banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Rozbor PCD Hidden Moon pro začínající hráče!

 

PCD je předpřipravený balíček určený pro nováčky a začínající hráče, kteří v tomto balení naleznou vše potřebné pro jejich začátky. Základem je samozřejmě 60 karetní balíček, který je poskládaný tak, aby se s ním naučili noví hráči snadno hrát a pochopili základní pravidla hry. Krom karetního balíčku jsou zde i další doplňky, jako žetony zranění, házecí minci, herní papírovou podložku pro dva hráče, papírovou krabičku na karty a online kód. Pro nás je ale nejdůležitější onen balíček, na který se nyní podrobně podíváme. Připraveni? Jdeme na to!

 

PCD Hidden Moon je založeno na legendárním Pokémonovi Lunala. Skládá se z psychických a ohnivých Pokémonů. Nyní se koukneme na jednotlivé karty tohoto balíčku.

 

3x Cosmog (základní Pokémon, psychický, běžný)
2x Cosmoem (Stage1 Pokémon, psychický, vzácný)
2x Lunala (Stage2 Pokémon, psychický, vzácný)
2x Gothita (základní Pokémon, psychický, běžný)
2x Gothorita (Stage1 Pokémon, psychický, neobvyklý)
1x Mimikyu (základní Pokémon, psychický, vzácný)
1x Oricorio (základní Pokémon, psychický, vzácný)
2x Salandit (základní Pokémon, ohnivý, běžný)
1x Salazzle (Stage1 Pokémon, ohnivý, vzácný)
2x Litwick (základní Pokémon, ohnivý, běžný)
1x Lampent (Stage1 Pokémon, ohnivý, neobvyklý)
3x Stufful (základní Pokémon, bezbarvý, běžný)
2x Bewear (Stage1 Pokémon, bezbarvý, neobvyklý)
 
2x Timer Ball (Item)
2x Nest Ball (Item)
2x Swtich (Item)
1x Potion (Item)
1x Rescue Stretcher (Item)
1x Energy Retrieval (Item)
1x Energy Loto (Item)
3x Hau (Supporter)
2x Professor Kukui (Supporter)
1x Altar of the Moone (Stadium)
 
12x Psychická energie
8x Ohnivá energie

 

Předem upozorňujeme, že Cosmog a Cosmoem jsou z minulé sady Sun&Moon, nikoliv ze sady Guardians Rising (nicméně nic to nemění na její hratelnosti). Jak již bylo řečeno, hlavním Pokémonem této sady je Lunala. Ta se jako Stage2 Pokémon pyšní 160HP a také u ni potěší odolnost na bojové Pokémony. První útok, Shatter Shot, stojí jednu energii a dává 40 zranění za každou psychickou energii u tohoto Pokémona. Tedy jedna energie 40, dvě energie 80, tři energie 120 zranění a tak dále. Málokdy by se hráči chtělo do Pokémona investovat více jak čtyři energie, takže nějakých 160 by mělo být maximum. Tento útok není vůbec špatný, dává hráči možnost regulovat si počet zranění, které udělí, např. když Pokémonovi zbývá málo HP, není zapotřebí přikládat k Lunale více energií, když ji stačí pouze jedna nebo dvě. Druhý útok, Wings of the Moone, stojí tři energie, dává 130 zranění a říká, že si přesuneš všechny energie připojené k tomuto Pokémonovi k Pokémonům na lavičce jakkoliv budeš tít. Možnost přesunout si energie je super za předpokladu, že víme, že tento Pokémon bude v dalším kole vyřazen ze hry – tím pádem si je vlastně zachráníme a nepřijdeme o ně. Ale normálně se to nemusí hodit. Výhodou beze sporu je to, že první útok může útočit i při jedná energii – tedy když si přesuneme všechny energie a Lunala přežije do dalšího kola, stačí přiložit energii z ruky a hned lze útočit za 40 zranění. Ale většinou by to mělo vypadat tak, že Lunala bude většinu času používat první útok (který dá za tři energie 120 zranění, tedy jen o 10 méně než druhý) a jako poslední útok před vyřazením ze hry použije druhý útok, pomocí kterého si zachrání energie a předá je kamarádům na lavičce. Lunala je tedy velmi dobrý bijec tohoto balíčku.

Dalším psychickým Pokémonem tohoto balíčku je Gothorita, Stage1 Pokémon, který si může dále vyvinout do Gothitelle (ale ta již není součástí tohoto balíčku). Gothorita má 80HP a dva útoky – první útok Slap stojí jednu energii a dává 20 zranění – tedy žádný zázrak. Druhý útok, Psybeam, stojí dvě energie a dává 30 zranění a soupeřova Pokémona zmate. Zmatení se značení otočením karty dolů, tedy vzhůru nohama. Pod vlivem této speciální kondice může daný Pokémon ustupovat. Pokaždé, když se hráč pokusí s Pokémonem, který je pod vlivem zmatení, zaútočit, tak si musí hodit kostkou. Pokud mu padne sudá, útok proběhne normálně, tak, jak je plánován. Nicméně když padne lichá, útočící Pokémon dá sám sobě tři žetony zranění a jeho kolo končí (tedy soupeřovu Pokémonovi nic nezpůsobí a zraní sám sebe). Zmatení tedy může soupeře na jistou dobu zpomalit, ale i tak dát za dvě energie 30 zranění u Stage1 Pokémona není nic moc.

Mimikyu je základní psychický Pokémon. Jeho první útok, Flitch, stojí jednu jakoukoliv energii a lízne ti dvě karty, což je maximálně super. Většina útoků líže jen jednu, ale Flitch lízne dvě, což jej dělá mnohem efektivnějším a hlavně ze začátku hry by mohl najít velké využití. Druhý útok, Copycat, stojí dvě energie a říká, že pokud soupeř v minulém kole použil útok (a nebyl to GX útok), tak jej zkopíruješ – zkopíruješ tedy udělené zranění a efekt daného útoku (ale nepotřebuješ vyšší počet energií nebo specifické druhy energií). Pomocí Copycatu je hráč schopný dát velmi vysoké zranění, ale občas s ním nemusíš dát skoro nic. Ale když by nastal tento scénář, tak lze použít celkem solidní první útok. Ale Copycat určitě své využití najde.

Posledním psychickým Pokémonem tohoto balíčku je Oricorio, ale ten druhý, než ten, kterého jsme si rozbírali v PCD Steel Sun. Tento Oricorio má 90HP a odolnost na bojové Pokémony. První útok, Supernatural Dance, stojí jednu energii a říká, že každého Pokémona v soupeřově odhazovacím balíčku položíš tolik žetonů zranění na soupeřovy Pokémony jakkoliv budeš chtít. Tedy na tento útok potřebujeme, aby měl soupeř v odhazovacím balíčku co nejvíce Pokémonů, ideálně tedy i Stage2 Pokémonů, neboť takto tam bude základní, Stage1 i Stage2 Pokémon. Dále je výhodou, že se pokládají žetony zranění, tedy se neaplikuje odolnost u aktivního Pokémona (ale bohužel i slabost). A další výhodou je to, že se tyto žetony zranění dají rozmístit libovolně po všech soupeřových Pokémonech – tedy tam jeden, tam dva, tam tři … Prostě si to rozdělit tak, jak bude zapotřebí, což je super, hlavně na doražení soupeřových zraněných Pokémonů na lavičce. Druhý útok, Revelation Dance, stojí jednu energii a dává 30 zranění – ale pouze za předpokladu, že je ve hře nějaký stadion (a pokud není, tento útok nezpůsobí nic). V tomto PCD se nachází jeden stadion, takže na druhý útok to chce počkat na něj. V začátcích hry by se spíše hodilo používat druhý útok a v pozdější fázi hry, kdy bude mít soupeř vyřazených několik Pokémonů, tak použít ten první, který je tak schopný dát za jednu energii celkem slušné zranění.

 

To bychom měli všechny psychické Pokémony za sebou. Nyní se podíváme na ty ohnivé. Hlavním zástupcem ohnivých Pokémonů v tomto balíčku je Salazzle se 110HP. Jeho schopnost, Hot Poison, říká, že když vykládáš tohoto Pokémona do hry, tak soupeřova aktivního Pokémona hodí pod speciální kondici zapálení a otravy. Zapálení se značí pomocí speciálního žetonu červené barvy. Pod vlivem této speciální kondice může Pokémon normálně útočit i ustupovat. Každé mezikolo se na daného Pokémona položí dva žetony zranění. Po udělení tohoto zranění si daný hráč hodí kostkou – pokud padne sudá, daný Pokémon se ze zapálení vyléčí; pokud padne lichá, zapálení dále pokračuje. Otrávení se značí pomocí speciálního žetonu zelené barvy. Pod vlivem této speciální kondice může Pokémon normálně útočit i ustupovat. Každé mezikolo (tedy po konci kola daného hráče a před začátkem kole druhého hráče) se položí jeden žeton zranění na otráveného Pokémona. Obě tyto speciální kondice tedy dávají zranění do Pokémona, který je pod jejich vlivem, ihned na konci tvého kola dají 30 zranění (a plus každé další mezikolo). Tato schopnost se určitě hodí a soupeř nebude nadšený, když je uvidí. Jeho jediný útok, Flamethrower, je klasický ohnivý útok – za tři energie dá 90 zranění, ale jednu energii musí obětovat. Jedná se o takový průměrný útok, ale hlavně proti soupeřovým travním Pokémonům se bude velmi hodit.

Dalším ohnivým Pokémonem tohoto balíčku je Lampent, který se může dále vyvinout v Chandelure (ale ten není součástí tohoto balíčku). Lampent má 80HP a jediný útok Will-O-Wisp, který stojí jednu energii a dává 30 zranění. Tento Pokémon je tedy velmi podobný Gothoritě, tedy slouží pouze na útočení, ale útok sám o sobě je celkem nic moc. 7

Tento balíček zakončuje jediný bezbarvý Pokémon a tím je Bewear, silný a zuřivý Stage1 Pokémon se 130HP. Jeho schopnost, Rake It In, bude v tomto balíčku velmi potřebná – když tohoto Pokémona vykládáš do hry na vyvinutí jednoho tvého Pokémona, tak si můžeš líznout tři karty. Tři karty jsou dost (jedna až dvě by tak super nebyly, ale tři jsou již ucházející) a prolíz se vždy hodí. Ano, samozřejmě jsou i lepší karty typu Shaymin-EX, ale ty jsou super vzácné a hodně drahé. Bewear se tedy jeví jako vhodná náhrada za drahé Shayminy. Dále má tento Pokémon jediný útok, Dangerous Blow, který stojí tři jakékoliv energie a dává 60 zranění, nicméně pokud stojí proti základnímu Pokémonovi, tak dá dalších 60 zranění, celkem tedy 120 zranění, což už je pěkné. I na současné herní metě lze potkat mnoho základních Pokémonů (a to nejen těch obyčejných, ale i silných Pokémonů-EX a Pokémonů-GX, proti kterým bude tento útok velmi účinný, neboť mají hodně HP), takže by tento útok mohl mít i velké využití. Jen škoda, že tento Pokémon nemá nějaký levnější útok, neboť takto je vystaven povinnosti mít u sebe tři energie, když bude chtít útočit, ale nemělo by to být tolik na škodu.

 

Nyní se podíváme na stavbu trenérů a začneme tedy Itemy. Máme zde několik hledacích karet, kterými jsou Nest Ball a Timer Ball. Nest Ball vyhledá v balíčku Základní Pokémona, kterého rovnou položí na lavičku. Timer Ball umožní si hráči dvakrát hodit a za každou sudou si v balíčku vyhledá vyvinutého Pokémona, kterého položí do ruky. Pomocí těchto dvou ballů je tedy možné si v balíčku najít jakéhokoliv Pokémona. Poté zde máme Itemy s různorodými efekty. Switch je karta, která hráči umožní vyměnit si Aktivního Pokémona s jedním jeho Pokémonem na lavičce. To se může hodit v různých situacích – potřebujeme uchránit zraněného Pokémona, potřebujeme se zbavit speciální kondice nebo se potřebujeme zbavit nepříznivého efektu, jako je např. u druhého útoku Solgalea. Potion vyléčí tvého Pokémona o 30 zranění. Rescue Stretcher ti nabízí si vybrat jednu z možností – buď si položíš jednoho Pokémona z odhazovacího balíčku do ruky, nebo si položíš tři Pokémona z odhazovacího balíčku do tvého balíčku. Záleží tedy, co zrovna budeš potřebovat – když víš, že máš na ruce Cosmoema a Solgalea, tak se ti určitě bude více hodit dát si jednoho Pokémona do ruky. Ale v jiných situacích se zase více bude hodit dát si tři Pokémony do balíčku. To už záleží na dané situaci. Energy Retrieval položí dvě základní energie z odhazovacího balíčku do hráčovi ruky – mít energie na ruce se vždy hodí. Energy Loto se podívá na vrchní sedm karet a vezme si z nich jednu energii, kterou zde najdeš (a zbytek karet zamícháš do balíčku). Hlavně Lunala potřebuje ke svému útoku pouze psychické energie, takže mít dostatek konkrétních energií na ruce je super.

 

Supporteři jsou silnější trenéři, které je možné zahrát pouze jednoho za dané kolo. Hau lízne tři kartyprostý efekt, ale vždy se hodí. Professor Kukui ti lízne jen dvě karty, ale zase přidá 20 zranění k útokům tvých Pokémonů (ale opět jen do Aktivních Pokémonů tvého soupeře). Jediný stadion tohoto balíčku, Altar of the Moone, říká, že Pokémoni, kteří mají k sobě připojenou psychickou nebo temnou energii, tak mají cenu za ústup levnější o dvě energie, takže taková Lunala bude mít cenu za ústup nula energií, což je naprosto super. Navíc se efekt této karty nevztahuje na daný typ Pokémona, ale jakéhokoliv Pokémona s danou energií, takže i ohniví a bezbarví Pokémoni, pokud budou mít u sebe psychickou energii, mají cenu za ústup o dvě energie levnější.  Tento balíček samozřejmě také obsahuje základní energie, konkrétněji psychické a ohnivé.

 

S tímto balíčkem se hráč snadno naučí hrát a pochopí pravidla hry. Doporučujeme hrát tak často, jak jen je to možné. Nicméně po pár desítkách hrách bude jasné, že by tento balíček, aby byl efektivní, potřeboval pár úprav. Např. taková Gothorita nebo Lampent toho moc v balíčku neudělá. Takže se koukneme, jak by mohl balíček vypadat po několika úpravách. Využijeme karty především z této sady.

 

4x Cosmog (základní Pokémon, psychický, běžný)
3x Cosmoem (Stage1 Pokémon, psychický, vzácný)
3x Lunala (Stage2 Pokémon, psychický, vzácný)
1x Lunala-GX (Stage2 Pokémon, psychický, ultra vzácný – sada Sun&Moon)
3x Mimikyu (základní Pokémon, psychický, vzácný)
1x Oricorio (základní Pokémon, psychický, vzácný)
3x Stufful (základní Pokémon, bezbarvý, běžný)
3x Bewear (Stage1 Pokémon, bezbarvý, neobvyklý)
 
3x Rare Candy (Item)
2x Nest Ball (Item)
2x Timer Ball (Item)
2x Switch (Item)
1x Resceu Stretcher (Item)
1x Energy Retrieval (Item)
2x Choice Band (Tool)
2x Hau (Supporter)
3x Shauna (Supporter)
3x N (Supporter)
2x Lysandre (Supporter)
2x Altar of the Moone (Stadium)
 
14x Psychická energie

 

Lunala je velmi dobrý útočník, takže ji určitě v tomto balíčku necháme. Samozřejmě je zapotřebí rozšířit její linii na 4-3-3 s tím, že jsme přidali i Lunalu-GX z předchozí sady. Lunala-GX má naprosto super schopnost Psychic Transfer, která ti umožní si přemístit jakkoliv psychické energie u tvých Pokémonů. Pomocí této schopnosti lze každé kolo používat druhý útok klasické Lunaly, kdyby náhodou byla vyřazena za hry. Když nebude, lze energie přesunou zpátky. Navíc pomocí této schopnosti není problém kdykoliv dostat do aktivní pozice na útok jakéhokoliv Pokémon. Její klasický útok, Moongeist Beam, stojí čtyři energie a dává 120 zranění s tím, se že soupeřův Bránící se Pokémon nemůže v dalším kole vyléčit. Tohoto útoku lze využít proti balíčkům, které se pravidelně léčí, ale jinak nemá moc smysl používat útok za čtyři energie dávající 120 zranění Pokémonem-GX, když lze dát 120/130 zranění za tři energie klasickým Pokémonem. Lunar Fall GX je velmi silný GX útok, který automaticky vyřadí ze hry jednoho soupeřova základního Pokémona (který není Pokémonem-GX) – ale lze to použít na Pokémony-EX. Pomocí tohoto útoku dokážeš tedy zničit i Pokémona na lavičce, což soupeře určitě zaskočí. Lunala-GX v tomto balíčku nesmí chybět! Dále jsme přidali i nějaké Mimikyu, kteří se mohu hodit jako levní a rychlí pomocníci a také jsme přidali i Beweara na jeho lízací schopnost. Bohužel jsme museli vyndat Gothoritu a také ohnivé Pokémony – Salazzle je sice super, ale byl by to jediný ohnivý Pokémon, což nemá moc velký smysl to takto kombinovat. Úpravy se také samozřejmě dotkly i trenérů.

 

Žádný Stage2 balíček nemůže fungovat bez Rare Candy, která ti umožní zahrát Cosmoma → Rare Candy → Lunala. Takto je možné dostat Lunalu mnohem rychleji do hry. Dále jsme také přidali dva Tooly Choice Band, který přidává zranění k útoku. Samozřejmě jsme nesměli vynechat shuffle&draw supportery v podobě Shauny a N.

 

Takto by mohla vypadat základní úprava, která udělá balíček více hratelnějším, přidá mu kombo a také jej udělá stabilnější. S tímto balíčkem už můžeš normálně hrát na lize a také s ním můžeš zajít na menší turnaj typu League Challenge. Doufáme, že se ti tento článek líbil a pokud bys měl jakékoliv dotazy, připomínky nebo hodnocení, napiš nám zprávu na náš Facebook. Uvidíme se u dalšího článku,

 

Jan „Golem“ Forejt

 
Nahoru