povolených sad + karty z XY Trainer Kitu + Promo karty XY36 a novější. Není zde jeden nejlepší balíček, který hraje každý a který by byl super drahý - j e to formát dynamický, s každou novou sadou přichází změna balíčků. Díky nízkému počtu karet není těžké dostat do paměti efekty většiny karet a stavět balíčky na základě skillu deckbuildu. Tento formát má velkou výhodu i pro nováčky - není problém rychle naskočit na turnaje, neboť se poměrně snadno shánějí karty do balíčků. Starší hráči tento formát mohou znát pod pojmem Modified.

EXPANDED

Toto je nový typ formátu, kteří přišel se sezónou 2014/15. Je to takový „rozšířený Standard“, hráč zde může hrát o mnoho sad více.

Obrázek s povolenými sadami níže + BW a XY Trainer Kit a všechny BW a XY promo karty. Je zde mnohem více kombinací pro tvorbu nových balíčků a není takový problém sehnat potřebné karty, neboť se nejedná o sady staré 10 let. Tento formát by mohl být pro nováčky trochu složitější.

SELEAD DECK

U Selead deck formátu si hráč na turnaj nedonese svůj balíček, ale staví jej přímo na místě z boosterů. To samozřejmě obnáší větší vstup na turnaje tohoto formátu – každý hráč získá na začátku šest boosterů, ze kterých si postaví svůj 40 karetní balíček – jedině základní energie si hráč může přidat do balíčku (doporučuje se, aby každý hráč měl dostatek svých energií). Na rozbalení a stavbu je celkem 30-40 minut a poté se jde hrát. Hraje se na čtyři odměny a není zde omezení počtu kopií jedné karty. U tohoto formátu je důležité odhadnout dostatečný počet přidaných energií. V tomto formátu se hraje každý pre-release turnaj u nás.

 

MÉNĚ OBVYKLÉ FORMÁTY

UNLIMITED

Je formát, kde nejsou žádné omezení, a mohou se hrát všechny karty, které kdy vyšly. Aby měl hráč přehled o všech kartách (ono se to za těch 15 let nastřádá), to musí mít paměť jak fík. Navíc je velký problém starší karty (hlavně tedy trenéry) sehnat; jsou zde takové evergreeny, přes které je těžko projít (např. Slowking Neo Genesis); a větší turnaje s v tomto formátu nehrají, proto hráči nechtějí utrácet za staré karty, které na velkých turnajích nevyužijí.

NO-RARE

Tento formát má omezení, že se zde nemohou hrát vzácné (rare) karty. Povolené sady jsou většinou stejné jako u standardu. Nespornou výhodou je, že na tento formát se dá postavit z běžných a neobvyklých karet poměrně levný balík. Ale zase se v něm nehrají větší turnaje a ono dávat 50 zranění namísto 150 může být občas nuda.

HALF-DECK 

Má omezení, že vše je mnoho věcí je jen napůl – tedy se hraje s polovinou balíčku (30 karet) na polovinu hrací doby (často 20 minut) s polovinou odměn (pouze tři) a polovinou omezených kopií v balíčku (pouze dvě). Je to rychlý formát, který je poměrně oblíbený v Japonsku.

BOOSTER DRAFT

Na tento formát hráč opět nepotřebuje balíček z domova – staví jej přímo na místě, stejně jako selead deck. Ale je zde rozdíl – u draftu hráč rozbalí jeden booster, vybere si jednu kartu a zbylý paklík karet předá hráči po své pravici – a sám jej dostane od hráče nalevo. Nyní si z těch devíti karet opět jednu vybere a pošle dál … Přijde mu opět paklík od hráče nalevo, tentokráte s osmi kartami – opět si jednu vybere a pošle dále. Takto to probíhá až do poslední karty a se všemi boostery. Poté si hráč postaví balíček za stejných podmínek jako u selead decku.

Booster draft také bývá často doplněn o tzv. back draft – po odehrání se od hráčů vyberou všechny vzácné karty a RH neobvyklé karty, dají se na stůl a podle pořadí si hráči rozebírají karty na stole … První hráč si vybere jednu kartu, potom vybírá druhý atd. Výhodou tohoto je, že i když hráč nerozbalí žádnou dobrou vzácnou kartu, i tak ji může získat, a také se hráči při draftování zabývají tím, aby si vzali kartu, která se jim bude hodit do balíku – a ne, co by si rádi odnesli domů.   

 

U nás je na turnajích nejvíce hraje Standard, občas se objeví i Expanded a každé tři měsíce se po republikách konají pre-releasy, kde se hraje ve formátu Selead Deck – tyto tři formáty by měl ovládat každý hráč. Pokud si nebudeš něčím jistý, ozvi se nám do zpráv na našem FACEBOOKU (https://www.facebook.com/pokemoni.cz) a my ti rádi poradíme :).

Jan „Golem“ Forejt

 

 
Nahoru