banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

TYPY KARET

Pokémoni

Jakožto trenér nejsi nazýván zbůhdarma, a tak ve svém balíčku musíš mít Pokémony, které budeš trénovat a zdokonalovat využívání jejich schopností. Podívejme se spolu jak taková karta vypadá a co ti může během hraní nabídnout.

Popisek Pokemona

Energie

Energie dávají tvým Pokémonům sílu útočit. Čím více energií máš přiřazeno ke svým Pokémonům, tím silnější útok mohou využívat. Jsou bezpodmínečnou součástí každého balíčku a měly by být stejného typu jako tví Pokémoni.

Popisek Energie

Trenéři

Trenéři aneb Trainer, Supporter a Stadium karty jsou kořením hry. Mají podstatný vliv na vývoj herní situace. Mohou významně podpořit schopnosti tvých Pokémonů a celkově zvrátit průběh duelu ve tvůj prospěch.

Popisek Trenera

Teď jsi poznal jaké druhy karet v této sběratelské karetní hře jsou a víš jak využít hodnot na nich uvedených. Dále se podíváme na podrobnější rozdělení.


Pokémony můžeme rozdělit nejenom podle jejich podstaty, ale také podle vzácnosti. Každá karta má v dolním levém rohu značku své vzácnosti:

 • Kolečko – obyčejná karta (common)
 • Kosočtverec – neobvyklá karta (uncommon)
 • Hvězdička – vzácná karta (rare)

Toto dělení se zdá být jednoduché. Obyčejné karty jsou většinou ne moc silní Pokémoni, často pouze první vývojové stadium, nebo trenéři a energie. Neobvyklé karty jsou již silnější Pokémoni a vzácné karty mají většinou rozhodující sílu! Nicméně i tyto vzácné Pokémony si můžeme rozdělit do několika skupin:

 • Klasičtí Pokémoni – tyto Pokémony můžeš hrát bez jakéhokoliv omezení.
 • Pokémoni-EX – velmi silní Pokémoni, kteří mají mnohem vyšší HP a také mnohem silnější útoky. Nicméně za tuto obrovskou sílu platí tím, že při jejich vyřazení ze hry si soupeř vezme dvě odměny (namísto jedné).
 • Mega Pokémoni-EX – ještě silnější Pokémoni než normální Pokémoni-EX. Tito Mega Pokémoni-EX se pokládají na normální Pokémony-EX, čímž se vyvinou a získají tak nový, super silný útok a další životy navíc. Opět je zde ale háček – nejen že si soupeř za tyto Pokémony vezme dvě odměny, ale také po vyložení tohoto Pokémona do hry končí tvé kolo.
 • Pokémoni BREAK – jakoby další vývojová fáze Pokémona. Tedy např. na klasického Ninetalese položíme Ninetalese BREAK. Tím Ninetales získá vyšší životy a nový útok – ale může používat i útoky klasického Ninetalese. Stejně tak zůstávají i původní informace u Ninetalese – nemění se nic na jeho slabosti, odolnosti a ceně za ústup. Pokémon BREAK pouze přidá útok a zvýší život, to je vše. Soupeř si nebere více odměn.
 • Pokémoni-GX – nejnovější typ Pokémona od sady Sun&Moon. Jedná se opět o super silné Pokémony, za které si soupeř při vyřazení vezme dvě odměny. Navíc má tento Pokémon i tzv. GX útok – tedy super silný útok, který můžeš použít pouze jednou za celou partii! 

To bychom měli rozdělení Pokémonů. V následujících odstavcích si povíme něco o trenérech. Každý trenér má označení Trainer a jedná se o pomocné karty, které mají napomoci tvým Pokémonům vyhrát. Máme celkem 4 druhy trenérů:

 • Supporter – jedná se o nejsilnější typ trenéra. Kartu Supportera můžeš použít pouze jednou ve tvém kole.
 • Item – běžný typ trenéra, kterého můžeš použít, kolikrát jen budeš za tvé kolo chtít.
 • Tool – jedná se o speciální typ Itemu, který se přiloží k jednomu tvému Pokémonovi a u toho bude až do doby, než bude daný Pokémon vyřazen. Po celou dobu z tohoto Toolu získává daný Pokémon výhody.
 • Stadium – stadion je karta, kterou vyloží jeden trenér a její efekt platí na všechny. Tento stadion zůstává do té doby, dokud jej někdo nenahradí jiným stadionem.

A ještě si řekneme jen pár slov k energiím:

 • Základní energie – tato karta vždy produkuje jeden typ energie (ohnivý, travní, …). Počet základních energií v balíčku není nijak omezen.

Speciální energie – jedná se o kartu, která má krom svého typu energie ještě další efekt – udělí zranění, vyléčí Pokémona či produkuje více typů energie najednou. Počet speciálních energií v balíčku je omezen na čtyři kopie od každé z nich.

To bychom měli rozdělení všech typů karet. Tvůj balíček se skládá z 60 karet, které můžeš libovolně kombinovat. Musíš zvolit dostatečně správný poměr mezi zastoupením Pokémonů, trenérů a energií. Pokémonů zase nesmíš mít moc, protože musíš mít místo na energie a i na trenéry, kteří ti pomohou získat jak Pokémony, tak i energie. Dokázat postavit dobrý balíček je velmi těžké, a proto ti doporučujeme sledovat tuto stránku, kde se postupně dozvíš všechny potřebné informace!

 
Nahoru