Rozbor PCD Destruction Fang
Ahoj! Zajímáš se o Pokémony a rád bys začal hrát i karetní hru, ale nevíš, kde začít? Tak pro tebe máme dobrou zprávu a tou je právě tento článek, kde se podíváme na PCD, které ti tvé začátky usnadní, a následně na jeho základní vylepšení.
Takže jak bylo řečeno, vše se bude točit kolem PCD, nebo-li předpřipravených balíčcích ze sady Crimson Invasion. Každé PCD obsahuje balíček složený ze 60 karet, se kterým můžeš jít rovnou hrát. Právě na rozbor tohoto balíčku se za chvíli zaměříme. Dalším obsahem PCD jsou potřebné doplňky ke hře. Nacházejí se zde papírové žetony zranění a žetony speciálních kondic (zapálení a otrava), dále je to blyštivá mince na házení, papírová podložka pro dva hráče a papírová krabička na tento balíček. S obsahem balení jsme tě seznámili a nyní se pojďme podívat na rozbor PCD zvané Destruction Fang!
Destruction Fang je PCD založené na temných Pokémonech v čele s Hydreigonem. Tento balíček je velmi různorodý, což nebývá tak časté – najdeme zde temné Pokémony, psychické Pokémony, bezbarvé Pokémony, bojové Pokémony a také metalové Pokémony! No, podíváme se rovnou na decklist tohoto balíčku.
3x Deino (temný, základní, běžný) 2x Zweilous (temný, Stage1, neobvyklý) 2x Hydreigon (temný, Stage2, vzácný) 3x Houndour (temný, základní, běžný) 2x Houndoom (temný, Stage1, vzácný) 2x Salandit (psychický, základní, běžný) 1x Salazzle (psychický, Stage1, vzácný) 1x Oranguru (bezbarvý, základní, vzácný) 3x Stufful (bojový, základní, běžný) 2x Bewear (bezbarvý, Stage1, neobvyklý) 2x Mawile (metalový, základní, neobvyklý) 1x Great Ball (Item) 2x Nest Ball (Item) 2x Timer Ball (Item) 1x Energy Retrieval (Item) 1x Rescue Stretcher (Item) 1x Escape Rope (Item) 1x Switch (Item) 1x Wishful Baton (Item - Tool) 1x Exp. Share (Item – Tool) 3x Hau (Supporter) 2x Professor Kukui (Supporter) 1x Sophocles (Supporter) 12x Temná energie 8x Psychická energie
Jak již bylo řečeno, hlavním Pokémonem tohoto balíčku je Hydreigon. Jedná se o Stage2 Pokémona se 160HP. Jeho schopnost, Weed Out, nám říká, že si jednou za kolo můžeš vybrat tři Pokémony na lavičce a ty ostatní si zahodíš do odhazovacího balíčku. Hned na začátku upozorníme na slovíčko ‚may‘ = můžeš = nemusíš. Je to tedy jen čistě na vůli každého hráče, jestli se rozhodne tuto schopnost využít. A proč bychom si chtěli ničit vlastní Pokémony na lavičce? Z prostého důvodu – potřebujeme více místa pro jiné, užitečnější Pokémony. Tato schopnost nabude účinnosti hlavně po úpravách balíčku, kdy se v profesionálních balíčcích hrají Pokémoni čistě na jednorázové použití na jejich schopnost a poté už moc velké využití nemají (např. Tapu Lele-GX). Přesně takové Pokémony na lavičce nepotřebujeme a je dobré se jich zbavit. Za takto odhozené Pokémony si soupeř nebere odměny. Jeho jediný útok, Dark Destruction, stojí tři energie a dává 120 zranění s tím, že můžeš zahodit energii jak od tohoto Pokémona, tak i od soupeřova aktivního Pokémona. 120 zranění za tři energie není úplně špatné a možnost zahodit soupeři energie (hlavně tedy speciální) je vždy super bonus navíc.
Houndoom je druhý temný Pokémon této sady. Je to Stage1 Pokémon se 110HP. První útok, Fire Fang, dává za dvě energie 30 zranění a zapálení. No, dvě energie jsou na 30 zranění celkem dost (za jednu energii by to bylo adekvátní), ale s tím nic neuděláme no. Nyní ti vysvětlíme, jak funguje zapálení, jedna ze speciálních kondic. Každé mezikolo se na daného Pokémona položí dva žetony zranění. Po udělení tohoto zranění si soupeř hodí kostkou – pokud padne sudá, daný Pokémon se ze zapálení vyléčí; pokud padne lichá, zapálení dále pokračuje. Pomocí zapálení můžeš soupeře velmi oslabit. Puncturing Fangs stojí tři energie a dává 90 zranění s tím, že tento útok není ovlivněn odolností, což se určitě hodí, kor když se na každém turnaji vyskytují Gardevoir-GX s odolností právě na temné Pokémony.
Dalším Pokémonem na tomto seznamu je Salazzle, Stage1 psychický Pokémon se 110HP. První útok, Nasty Plot, stojí jednu psychickou energii a vyhledá ti v balíčku až dvě karty, které si dáš do ruky. Nemusíš soupeři žádné karty ukazovat. Tento útok je naprosto super de facto v jakékoliv fázi hry, kdy si potřebuješ vyhledat v balíčku karty jak na rozjezd, tak i na udržení tempa nebo navrácení se zpět do hry. Severe Poison otráví soupeřova aktivního Pokémona. Otrava funguje tak, že každé mezikolo (tedy po konci kola daného hráče a před začátkem kole druhého hráče) se položí jeden žeton zranění na otráveného Pokémona. Ale pozor – otrava od Salazzleho nedává klasický jeden žeton zranění, ale rovnou čtyři! A tomu musí soupeř nějak čelit, protože když ne, tak do začátku jeho dalšího kola utrží tímto útokem 80 zranění (40 na konci tvého kola a 40 na konci jeho kola) a může se i zvyšovat. 40 zranění je z tohoto útoku jistých a pokud se tomu soupeř nebude věnovat, bude mít velké problémy.
Oranguru je základní bezbarvý Pokémon se 120HP, ale pozor, v tomto balíčku je obsažen Oranguru ze sady Sun & Moon, nikoliv Crimson Invasion. U Orangura je nejdůležitější jeho schopnost Instruct, která ti jednou za kolo umožní dolízat do tří karet na ruce. Ano, tři karty nejsou moc, ale o to se Oranguru více hodí, když má hráč na ruce pouze jednu kartu a Instruct mu lízne dvě karty, které v onu chvíli mají velkou váhu. Jeho útok Psychic stojí tři jakékoliv energie a dává 60 zranění +20 zranění za každou energii u soupeře, dokáže tedy snadno dát 100 a více zranění, což taky samo o sobě není vůbec špatné. Započtěme do toho, že Oranguru má 120 životů a je z toho solidní Pokémon, hlavně určený na proliz.
Dalším Pokémonem je Bewear, Stage1 bezbarvý Pokémon se 130HP – ale pozor, ani tento Pokémon není ze sady Crimson Invasion, ale ze sady Guardians Rising. Jeho schopnost Rake It In nám říká, že když vykládáš tohoto Pokémona z ruky na vyvinutí tvého Pokémona, tak si můžeš líznout tři karty – líznutí tří karet je naprosto super. Jeho útok, Dangerous Blow, stojí tři energie a dává 60 zranění, ale pokud stojí proti základnímu Pokémonovi, dá k tomu dalších 60, tj. 120 zranění, což za tři energie není špatné. Ale jak Bewear, tak i Oranguru jsou v tomto balíčku především na jejich lízací schopností, které jsou v každém balíčku velmi důležité. To pochopili i samotní tvůrci PCD a proto se rozhodli, že do PCD zahrnou i karty, které nepocházejí z oné sady, ale jsou díky svým schopnostem v balíčku potřebné.
Mawile je metalový základní Pokémon s 80HP. Nelekej se toho, že se jedná o metalového Pokémona a v tomto balíčku nejsou žádné metalové energie – oba jeho útoky totiž stojí jakékoliv energie. První útok, Call for Family, stojí jednu energii a vyhledá ti v balíčku dva základní Pokémony, které si rovnou položí na lavičku – to se velmi hodí hlavně v začátku hry na rychlý rozjezd. Crunch stojí dvě energie, dává 30 zranění a při štěstí na hod kostkou zahodí energii přiloženou k soupeřovu aktivnímu Pokémonovi. Tento útok je průměrný, ale na Call for Family se Mawile určitě hodit bude.
Co se týče Trenérů, nemáme v tomto balíčku žádnou zvláštnost oproti jiným PCD. Máme zde tři druhy Ballů jakožto hledací Itemy – Great Ball ti vezme jednoho Pokémona z vrchních sedmi karet, Nest Ball zase základního Pokémona a Timer Ball až dva vyvinuté Pokémony. Z vytahovacích Itemů zde máme Energy Retrieval na vytažení energií a Rescue Stretcher na vytažení Pokémonů. Na stažení Pokémonů zde máme Switch, který platí jen pro tebe, a Escape Rope, který platí pro oba hráče. Máme zde i Tooly, které se nám pokusí zachránit energie – Wishful Baton ti při vyřazení Pokémona zachrání až tři energie, které si přesune k Pokémonovi na lavičce; a Exp. Share si sám stáhne k sobě při vyřazení Pokémona jednu energii.
To vše je doplněno Supportery – lízací Tierno, který ti lízne tři karty, a Professor Kukui, který lízne dvě karty a přidá ti 20 zranění k útokům, a Sophocles, který ti za dvě zahozené karty z ruky lízne nové čtyři. To jsou všechno karty, které ti mohou při set upu hry. To vše je doplněno 20 energiemi – 12 temnými a 8 psychickými.
V tomto balíčku jasně vidíme dva typy Pokémonů – útočné a podpůrné. Útočnými Pokémony jsou Hydreigon a Houndoom, pomocnými Pokémony jsou Oranguru, Bewear a Mawile a mezi tím nám stojí Salazzle jakožto podpůrný Pokémon, který dokáže i dobře zaútočit. Stavba Supporterů je jasná – líznout si co nejvíce karet, pomocí Itemů mít dostatek karet jak ve hře, tak i na ruce. No, postupem času to bude chtít balíček trochu poupravit. Koukneme se tedy, jak by tento balíček mohl vypadat po pár úpravách.
4x Deino (temný, základní, běžný) 2x Zweilous (temný, Stage1, neobvyklý) 3x Hydreigon (temný, Stage2, vzácný) 1x Hydreigon BREAK (dračí, BREAK, ultra vzácný) – Steam Siege 2x Houndour (temný, základní, běžný) 2x Houndoom (temný, Stage1, vzácný) 1x Oranguru (bezbarvý, základní, vzácný) 2x Stufful (bojový, základní, běžný) 2x Bewear (bezbarvý, Stage1, neobvyklý) 4x Ultra Ball (Item) 2x Field Blower (Item) 2x Rescue Stretcher (Item) 3x Rare Candy (Item) 4x Professor Sycamore (Supporter) 3x N (Supporter) 3x Guzma (Supporter) 1x Acelora (Supporter) 1x Skyla (Supporter) 1x Brigette (Supporter) 1x Hala (Supporter) 2x Devoured Field (Stadium) 10x Temná energie 2x Rainbow Energy 2x Counter Energy
U Pokémonů jsme trochu srovnali linie. Linie 4-2-3-1 Hydreigon BREAK zde dává celkem smysl. V základu tedy máme 4-2-3 Hydreigon a k tomu máme i silného Hydreigona BREAK, kterého položíme na klasického Hydreigona. Výhoda? Vyšší HP a nový útok navíc, který je celkem dost silný, především na dva zacílené Pokémony na lavičce, kteří utrží po 50 zranění. Museli jsme také stáhnout linii na 2-2 u Houndooma a Beweara, Oranguru zůstal stále jeden. Bohužel jsme museli vyndat Salazzleho, i když se nám celkem líbil – prostě na něj nebylo místo. Ale pokud bys jej tam i přesto chtěl, můžeš jej v balíčku ponechat namísto Houndoomů.
Sestava Trenérů dostála velké změny a postavili jsme ji do takové více méně základní sestavy Trenérů. Pokud se o tom chceš dozvědět více, koukni se do naší specializované sekce Sestava Trenérů, kde se dozvíš vše potřebné.
Energie jsme také trochu poupravili – vlastně budeme potřebovat jen jednu psychickou energii, což nám pokryje Rainbow Energy a Counter Energy.
Takovýto balíček po úpravách bude více kompetetivní. Asi se nedá říct, že by to byl přímo turnajový balíček, to spíše ne, ale na domácí hraní, popř. Hraní na lize to bohatě dostačuje. Smyslem tohoto balíčku je, aby se s ním hráč naučil hrát a pochopil pravidla Pokémon TCG – a to tento balíček beze sporu splňuje. Pokud bys měl jakékoliv dotazy, hodnocení či připomínky, neboj se nám napsat na náš Facebook a my ti rádi odpovíme.
Jan „Golem“ Forejt