banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Rozbor PCD Luminous Frost ze sady Burning Shadows

Přinášíme ti rozbor PCD Luminous Frost ze sady Burning Shadows – vhodný pro začínající hráče.

Každý, kdo se zajímá o Pokémony a karetní hru, musí někde začít. Pro většinu hráčů je ta nejsnazší a nejlepší cesta zakoupení již předpřipraveného balíčku, který jim nabízí vše, co do začátku potřebují. A právě to je produkt zvaný PCD – předpřipravený balíček!

Základem PCD je herní baliček složený z 60 karet, což je přesně počet, který hráč na profesionální hraní potřebuje. Právě jím se budeme zabývat v následujících odstavcích. Nicméně to není vše, co PCD nabízí. Dalším obsahem jsou zde papírové žetony zranění a speciálních kondic, které hráč bude využívat na značení toho, kolik Pokémon utržil zranění nebo jestli je pod vlivem některých ze speciálních kondic. Házecí blyštivá mince je také součástí a slouží k vyřešení situací „Flip a coin“ (Hoď si mincí), které se často vyskytují na kartách nebo na určení toho, který z hráčů bude začínat. Dále se zda nachází papírová podložka pro dva hráče, na které je vyznačeno, co se má kde nacházet – kde mají být položeny karty odměn, aktivní Pokémon, Pokémoni na lavičce, herní balíček a odhazovací balíček. Tato podložka navíc slouží i jako výborná dekorace pro hru. Aby bylo možné si někam uložit svůj balíček, máme zde i papírovou krabičku, která pojme všech 60 karet a hráč tak nemá problémy s uložením nebo s obavami o ztrátu některých karet. To vše je samozřejmě zakončeno i online kodem, který hráči otevře tento balíček na online hraní karetní hry Pokémon. Půjdeme se tedy rovnou podívat na decklist tohoto balíčku a následující rozbor jednotlivých karet. Jen dodáme, že PCD Luminous Frost je založen na vodních a ohnivých Pokémonech.

 

3x Alolan Vulpix (vodní, základní, běžný)
2x Alolan Ninetales (vodní, Stage1, vzácný)

2x Horsea (vodní, základní, běžný)
2x Seadra (vodní, Stage1, neobvyklý)
1x Kingdra (vodní, Stage2, vzácný)
2x Alolan Sandshrew (vodní, základní, běžný)
2x Alolan Sandslash (vodní, Stage1, vzácný)
2x Panpour (vodní, základní, běžný)
2x Simipour (vodní, Stage1, neobvyklý)
1x Bruxish (vodní, základní, vzácný)
2x Pansear (ohnivý, základní, běžný)
1x Simisear (ohnivý, Stage1, neobvyklý)
2x Heatmor (ohnivý, základní, neobvyklý)
1x Bouffalant (bezbarvý, základní, neobvyklý)
 
2x Timer Ball (Item)
2x Nest Ball (Item)
1x Big Malasada (Item)
1x Energy Retrieval (Item)
1x Rescue Stretcher (Item
1x Escape Rope (Item)
1x Wishful Baton (Item - Tool)
3x Hau (Supporter)
2x Professor Kukui (Supporter)
1x Lana (Supporter)
 
14x Vodní energie
6x Ohnivá energie

 

Hlavním Pokémonem toho balíčku je vodní Alolan Ninetales, Stage1 Pokémon se 110HP, má slabost na metalové Pokémony a cenu za ústup jednu energii. Z útoků nám může nabídnout pouze jediný útok, kterým je Aurora Beam – stojí tři energie a dává 80 zranění bez jakéhokoliv vedlejšího efektu. Jedná se tedy o průměrný útok, který nijak neoslní. Ale aby tento Pokémon nebyl příliš slabý, máme zde naprosto super schopnost Luminous Barrier – ta říká, že Alolan Ninetales preventuje všechny efekty útoků, včetně zranění, udělené tomuto Pokémonovi od soupeřových Pokémonů-GX a Pokémonů-EX. Wauuu – díky jeho schopnosti je prakticky nezranitelný od těch nejsilnějších Pokémonů, tedy od Pokémonů-GX a EX. Tito Pokémoni jsou díky své síle velmi oblíbení a je jen velmi málo malíčků, které by je nehrály a neměly je jako hlavní útočníky. Proto se tato schopnost velmi hodí a Ninetales tak zůstane nezraněn. Proto ani nevadí, že jeho útok není tak silný – protože když sám nebude zraněn, tak vydrží v aktivní pozici dlouho. Tato schopnost nutí soupeře použít proti Ninetalesovi jiné Pokémony – např. pouze pomocné Pokémony, kteří nejsou v balíčku určeni na útok, nebo podvívoje vyvinutých Pokémonů-GX, kteří sami o sobě moc silní nejsou. Alolan Ninetales dokáže tedy udržet většinu balíčků v šachu.

Dalším útočníkem tohoto balíčku je Kingdra, Stage2 Pokémon se 140HP, slabostí na travní Pokémony a cenou za ústup jedna energie, což je u Stage2 Pokémon velmi dobré. Nabízí nám dva útoky, přičemž oba dva stojí jednu vodní energii. První, Brine, říká, že dá 90 zranění do jednoho soupeřova Pokémona, který už na sobě má nějaké zranění. Wauu, dát si za jednu energii 90 zranění téměř kamkoliv je super. Samozřejmě je tento útok znevýhodněn podmínkou již uděleného zranění na daném Pokémonovi. To nám částečně usnadňují Kindřiny podvívoje, tedy Horsea a Seadra – útoky obou Pokémonů Water Arrow si vždy vyberou Pokémony, kterého chtějí zranit, tedy i Pokémony na lavičce. Samozřejmě by bylo super mít Pokémona, který by efektem útoku dával např. 10 zranění do všech soupeřových Pokémonů, což by Kindře otevřelo dveře k možnosti zacílit kohokoliv. Ale tento útok najde využití i bez předchozího otečkování našimi Pokémony – vždy může zacílit aktivního zraněného Pokémona nebo zraněného Pokémona, se kterým soupeř ustoupil na lavičku. Podíváme se na druhý útok, Tornado Shot, který dává 90 zranění do aktivního Pokémona a 30 zranění do jednoho soupeřova Pokémona na lavičce, což jej ale celkově stojí jednu vodní energii. Začneme nejdříve negativním efektem, tedy zahozením energie – díky tomu, že tento útok stojí pouze jednu energii a zahodit musíme také jen jednu energii, není tedy problém si v dalším kole ke Kingdře přidat další a znova zaútočit, takže tento efekt není nejhorší. Navíc za to, že můžeme dát 90 zranění do aktiva a dalších 30 někam dozadu – tak je to naprosto super útok – de facto je to za jednu energii 120 zranění, což je maximálně super. Navíc oněch 30 zranění na lavičku se krásně kombinuje s prvním útokem Brine. Tomuto Pokémonovi nemáme vůbec co vytknout a je to jeden z nejlepších Pokémonů, který se mohl v PCD objevit. Kingdra má v tomto balíčku rozhodně velký potenciál.

Alolan Sandslash je dalším útočníkem. Upozorňujeme, že tento Pokémon pochází ze sady Guardians Rising, tedy předchozí sady a ne ze sady Burning Shadows. Jedná se o Stage1 vodního Pokémona se 110HP. Na první pohled každého zaujme jeho schopnost Slush Rush, která ti umožňuje si každé kolo líznout jednu kartu. Jakákoliv schopnost a možnost líznout si karty jsou vždy vítány. Samozřejmě jedna karta není mnoho, ale je to lepší než nic. Tuto schopnost doporučujeme použít každé kolo a to hned na začátku. Jeho útok, Smash Turn, stojí tři energie, dává 50 zranění a svým efektem ustoupí na lavičku. No, 50 zranění za tři energie u Stage1 Pokémona není nic moc. Nicméně onen efekt je velkým plusem, protože tohoto Pokémona chceme mít na lavičce a používat pravidelně jeho schopnost. Sandslash je tedy dobrým Pokémonem, který se usídlí na lavičce a každé kolo bude hráči lízat karty – a když by se náhodou ocitl v aktivní pozici, může pomocí svého útoku ustoupit (pokud tedy bude mít u sebe energie).

Simipour je Stage1 vodní Pokémon s 90HP. První útok, Scratch, stojí jednu energii a dává 30 zranění – průměrný útok. Druhý útok, Aqau Reflect, stojí dvě energie, dává 50 zranění a přesune si jednu vodní energii k jednomu Pokémonovi na lavičce. Nejedná se o špatný útok, při vyřazení Simipoura si aspoň efektem zachrání jednu energii. Do začátku hry by se určitě hodit mohl.

Rodinku vodních Pokémonů nám zakončuje Bruxish, základní Pokémon se 100HP. První útok, Gnash Teeth, stojí jednu energii a efektem útoku zmate soupeřova aktivního Pokémona. Upřímně bychom k tomu čekali i nějaké to zranění, takto je to relativně slabý útok. Druhý útok, Synchroniose, stojí tři energie, dává 60 zranění do aktivního Pokémona a 20 zranění do každého soupeřova Pokémona na lavičce, který je stejného typu jako jeho aktivní Pokémon. Tzn. má-li soupeř v aktivu ohnivého Pokémona, zraníš na lavičce každého ohnivého Pokémona. A takto to funguje s každým typem Pokémona. Samozřejmě zde vidíme kombinaci s Kingdrou, ale ne vždy máme zaručeno, že soupeř bude mít na lavičce ony Pokémony, jako má v aktivu – např. Tapu Lele-GX nebo Oranguru, prolízoví Pokémoni, které využívá mnoho balíčků čistě na schopnost, vůbec nemusí být stejný typ jako aktivní útočící Pokémoni. Tento útok je rozhodně zajímavý a když se ho podaří použít proti správnému balíčku ve správný čas, dokáže nadělat hodně paseky.

Nyní přichází řada na ohnivé Pokémony. Prvním z nich je Simisear, který je svými staty i útoky velmi podobný Simipourovi – také má 90HP, útok Scratch stojí jednu energii a dává 30 zranění. Druhý útok, Flare Research, stojí také dvě energie, dává 50 zranění a efektem pracuje s energiemi – zde ale přiloží ohnivou energii z odhazovacího balíčku k jednomu Pokémonovi na lavičce – což je mnohem lepší než útok Simipoura, protože takto zůstane Pokémon připravený i na další kolo a navíc vytáhne energii z odhazovacího balíčku a rovnou ji připojí a to k Pokémonovi na lavičku. Simisear je tedy o něco lepší než Simipour.

Ohniví Pokémoni jsou zakončeny Turtonatorem, základním Pokémonem se 130HP, což je na non-GX Pokémona velmi solidní. První útok, Flame Cloak, stojí dvě energie, dává 30 zranění a vytáhne si z odhazovacího balíčku jednu ohnivou energii, kterou si k sobě připojí. Druhý útok, Heat Blast, stojí tři energie a dává 70 zranění bez efektu. Oba dva útoky hodnotíme jako průměrné a u Turtonator je velká výhoda to, že se jedná o základního Pokémona s takto vysokým HP, jinak by Turtonator moc úspěchů neměl – takto to může fungovat aspoň jako velká zeď, která soupeře ze začátku zadrží.

Posledním Pokémonem tohoto balíčku je bezbarvý Bouffalant, základní Pokémon s 120HP. První útok, Bouffant Head, stojí dvě jakékoliv energie a dává 30 zranění s tím, že v dalším soupeřově kole utrží o 30 zranění méně z útoku (před aplikací slabosti a odolnosti). Dát za dvě energie 30 zranění není nic moc, ale onen zmenšující efekt by se ze začátku mohl hodit, kor s Bouffalantovým vysokým HP. Informace v závorce, že se tak stane před aplikací slabosti a odolnosti, má velký význam – např. bojový Pokémon, který by chtěl Bouffalanta zranit za 50 zranění – když se -30 z útoku aplikuje před, tak daný útok dá (50-30)×2 → 40 zranění, ale kdyby to bylo po aplikaci slabosti, tak daný útok dá 50×2-30 → 70 zranění. Takže to, že se efekt aplikuje před započtením slabosti a odolnosti, je jedině výhoda pro Bouffalanta. Druhý útok, Knock Over, stojí tři energie, dává 80 zranění a může zahodit stadion, který je ve hře – tento balíček nehraje žádné stadiony, takže se budou zahazovat jen ty soupeřovy, které mu většinou dávají silnou výhodu.

Nyní se v rychlosti podíváme na stavbu Trenérů tohoto balíčku, která je velmi podobná, jako bylo u prvního PCD Rock Steady, které jsme zveřejnili minulý týden. Máme zde hledací Timer Ball a Nest Ball, které nám pomohou najít si v balíčku potřebné Pokémony. Máme zde i nějaké vracející Itemy v podobě Energy Retrievalu na energie a Rescue Stretcher na Pokémony. Big Malasada nám pomůže s léčením Pokémonů a Escape Rope je zde na ústup Pokémona z aktivní pozice. Wishful Baton je jediným Toolem tohoto balíčku a zachrání hráči energie od vyřazeného Pokémona. Máme zde i nějaké Supportery – lízací Hau a Professor Kukui, který zároveň posilní tvé Pokémony v boji a léčící Lanu. To vše je zakončeno 20 základními energiemi, 14 vodními a 6 ohnivými.

Tento balíček, na rozdíl od předchozího PCD Rock Steady, není tak přímočarý a máme zde mnoho Pokémonů, kteří mají zajímavé útoky do různých situací. Alolan Ninetales pravděpodobně nebude tím hlavním bijcem balíčku, ale rozhodně bude mít hodně práce, když se ve hře objeví Pokémon-GX nebo EX, proti kterým je nezranitelný. Kingdra je naprosto super útočník, kdy oba její útoky stojí pouze jednu energii a dávají 90 a 90+30 zranění, což je bezkonkureční. Navíc má Kingdra možnost snipovat Pokémony na lavičce. Alolan Sandslash funguje jako dobrá podpora z lavičky na lízání karet. Zbytek Pokémonů je zde spíše jako doplněk na útok, někteří jsou pomalejší a zdrží tak soupeře, někteří jsou zase rychlejší a pomohou ti si rychle rozjet hru. Stavba Trenérů je celkem strohá, ale určitě ti během hraní pomůže. Nyní se podíváme na to, jak by se balíček dal levně upravit, aby se s ním dalo hrát lépe a efektivněji. Zvolíme karty ze sady Burning Shadows, tedy té nejnovější.

 

3x Alolan Vulpix (vodní, základní, běžný)
3x Alolan Ninetales (vodní, Stage1, vzácný)
4x Horsea (vodní, základní, běžný)
3x Seadra (vodní, Stage1, neobvyklý)
4x Kingdra (vodní, Stage2, vzácný)
2x Alolan Sandshrew (vodní, základní, běžný)
2x Alolan Sandslash (vodní, Stage1, vzácný)
 
4x Ultra Ball (Item)
4x Professor Sycamore (Supporter)
3x N (Supporter)
3x Rare Candy (Item) 
2x Nest Ball (Item)
2x Timer Ball (Item)
1x Energy Retrieval (Item)
1x Rescue Stretcher (Item)
1x Escape Rope (Item)
3x Hau (Supporter)
2x Professor Kukui (Supporter)
1x Lana (Supporter)
 
12x Vodní energie

 

De facto jsme odstranili všechny doplňkové Pokémony a nechali jsme tři hlavní – velmi agresivní Kingdru na útok, defenzivního Alolan Ninetalese proti Pokémonům-GX a EX a prolízacího Alolan Sandslashe. Kingdru jsme zvýšili na 4-3-4 linii se 3 Rare Candy, které ti umožní přeskočit Stage1 ve vývoji a můžeš tak rovnou zahrát Horsea → Rare Candy → Kingdra (což už takto můžeš mít ve druhém kole), stačí přiložit jednu energii z ruky a dáváš silných 90 zranění. Právě na Kingdře bychom tento balíček postavili, protože je dost agresivní, rychlá a je schopná udělit hodně zranění a přitom se cena této karty pohybuje do 50,-, takže pro začátečníky se nejedná o moc velkou investici. Linie Alolan Ninetalese se zvýšila na 3-3, protože se aktuálně hraje hodně Pokémonů-GX a EX a Ninetales je na to vhodná odpověď. Alolan Sandslash zůstal tak, jak byl.

Samozřejmě jsme museli znatelně upravit Trenéry – přidali jsme základní karty, kterými jsou Ultra Ball na hledání jakýchkoliv Pokémonů, základní lízací Supporter Sycamore, který si lízne sedm nových karet (ale zahodí karty na ruce) a také Shuffle-and-draw Supporter N. Na to, abychom mohli agresivně set-upovat Kingdru, musely být přidány i Rare Candy, o kterých jsme již povídali výše.

Počet energií jsme snížili na 12, protože nám to relativně stačí – útok Kingdry stojí jednu energii, Alolan Ninetales potřebuje sice tři, ale není to primární útočník tohoto balíčku. V agresivním balíčku, kde hlavní útočník potřebuje jen jednu energii na útok, jich více není zapotřebí.

Samozřejmě se tento balíček dá upravovat i dále. Lze např. do balíčku zařadit Starmie ze sady Evolution, která nám bude vytahovat energie z odhazovacího balíčku zpět na ruku. Velmi silnou kartou je Octillery ze sady Breakthrough, která nám dolíže do 5 karet na ruce a může tak líznout více karet než Alolan Sandslash. Samozřejmě se dá využít např. i Item Aqua Patch na rychlejší přípravu Kingdry. Na obrázku můžeš vidět profesionální balíček založený na Kingdrách, ale sem už musí přijít větší investice peněz – ale podívej se, jak by takovýto balíček postavil profesionál! My jsme se snažili využít snadno dostupné a levné karty z aktuální sady. Přejeme hodně štěstí při dalších úpravách a pokud bys měl jakékoliv otázky, připomínky či hodnocení, neboj se nám napsat na náš Facebook a my ti rádi odpovíme. Také se nezapomeň podívat i na rozbor předchozího PCD z této sady Rock Steady. a klidně nám můžeš na Facebook napsat, který balíček se ti líbí více a který je podle tebe lepší! :) Uvidíme se u dalšího článku,

Jan „Golem“ Forejt

 

 
Nahoru