banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Pokémoni-GX

Pokémoni-GX

Jak jsme již řekli, Pokémoni-GX jsou novým typem karet, pro které platí, že když ho soupeř vyřadí ze hry, tak si vezme dvě odměny namísto klasické jedné. Dále má GX útok, který je možno použít pouze jednou za celou hru. Ale ne použít GX útok daného Pokémona, ale použít GX útok celkově – jedná se o super silný útok, který si musíš správně načasovat a dokáže ti snadno vyhrát hru. Ale když jej použiješ ukvapeně, můžeš toho celkem litovat … Ale tak nyní se podíváme na jednotlivé Pokémony-GX, kterých v této sadě vyšlo celkem deset.

Decidueye-GX je Stage2 Pokémon s 240HP. Schopnost Feather Arrow říká následující: Jednou za kolo, před tvým útokem, můžeš položit 2 žetony zranění na jednoho soupeřova Pokémona. Jedná se o velmi šikovnou schopnost, která bude soupeře nejen otravovat každé kolo, ale také pomoci ni můžeš udělit poslední potřebné žetony zranění. Určitě jedna z nejlepších schopností celé sady. Útok Razor Leaf dá za tři energie 90 zranění bez efektu – což je dost podprůměr, bohužel. Hollow Hunt GX ti umožní vytáhnout si tři karty z odhazovacího balíčku zpět do tvé ruky – to se určitě může hodit, hlavně na nějaké silné Pokémony a Supportery, výhodou je i to, že stojí pouze jednu energii. Ale je to přesně ten GX útok, který chceš použít? Decidueye-GX hodnotíme jako 7/10.

Lurantis-GX je Stage2 s 210HP. Jeho první útok, Flower Supply, stojí jednu energii, dá 40 zranění a přiloží ti dvě základní energii z tvého odhazovacího balíčku ke tvým Pokémonům – určitě dobré do začátku na rozjezd, ale v závěru hru nemá to pravé využití. Druhý útok, Solar Blade, stojí tři energie, dá 120 zranění a vyléčí tohoto Pokémona o 30 zranění – je to určitě lepší útok jak u Dexidueye-GX, ale stále bychom radši viděli něco silnějšího. Chloroscythe GX stojí jednu energii a dá 50 zranění za každou travní energii u tohoto Pokémona – 50, 100, 150, 200 zranění … Není problém. Chloroscythe GX není vůbec špatný útok, dokáže dát potřebné zranění na vyřazení soupeřova Pokémona. Ale je to ten nejsilnější? Za nás jej hodnotíme jako 6/10.

Incineroar-GX je Stage2 Pokémon, který má 250HP. Jeho první útok, Hustling Strike, dává za jednu energii 10 zranění a k tomu 20 navíc za každého ohnivého Pokémona na tvé lavičce – je tedy schopný dát až 110 zranění za jednu energii, což je celkem bomba. Když si vezmeme průměr, tedy tři Pokémony na lavičce, tak i tak dá za jednu energii 70 zranění. Tiger Swing, jeho druhý útok, dává za tři energie 80 zranění a 2x si hodí kostkou – za každou sudou dá 50 zranění navíc. Stačí tedy jedna sudá a už je z toho poměrně solidní útok. Nicméně profesionální hráči se na tuto náhodu neradi spoléhají. Burning Slam GX stojí také tři energie, dává 200 zranění a soupeřova Aktivního Pokémona zapálí. Zapálení je jedna ze slabších speciálních kondic (opět závislá na štěstí), ale dát za tři energie 200 zranění, to je dost silná rána. Incineroar-GX se tedy dá využít jak na první útok, který za jednu energii dokáže dát dost zranění, tak i na jeho GX útok, kterým dokáže dotáhnout hru do zdárného konce. Proto mu dáváme 9/10.

Lapras-GX je základní Pokémon, který má 190HP. První útok určitě potěší – Collect stojí jednu energii a lízne ti 3 karty – do začátku se určitě tento útok hodí. Druhý útok, Blizzard Burn, stojí tři energie a dává 160 zranění – to je už řádný kotel zranění, nicméně Lapras-GX v dalším kole nemůže útočit. Cena za ústup dvě energie moc nepotěší, ale dá se to vyřešit i jinak, např. pomocí jiných Pokémonů nebo trenérů. Ice Beam GX stojí tři energie, dává 100 zranění a na jistotu paralyzuje soupeřova Aktivního Pokémona. Paralýza je obecně nejsilnější speciální kondice a ve většině případů je závislá na náhodě, např. hodu kostkou. Takže udělit paralýzu na jistotu je velká výhoda. Nicméně toto by se stalo pouze jednou za hru s tím, že si hráč vyplýtvá GX útok, navíc těch 100 zranění za tři energie není nejsilnějších. Celkem škoda, na začátku to vypadalo velmi slibně. Díky tomu dáváme Laprasovi-GX 5/10.

Primarina-GX je Stage2 Pokémon s 250HP. Jeho první útok, Bubble Beat, stojí dvě jakékoliv energie, a dává 10 zranění a k tomu 20 zranění za každou vodní energii, kterou máš u všech svých Pokémonů – něco už budeš mít u samotné Primariny, něco u Pokémonů na lavičce – snadno se tedy přehoupneš za dvě energie přes 100 zranění, což je velmi dobré. Roaring Seas stojí čtyři energie, což je už celkem dost, a dá 120 zranění a zahodí energii od soupeřova Aktivního Pokémona. Když si to vezmeme kolem a kolem – Stage2, 4 energie, 120 zranění a zahození energie – nezní to jako nejlepší karta. Grand Echo GX stojí dvě energie a vyléčí všechny tvé Pokémony – a to úplně. Toto by se molo hodit do balíčku, který bude mít velké Pokémony a které si po zranění stáhneš na lavičku a poté hromadně vyléčíš stovky zranění. Zatím tady nic podobného nebylo, tak uvidíme, jaké uplatnění to bude mít. Výhodou je, že tento útok stojí jakékoliv energie, lze jej tedy využít v jakémkoliv balíčku. Za nás ho hodnotíme jako 6/10.

Lunala-GX je Stag2 Pokémon, který má 250HP. Její schopnost, Psychic Transfer, ti umožní si neomezeně přesouvat psychické energie mezi tvými Pokémony – to je zajisté silná schopnost, která ti umožní dostat do Aktivu Pokémona během chvíle. Moongeist Beam stojí čtyři psychické energie a dává 120 zranění s tím, že se soupeřův Bránící se Pokémon nemůže v dalším kole vyléčit. Opět podobná situace jako u Primariny-GX – Stage2, 4 energie, 120 zranění, zákaz léčení – opět jsou silnější útoky. Nicméně Lunar Fall GX je jeden z nejsilnějších GX útoků, které zatím jsou – za tři energie vyřadí ze hry jednoho soupeřova základního Pokémona, který není Pokémonem-GX. Aktuální herní scéna je stále plná Pokémonů-EX a na ty lze tento útok použít. Samozřejmě, že když narazíš na balíček, který není postavený na Pokémonech-EX, bude tento Pokémon trochu v problémech, ale většina balíčků Pokémony-EX hraje, takže využití mít bude. A díky jeho schopnosti není problém jej kdykoli připravit na jeho grandiózní útok … Proto tedy dostává 9/10.

Espeon-GX je Stage1 Pokémon a má 200HP. První útok, Psybeam, stojí jednu energii, dá 30 zranění a soupeřova Pokémona zmate – v začátku by se na zdržení soupeře mohl hodit. Druhý útok, Psychic, stojí tři energie a dává 60 zranění a k tomu 30 zranění navíc za každou energii u soupeřova Aktivního Pokémona – dalo by se říct, že 120 zranění dáváš de facto po každé s tím, že můžeš dát i více a to je určitě fajn. Nyní k tomu, co nás u těchto Pokémonů zajímá – Divide GX stojí tři energie a umožní ti rozdat 10 žetonů zranění (100 zranění) jakkoliv mezi soupeřovy Pokémony. Tento útok má velkou škálu, jak se tento útok může uplatnit – dát 100 zranění na jednoho Pokémona, kterého ihned vyřadíš, nebo rozdělit toto zranění mezi dva a více Pokémonů, které buď také vyřadíš, nebo si je minimálně připravíš a v dalším kole vyhraješ hru. Espeon-GX je velmi složitý na ideální zahrání, ale když toho dobře využiješ, tak ti vyhraje hru. Proto dáváme také 9/10.

Gumshoos-GX  je Stage1 Pokémon, který má 210HP. Jeho schopnost, Search the Premises, ti může dát ve hře velkou výhodu, neboť donutí každé kolo soupeře, aby ti ukázal jeho karty na ruce. Díky tomu víš, co má soupeř na ruce a co tedy bude chtít hrát (samozřejmě nevíš, co si lízne z vrchu balíčku, ale tak to je pouze jedna karta) a můžeš se podle toho přizpůsobit. První útok, Headbutt Bounce, stojí tři energie a dá 100 zranění – opět velmi průměrný útok, který nijak neoslní. Gumshoe Chance GX stojí jednu energii a dá 10 zranění plus 50 zranění za každou energii, kterou má u sebe soupeřův Aktivní Pokémon → 110-160 zranění bys měl být schopný tímto útokem dát – a to za jednu energii, což je super (asi nenasbíráš tolik zranění, abys vyřadil soupeřova velkého Pokémona, ale i tak je to dost). Takže Gumshoose-GX bychom viděli jako Pokémona, kterého chceš mít celou dobu na lavičce, kontrolovat si soupeřovu ruku a mít z toho tak velkou výhodu a v případě potřeby na konci hry použít jeho GX útok, kterým za jednu energii dáš 160 zranění. Navíc se jedná o bezbarvého Pokémona, kterého můžeš použít v jakémkoliv balíčku. 9/10 si podle nás právem zaslouží.

Tauros-GX je základní Pokémon, který má 180 zranění. První útok, Rage, stojí dvě energie a dá 20 zranění a k tomu tolik zranění, kolik jich sám utržil – to nám dělá až 190 zranění za dvě jakékoliv energie. Samozřejmě to je ideální případ, takže se spíš dá očekávat, že Tauros-GX bude mít na sobě cca 100 zranění, což nám i tak dává za dvě energie krásných 120 zranění. Horn Attack dává za dvě energie průměrných 60 zranění, takže to není zapotřebí více komentovat. Mad Bull GX dává 30 zranění za každý žeton zranění, který má na sobě. Je Tauros-GX zraněný za 50 zranění? V tom případě dáš 150 zranění! Má na sobě 100 zranění? V tom případě vyřadíš jakéhokoliv Pokémona, protože 300 zranění nikdo nepřežije! Jedná se v podstatě o trojnásobně vylepšený první útok. Navíc je zde opět velká výhoda toho, že se jedná o bezbarvého Pokémona, uplatnění najde tedy v každém balíčku a stačí na něj použít pouze Double Colorless Energy a máš jej připraveného. Z tohoto důvodu dáváme, bezkonkurenčně, 10/10 a tím i titul nejlepší karty sady!

Solgaleo-GX je Stage2 Pokémon s 250HP. Jeho schopnost, Ultra Road, ti umožní jednou za kolo si vyměnit tvého Aktivního Pokémona s jedním Pokémonem na tvé lavičce – možnost zdarma si stáhnout Pokémona je velká výhoda, takže tato schopnost určitě využití mít bude, o to se nebojíme. Sunsteel Strike stojí tři energie a dá 230 zranění výměnou za všechny energie, které má a musí je zahodit do odhazovacího balíčku. Dát za tři energie 230 zranění – de facto vyřadit většinu Pokémonů ze hry? Proč ne, to by šlo, navíc můžeš v dalším kole se Solgaleoem ustoupit na lavičku přes jeho schopnost nebo lze třeba využít Bronzonga Phantom Forces. Sol Burst GX stojí jednu energii a vyhledá ti v balíčku až pět energií, které si jakkoliv připojí ke tvým Pokémonům – pět energií je doopravdy dost, navíc sám útok stojí jednu energii. Nevýhodou je, že se jedná o Stage2 (takovýto efekt bys chtěl spíše použít na začátku na rozjezd), ale výhodou zase je, že má i jinačí, normální útok, který může využívat normálně. Solgaleo-GX se nám velmi líbí a když se na něj poskládá rozumný balíček, mohl by být velmi silným bijcem. Proto mu dáváme 9/10.

Umbreon-GX je Stage1 Pokémon s 200HP. Jeho první útok, Strafe, stojí jednu energii, dá 30 zranění a pro jistotu se může schovat na lavičku. Toto by mohlo být celkem taktické ve chvíli, kdy by hráči hrozilo to, že Umbreon bude vyřazen, tak je lepší ustoupit a uchránit si tak dvě odměny. Druhý útok, Shadow Buller, stojí tři energie, dá 90 zranění a 30 zranění dá do jednoho Pokémona na soupeřově lavičce. Tento odstřelovací efekt tahá útok nahoru, jinak by se jednalo o další z průměrných útoků, ale takhle se může místy hodit. Na závěr je zde i Dark Call GX, který zahodí dvě energie od soupeřova Pokémona – osobně se domníváme, že toto je jeden z nejslabších GX útoků vůbec. Žádného Pokémona nevyřadí, nedává ti žádnou hmotnou výhodu, pouze pozastaví soupeře a co si budeme nalhávat, pouze dvě energie není moc, když hned v soupeřově kole si jednu může nahradit (kdyby to bylo aspoň něco ve smyslu „Zahoď všechny energie“ nebo tak, hned by se to na GX útok příslušelo více). Proto mu dáváme jen 5/10.

Takže to jsme si prošli všechny Pokémony-GX, kteří jsou největším lákadlem celé sady. Většina z nich je povedených – některé lze využít do některých balíčků jako synergii, někteří jsou univerzálními pomocníky do téměř všech balíčků a někteří jsou dost silní sami o sobě, proto je možné na nich postavit celý balíček. My jsme ke každému napsali naše hodnocení a zajímá nás i to tvé, které můžeš vyjádřit ZDE

 
Nahoru