banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Podrobný rozbor sady Burning Shadows!

Sada Burning Shadows je již třetí rozšíření sady Sun&Moon a vyšla 4. srpna 2017. Tato sada je ovlivněna 20. filmem Pokémon: I choose you!, proto jsou hlavními Pokémony této sady Ho-Oh a Marshadow. Tato sada přichází se 169 kartami, jedná se tedy o velmi rozsáhlou sadu, včetně 12 zcela nových Pokémonů-GX a prvotním představením některých Pokémonů z oblasti Alola. Tato sada je i velmi unikátní tím, že bude poprvé povolena na Mistrovství světa (jedná se o první Mistrovství světa, kde se bude moci hrát srpnová sada – pro účastníky Worlds to má velký dopad, neboť před Worlds nebyl žádný turnaj, který by mohl ukázat, jaké balíčky jsou ty nejlepší – to vše se ukáže až na samotném Mistrovství světa, více informací o tomto nejdůležitějším turnaji roku, který má i hojné české zastoupení, se můžeš dočíst ZDE. No, základní obecné informace máme za sebou, tak se jdeme podívat na jednotlivé karty – nejdříve si projedeme klasické Pokémony, poté Pokémony-GX a na závěr se podíváme na nejlepší trenéry a ultra vzácné karty.

 

Travní Pokémoni

Jako prvního Pokémona musíme zmínit Vileplume, Stage2 Pokémona se 140HP. Její síla se skrývá v její Ability Disgusting Pollen, která říká, že pokud je Vileplume tvým Aktivním Pokémonem, tak soupeřovi Základní Pokémoni nemohou útočit – to znamená zákaz útoků pro všechny Pokémony-EX a pro mnoho Pokémonů-GX, jako např. Drampa-GX. Tato schopnost ale naráží na problém a ten tkví v podmínce, že Vileplume musí být aktivní, aby se tato schopnost aktivovala. Její jediný útok, Downer Shock, stojí tři energie a dává 60 zranění s tím, že udělí ještě speciální kondici a to podle výsledku hodu kostkou – za sudou udělí uspání, za lichou udělí zmatení. Stage2 Pokémon, který dává za tři energie 60 zranění a k tomu ty slabší speciální kondice, moc jakožto hlavní útočník nezmůže. Ale Disgusting Pollen je určitě velmi zajímavá schopnost a kdyby se podařilo tohoto Pokémona nějak podpořit, zajisté by si své místo na herní scéně našel.

Heracross také nabízí velmi zajímavou schopnost a tou je Guts, která mu dává možnost přežít smrtící útok – neboť když by měl být vyřazen ze hry zraněním z útoku (nevztahuje se tedy např. na zranění ze speciálních kondic), tak si hodí kostkou – a pokud padne sudá, tak není vyřazen ze hry a zůstane mu 10 životů. Při troše štěstí může Heracross zůstat ve hře celkem dlouho. Jediný útok Pitch stojí dvě energie a dává 50 zranění s tím, že soupeř si musí vyměnit jeho aktivního Pokémona. Herecross se tedy nejeví jako špatný Pokémon do začátečnických balíčků, neboť jakožto základní Pokémon má 110HP, výbornou schopnost a průměrný útok, takže pro začátečníky proč ne.

Jako poslední travní Pokémon nás zaujal Araquanid, Stage1 Pokémon se 100HP a to pomocí svého prvního útoku, Bubble Net, který svým efektem zabrání soupeři, aby si k Bránícímu se Pokémonovi přiložil energii. Toto je velmi ojedinělá mechanika ve hře. Útoky nedávají moc zranění, proto asi moc uplatnění nenajdou, ale i tak je fajn mít o tomto Pokémonovi povědomí.

 

 

Ohniví Pokémoni

Ohnivých Pokémonů v této sadě nevyšlo moc a upřímně ani nejsou moc silní. To se samozřejmě netýká Pokémonů-GX, ale ty se rozebereme až níže. Takže zde aspoň dáme obrázky některých ohnivých Pokémonů, abys měl aspoň přehled o tom, jací ohniví Pokémoni zde vyšli.

 

Vodní Pokémoni

Vodním Pokémonům této sady určitě dominuje Alolan Ninetales, Stage1 Pokémon se 110HP. Jeho jediný útok, Aurora Beam, stojí tři energie a dává 80 zranění bez dalšího efektu – to se přeci jeví jako velmi průměrný útok, ne? Síla tohoto Pokémona je v jeho schopnosti a tou je Luminous Barrier, která říká, že je Alolan Ninetales nezranitelný (preventuje všechny efekty útoků, včetně zranění) od soupeřových Pokémonů-EX a Pokémonů-GX. Aktuální herní metagame je plná těchto balíčků a jen velmi málo balíčků je postaveno na non-EX/GX Pokémonech. Tento Pokémon tedy může vytvořit nepropustnou barieru, na kterou soupeř prostě nebude mít odpověď. Na tohoto Pokémona lze vyzrát dvěma způsoby – hrát non-EX/GX Pokémony (což ne vždy se podaří, ev. jsou takoví Pokémoni v balíčku na jejich schopnost a útok mají často velmi slabý) nebo pomocí Ability locku, jako je např. Garbodor nebo Hex Maniac. Ale i když bude soupeř hrát např. Garbodora (který Ninetalese celkem rozbíjí), tak se v balíčku s Ninetalesem bude určitě hrát i jiný Pokémon, takže i proti counter balíčku bude mít Alolan Ninetales šanci. Jedná se určitě o jednoho z nejlepších obyčejných Pokémonů této sady, kterého je dobré mít ve sbírce a ev. na něj myslet i jako na soupeře při stavbě balíčku.

Kingdra je velmi zajímavý Stage2 Pokémon, který dokáže svými oběma útoky dát za jednu energii 90 zranění. Brine, první útok, dá za jednu energii 90 zranění do jednoho soupeřova Pokémona, který ale už je zraněn. A v tom je právě ten zádrhel – musíme najít Pokémona, který by dokázal zranit soupeřovy Pokémona na lavičce, aby bylo možné nějakého z nich zacílit – nabízí se např. Greninja XY nebo Decidueye-GX, který se ale svým typem nehodí ke Kingdře. Ale uvidíme, třeba vyjde v další sadě nějaký super Pokémon, který by dával 10 zranění do všech soupeřových Pokémonů levně a rychle – pak bude z Kingry nebezpečný útočník. Druhý útok, Tornado Shot, dává 90 zranění do soupeřova aktivního Pokémona, 30 zranění do tvého Pokémona na lavičce a stojí to Kingdru jednu energii. Zahození jedné energie není tak hrozné, zde by mohla pomoci taková Starmie ze sady Evolutions a na zranění tvých Pokémonů je naprosto ideální Mr. Mime XY. Jak vidíme, Kindra se hodně doplňuje s Pokémony na Expanded, takže zde by se mohla určitě objevit.

Gyarados nás zaujal svým prvním útokem, Venting Anger, který za dvě jakékoliv energie (tedy jednu Double Colorless Energy) dává 50 zranění za každého Magikarpa ve tvém odhazovacím balíčku – dokáže dát tedy za jednu energii až 150 zranění. Na scéně máme mnoho Itemů, kteří by vytahovali Pokémony z odhazovacího balíčku, takže nebude problém i po vyřazení Gyaradose (tedy i 4. Magikarpa) dostat dalšího Gyaradose zpět do hry. Druhý útok je dost pomalý a navíc i celkem zraňuje vlastní Pokémony, takže tento útok by takové využití neměl. Ale první útok se určitě využít dá.

 

 

Električtí Pokémoni

Mezi nejlepší elektrické Pokémony této sady patří určitě Raichu, Stage1 Pokémon se 110HP. Velmi účinný bude jeho schopnost, Evoshock, která říká, že když je Raichu vyložen z ruky do hry na vyvinutí Pikachua, tak paralyzuje soupeřova Aktivního Pokémona. Paralýza je nejsilnější speciální kondice, která zanechá Pokémona absolutně nehybného – daný Pokémon nemůže jedno kolo útočit ani ustupovat. Raichu má tu výhodu, že paralýzu udělí na 100% (většinou je podmíněna hodem kostkou). Tuto schopnost lze navíc recyklovat pomocí karet jako jsou Super Scoop Up nebo Acelora, takže Evoshock lze využít mnoho kol po sobě, což se hodí na zdržení soupeře, když je zapotřebí jej vyřadit na dvě rány nebo si budeme chtít znehybnit Aktivního Pokémona a střílet do Pokémonů na lavičce. Jeho jediný útok, Volt Tackle, stojí tři energie, dává 130 zranění a sám sebe zraní za 30 – to není nejhorší útok, v případě nouze by se dal využít, ale díky své schopnosti se bude hrát i v balíčkách, které nehrají elektrické energie. Raichu je Pokémon, který nesmí chybět v žádné sbírce!

Ostatní električtí Pokémoni jsou slabší a v herních balíčcích se pravděpodobně neuchytí, ale pro přehled se na ně můžeš podívat – mezi ty zajímavější patří Electivire a Eelektross.

 

Psychičtí Pokémoni

Seviper je základní Pokémon, který nabízí super schopnost More Poison, která říká, že soupeřovi otrávení Pokémoni obdrží o jeden žeton zranění navíc v každém mezikole. Pokud je tedy soupeřův Pokémon otráven a máš ve hře Sevipera, tak otrava zranění onoho Pokémona za dva žetony zranění. Balíčky, kteří využívají otravu, tohoto Pokémona jistě v balíčku využijí. Jeho jediný útok, Venomous Fang, dá za dvě energie 30 zranění a otravu – dost průměrný útok. Využití Sevipera je tedy spíše na lavičce jakožto navýšení počtu žetonu zranění za otravu.

Dusknoir je Stage2 Pokémon se 150HP, který také nabízí zajímavou schopnost a tou je Dark Invitation – jednou za kolo se podívá do soupeřovy ruky, položí jednoho základního Pokémona ze soupeřovy ruku na lavičku a na onoho Pokémona položí tři žetony zranění. Pomocí této schopnosti lze tedy vytáhnout Pokémona, kterého rovnou zraní a poté je zapotřebí jej „dodělat“ pomocí jiného Pokémona – a takto lze snadno zabránit soupeři tomu, aby dostal do hry silnější Stage2 Pokémony. Útok Mind Jack stojí tři energie a dává 30+30 zranění za každého soupeřova Pokémona na lavičce – tedy až 180 zranění, což vůbec není špatné (kor s možností si vytáhnout Pokémony na lavičku a tím si posilnit útok). Dusknoir by se na herní scéně určitě objevit mohl, pokud se budou více hrát StageX balíčky (protože vytáhnout Pokémona-EX se 180HP moc účinné nebude).

Dalším zajímavým Pokémonem je určitě Toxicroak a jeho druhý útok, Poison Boost, který dává 80 zranění, ale pokud je Toxicroak sám otráven, tak dá dalších 80 zranění a vyléčí se z oné speciální kondice. Dostat se pod speciální kondici umožní např. Ariados Ancient Origins. Jedná se spíše o okrajového Pokémona, kterého by mohli využít spíše začátečníci.

 

 

Bojoví Pokémoni

Bojoví Pokémoni této sady se moc do boje nedostanou, neboť se jedná o průměrné Pokémony. Více méně nás zaujal pouze Rhyperior na svoji schopnost Toppling Wind, který při evoluci zahodí tři vrchní karty ze soupeřova balíčku – discard je určitě super, ale jedná se o Stage2 Pokémona, kterého by bylo relativně obtížné dostávat pravidelně do hry – i když máme zmiňované Itemy u Raichua, ale dostat do hry Stage1 je mnohem snazší než Stage2, navíc může mít soupeř v balíčku mnoho vracejících karet.

Lucario nabízí schopnost Stance, který říká, že když je vyložen do hry, tak do konce soupeřova kola je nezranitelný od soupeřových Pokémonů – to se dá tedy srovnávat s Alolan Ninetalesem, i útok má Lucario silnější, ale Lucario se ochrání pouze na jedno kolo, oproti tomu Alolan Ninetales to má po celý zbytek hry.

Na závěr jen zmíníme Lunatona, který pomocí své schopnosti Heal Block dokáže v přítomnosti Solrocka zabránit léčení Pokémonů – nicméně to vyžaduje mít na lavičce dva téměř nepoužitelné Pokémony a herní scénu plnou léčících balíčků, které ale nemáme …

 

 

Temní Pokémoni

Alolan Raticate je Stage1 Pokémon se 120HP a velmi zajímavým útokem Enhanced Fang, který stojí nula energií (jakožto málokterý Pokémon) a dává 10 zranění + 50 zranění, pokud má k sobě připojený Pokémon Tool – takže se snadno dostaneme se Stage1 Pokémonem zadarmo na 60 zranění, navíc se tento útok dá podpořit kartami jako Choice Band, který k útoku přidává 30 zranění (do soupeřových Pokémonů-EX a GX), takže to už máme zadarmo 90 zranění – proč ne! Rychlý, levný a agresivní balíček je na světě. Navíc, když nebude potřeba energií, lze balíček snadno vybavit dalšími Trenéry, které soupeři znepříjemní hru a které bude možné do balíčku zařadit právě díky volným slotům po energiích.

Weavile nabízí jakožto Stage1 Pokémon zajímavý útok Rule of Evil, který stojí jednu energii a dává 60 zranění do všech Pokémonů (tvých i soupeřovo), která mají schopnost (Ability). Jak sis jistě všiml, mnoho Pokémonů se v tomto rozboru objevilo právě díky jejich schopnosti. A to se týká nejen této sady, ale i mnohých Pokémonů, kteří jsou v balíčcích pouze pro jejich schopnost, jako je např. Tapu Lele-GX nebo Garbodor. Tento Pokémon dokáže během pár útoků (dvou až třech) zlikvidovat mnoho Pokémonů najedou a musíme pamatovat na to, že se jedná o non-GX Pokémona, za kterého se tedy bere pouze jedna odměna. Waevilem si lze takto vyhrát hru během třech kol, kdy na konci si může vzít všech šest odměn najednou.

Darkrai je velmi hraná karta, balíček založený na Darkraiích určitě rozšíří Darkrai-GX, ale dostane se tam i obyčejný nový Darkrai? Jeho útok, Dark Raid, stojí tři energie a dává 80 zranění, ale pokud soupeř použil jeho GX útok, tak dává 160 zranění – což u základního non-EX Pokémona není vůbec špatné. Možná by se v některých balíčcích mohl objevit.

 

 

Vílí Pokémoni

Diancie je základní Pokémon, který pomocí svého útoku Sparkling Wish, který stojí jednu vílí energii, vyhledá v balíčku vyvinutého Pokémona a položí jej na podvívoj daného Pokémona, který se nachází na lavičce. Tato karta pomůže rozjet pomalejší Stage2 vílí decky – jen je škoda, že tento útok stojí vílí energii, kdyby stál bezbarvou, našel by využití v mnoha balíčcích.

Ribombee je Stage1 vílí Pokémon, který má pouze 70HP, ale oproti tomu má super schopnost Honey Gather, která z balíčku vytáhne dvě základní energie, které si položí do ruky. Ribombee lze využít v každém balíčku, které potřebují mít dostatek energií na ruce. Jedinou nevýhodou tohoto Pokémona je nízké HP.

Poslední trojici vílích Pokémonů zakončí Shiinotic, Stage1 Pokémon se 100HP. U něj nás zaujal jeho první útok, Strength Sap, který dá za dvě energie 30 zranění, ale sám sebe vyléčí 30 zranění krát počet energií, které má k sobě připojený soupeřův Aktivní Pokémon – má u sebe dvě energie? Vyleč se za 60. Má u sebe tři energie? Vyleč se za 90. Aby měl tento útok pravou value, chtělo by to, aby Shiinotic měl více HP jak 100. Ale i tak se jedná o zajímavý útok.

 

 

Bezbarví Pokémoni

Za bezbarvé Pokémony lze jako toho nejlepšího vybrat Porygona-Z a to díky jeho schopnosti Initialize, který říká, že když vykládáš tohoto Pokémona do hry, můžeš vrátit soupeři jeho nejvyšší výviny všech jeho Pokémonů zpět do jeho ruky. Jaký to má význam? Představme si Stage2 Pokémona, který má 150HP a má na sobě 100 zranění. Jeho podvívoj má 90HP. Pomocí této schopnosti tedy vrátíme Stage2 Pokémona a zůstane nám ve hře Stage1 Pokémon, který má ale jen 90HP a na sobě 100 zranění – tím pádem je vyřazen ze hry. Tato schopnost je velmi zajímavá, ale ne vždy najde využití (proti balíčkům, které hrají jen základní Pokémony) a také není tak jednoduché dostat Stage2 Pokémona do hry čistě na jedno použití Ability. Útok, Zap Cannon, stojí tři energie, dává 80 zranění a nemůže jej použít v dalším kole – takže na útok se Porygon-Z moc nevyužije. Ostatní bezbarví Pokémoni jsou dost slabí a proto je nemá ani moc smysl rozebírat, přidáváme tedy pouze obrázky pro představu.

 

Pokémoni-GX

Nyní se dostáváme k tomu nejzajímavějšímu z celé sady – Pokémoni-GX, kteří patří mezi nejsilnější Pokémony sady. V rychlosti základní informace o Pokémonech-GX – velmi silní Pokémoni s vysokým HP a silnými útoky, za což ale zaplatí při jejich vyřazení dvěma odměnami namísto jedné. K tomu všemu mají super silný GX útok, který ale lze použít pouze jedenkrát za celou hru (a to se vztahuje na všechny útoky GX). Nyní se rovnou podíváme na jednotlivé Pokémony-GX.

Golisopod-GX je travní Stage1 Pokémon s 210HP. U tohoto Pokémona nás hned osloví jeho první útok, First Impression, který stojí pouze jednu energii, dává 30 zranění, ale pokud se tento Pokémon stal aktivním Pokémonem v tomto kole (přišel toto kolo z lavičky), tak tento útok dá dalších 90 zranění – celkem tedy 120 zranění za pouhou jednu energii. Střídat každé kolo Pokémona se zdá celkem složité, ale máme zde mnoho trenérů, kteří nám pomohou – Switch, Olypmpia a nebo nová Guzma, což je nejlepší možná volba. Druhý útok, Armor Press, stojí tři energie a dává 100 zranění s tím, že v dalším kole utrží o 20 zranění méně. No, proč bychom používali útok za tři energie dávající 100 zranění (což je dost slabé), když můžeme použít útok za jednu energii dávající 120 zranění? Jeho GX útok se jmenuje Crossing Cut-GX, stojí tři energie, dává 150 zraněná a ustoupí na lavičku. Za tři energie dát 150 zranění není špatné, ale stále v porovnání s prvním útokem se mu vyrovnat nemůže, navíc GX útok by měl být mnohem lepší. Ale Golisopod-GX se určitě hrát bude a bude se jednat o rychlý a pro soupeře velmi neoblíbený balíček.

Charizard-GX je ohnivý Stage2 Pokémon s 250HP. První útok, Wing Attack, je naprosto otřesný – za tři energie 70 zranění? Děkuji, ale u Stage2 Pokémona-GX by to nebylo obstojné ani za jednu energii. Druhý útok, Crimson Storm, stojí pět energií a dá 300 zranění s tím, že od sebe zahodí tři energie. No, 300 zranění je doopravdy super silná rána, kterou neustojí nikdo. Ale dostat k němu pět energií, tři energie zahodit, takže jej v dalším kole nabíjet na super silný útok? Ano, ze začátku lze využít např. Supportera Kiawe, ale určitě to není strategie, kterou lze využít celou hru. Ale jeho GX útok, Raging Out GX, stojí tři energie a zahodí soupeři z balíčku 10 karet a to vůbec není málo. Samozřejmě musíme počítat, že GX útok lze využít jen jednou, takže abychom se drželi discardovací strategie, tak je zapotřebí jej nějak podpořit, např. Houndoomem-EX. Charizard-GX asi nebude častou součástí balíčků, takže se objeví jen málokdy, ale svůj potenciál ve svém zahazovacím útoku určitě má.

Ho-Oh-GX je základní ohnivý Pokémon se 190HP. První útok, Sacred Fire, stojí tři energie a dá 50 zranění do jednoho soupeřova Pokémona – což za tři energie u GX je dost málo. Druhý útok, Phoenix Burn, stojí čtyři energie a dává 180 zranění s tím, že v dalším kole jej nemůže použít. Tento útok se může jevit jako dost slabý, ale v této sadě se dá najít výborná kombinace proto tohoto Pokémona a tím je Kiawe – najde čtyři ohnivé energie, které připojí, ale ukončí tvé kolo. Takže máme situaci, kdy v prvním kole máme Ho-Oha (se kterým stejně nemůžeme v prvním kole útočit) a použijeme Kiaweho – v druhém kole máme v aktivní pozici Ho-Oha, který je plně nabitý a udělí 180 zranění. Zákaz útočení se dá vyřešit pomocí ustoupení na lavičku (Guzma) nebo zničením daného efektu (Pokémon Ranger). Jeho GX útok, Eternal Flame GX, ti vytáhne z odhazovacího balíčku kombinaci tří ohnivých Pokémonů-EX a GX a položí je na lavičku – tedy i Stage2 Pokémony rovnou vytáhne a položí je tam. Otázka je, které konkrétní Pokémony-EX a GX bychom chtěli vytáhnout? Ho-Oh-GX se může jevit jako špatná karta, ale pokud bude mít hráč štěstí a na open hand mu přijde Ho-Oh s Kiawe, tak má soupeř dost velké problémy.

 

 

Salazzle-GX je ohnivý Stage1 Pokémon s 200HP. Jeho klasické útoky, Diabolical Claws a Heat Blast, jsou čistě agresivní útoky – první dá 50 zranění za každou odměnu, kterou sis vzal (tzn. má větší využití v závěru hry, kdy dá za dvě energie 200-250 zranění) a druhý útok dá za dvě energie 110 zranění (srovnej si to v Wing Attack u Charizarda-GX). Ano, jsou to dost jednoduché útoky, ale jsou dost efektivní a když bude hráč od druhého kola neustále za dvě energie sázet 110 zranění, tak to vůbec není špatné. Queen‘s Haze GX je nicméně trochu slabší jakožto GX útok – zahodí všechny energie od soupeřova aktivního Pokémona – ano, občas takto dokáže zahodit 3-4 energie, což soupeře jistě pozdrží, ale GX útok by měl být spíše win kondice než pouhé zdržení. Ale určitě může mít Salazzle potenciál jako agresivní deck.

Tapu Fini-GX je vodní základní Pokémon se 170HP a poslední z legendární trojice Tapu Koko a Tapu Lele, kteří byli představeni v minulých sadách. První útok, Aqua Ring, ani nemá smysl moc rozebírat – za jednu energii 20 zranění a ústup? To vidíme u obyčejných Pokémonů, nepotřebujeme na to GX Pokémona. Hydroshot už ale vypadá lépe – za tři energie si vybere jednoho soupeřova Pokémona (jak aktivního, tak na lavičce) a střelí jej za 120 zranění (nicméně jej to stojí dvě energie). Je asi jasné, že využívat tento útok každé kolo se nezdá z dlouhodobého hlediska možné. Ale použít jej jednou na dodělání zraněného Pokémona-EX/GX, to by se určitě hodilo. Samozřejmě je velmi škoda, že odchází např. Shaymin-EX, který má 110HP a byl by tak ideální cíl pro dvě energie. Jeho GX útok, Tapu Storm GX, stojí jednu energii a zamíchá soupeřova aktivního Pokémona zpět do jeho balíčku – tento útok se určitě dá využít v nepříjemné situaci, kdy proti nám stojí silný Pokémon, na kterého bylo zapotřebí použít mnoho karet – vyvinout, přidat Tool a přidat několik energií – to je pro soupeře mnoho úsilí a kol, které do daného Pokémona musel investovat a Tapu Fini je dokáže za jednu energii odstranit ze hry. Tapu Fini-GX určitě nebude hlavním bijcem balíčku, ale ve vodních balíčcích by určitě své místo najít mohl.

Necrozma-GX je základní psychický Pokémon se 180HP. Jeho schopnost, Light‘s End, jej dělá imunním proti zraněním od bezbarvých Pokémonů – po odchodu Rayquzách z fieldu nebudou bezbarví Pokémoni tak moc běžní. Ano, stále nám zbývá taková Drampa-GX, proti které by jeho schopnost mohla být efektivní. Jeho útok, Prismatic Burst, stojí tři energie a dává 10 zranění + 60 zranění za každou psychickou energii, kterou má u sebe a kterou musí zahodit – pokud tedy u sebe nebude mít DCE, ale pouze psychické energie, tak tento útok dává v základu 190 zranění s tím, že snadno může dát 250 – což znamená OHKO pro většinu Pokémonů. Samozřejmě jej ale nelze použít znovu, protože přiložit další energie bude chvilku trvat. Samozřejmě si lze vypomoci kartami jako Energy Switch nebo Metagross-GX. Na závěr zde máme Black Ray GX, který vystřelí 100 zranění do všech soupeřových Pokémonů-EX a GX – aneb jak si snadno vzít čtyři odměny najednou, když se takto vyřadí dva zranění Pokémoni. Toto lze např. zkombinovat s Tapu Fini-GX, která je schopná „nastřelit“ některé Pokémony na lavičce. Necrozma se podle nás určitě hrát bude, možná ne v mnoha kopiích, ale v Metagrossech by se určitě objevit mohl. Navíc GX útok lze využít v jakémkoliv balíčku.

 

 

Machamp-GX je bojový Stage2 Pokémon s 250HP a jakožto od bojového Pokémona od něj můžeme čekat jen pořádně tvrdé útoky. Cross-Cut stojí dvě bojové energie a dává 60 zranění, nicméně když stojí proti vyvinutému Pokémonovi, tak dává celkem 120 zranění, což je pořádná rána. Bedrock Breaker stojí tři energie, dává 130 zranění a odhodí stadion ze hry – toto už není o tolik lepší, přeci jen první útok dá snadno 120 zranění a tento útok dá jen o 10 navíc. Efekt se dá nahradit pomocí Itemů, jako Field Blower. Muscle Punch GX stojí tři energie, dává 180 zranění s tím, že tento útok není ovlivněn odolností. Machamp-GX tedy nabízí velmi přímočaré útoky, které jsou pouze o rozdávání zranění a na druhou stranu, zas tak silné nejsou – srovnání např. s Golisopodem-GX, který je Stage1 a 120 zranění dá za jednu energii a není závislý na tom, co hraje soupeř – proto si myslíme, že se Machamp-GX moc neuchytí.

Marshadow-GX je základní bojový Pokémon se 150HP. Jeho schopnost, Shadow Hunt, mu umožňuje použít jakýkoliv útok jakéhokoliv základního Pokémona, kterého máš v odhazovacím balíčku (s tím, že potřebuješ přesný počet a typ energií k použití daného útoku). Tato schopnost určitě nabízí mnoho možností, jak je využít, např. máme další Drampy-GX ale s tou výhodou, že se jedná o bojového Pokémona, na kterého mají slabost např. často hraní Darkraiové. Jeho útok, Beat Down, stojí tři energie a dává 120 zranění bez dalšího efektu – průměrný útok. Peerless Hundred Blows GX by určitě své využití najít mohl, protože dává 50 zranění za každou energii u sebe – záleží, kolik energií u sebe bude mít díky jeho schopnosti, pomocí které bude využívat jiné útoky. U Marshadow je velká výhoda jeho typ jakožto bojový Pokémon a proto se bude určitě hrát v mnoha balíčcích (výhodou je i to, že k použití útoku přes Shadow Hunt nepotřebuje bojové energie → lze jej využít v jakémkoliv balíčku proti temným nebo i elektrickým Pokémonům – prostě bude hrát na soupeřovu slabost).

Alolan Muk je Stage1 temný Pokémon s 220HP. Jeho útok, Chemical Breath, stojí tři energie a dává 10 zranění + 70 zranění za každou speciální kondici na soupeřovu Aktivním Pokémonovi – aby tento útok měl tu pravou value, chce to, aby byl soupeř min. Pod dvěma speciálními kondicemi a pak bude dávat 150 zranění (teoreticky za temnou energii a DCE). Na herním poli se najde mnoho Pokémonů, kteří jsou schopni pomocí své schopnosti dostat soupeře pod speciální kondici (viz např. Raichu), takže se Muk mohl na tento útok využít. Druhý útok, Crunch, stojí čtyři energie, dává 120 zranění a zahodí energii od soupeřova aktivního Pokémona. Efekt je sice super, ale dát za čtyři energie 120 zranění je dost málo, takže tento útok se moc využívat nebude. Tri Hazard GX je jeho GX útok, který stojí nula energií a přitáhne si jednoho soupeřova Pokémona z lavičky do aktivní pozice a rovnou jej uvede pod tři speciální kondice – paralýzu, otrávení a zapálení. Díky paralýze soupeř nebude moci ustoupit a tak vydrží v Aktivu do dalšího kola, kdy jej bude sužovat ještě dvě speciální kondice a první útok tak bude dávat 150 zranění. Jakožto GX útok se Tri Hazard jeví zajímavě, kor když je zadarmo, ale je to doopravdy ten GX útok, který chceme hrát? Alolan Muk se podle nás objeví spíše v nějakých funny balících se speciálními kondicemi (které sami o sobě nejsou moc využívané).

 

 

Darkrai-GX je základní temný Pokémon se 180HP. Darkrai na první pohled zaujme svojí schopností Restoration, která říká, že pokud se Darkrai-GX nachází v odhazovacím balíčku, tak si jej můžeš položit na lavičku a rovnou k němu přiložit temnou energii – tato schopnost nám tedy kombinuje dvě karty najednou (Revive a Dark Patch), což je naprosto super. Téměř by se dalo říci, že určitě chceme Dakraie nejdříve dostat do odhazovacího balíčku (např. pomocí Ultra Ballu) a pak jej dát na lavičku rovnou se základní energií. Jeho útok, Dark Cleave, stojí tři energie, dává 130 zranění a není ovlivněn odolností, tedy vždy dává 130 zranění i např. vílím Pokémonům. Jeho GX útok, Dead End GX, stojí tři energie a říká, že pokud je soupeřův Aktivní Pokémon pod vlivem speciální kondice (jedno jaké), tak je vyřazen ze hry. Wauuu, tak to je naprosto super útok. Dostat Pokémona pod speciální kondici není s Raichuem těžké a takto se dá vyřadit plně nabitý a zdravý Pokémon. Darkraie tedy určitě v temných balíčcích uvidíme (Darkraiové jsou už tak velmi silní a Darkrai-GX je ještě posilní).

Gardevoir-GX je vílí Stage2 Pokémon s 230HP. Její schopnost, Secret Spring, ti umožní jednou za kolo si přiložit z ruky vílí energii k jednomu tvému Pokémonovi – naprosto super schopnost, která bude postupně připravovat jednotlivé Pokémony na souboj. Infinite Force stojí jednu energii a dává 30 zranění za každou energii u obou aktivních Pokémonů – soupeř většinou má dvě až tři, takže když u tohoto Pokémona budeme mít až dvě energie, tak se snadno dostaneme na 150 zranění, což vůbec není špatné. Twilight GX stojí jednu energii a zamíchá hráči 10 karet z jeho odhazovacího balíčku zpět do jeho balíčku. Takže když si to shrneme – super schopnost, dost dobrý útok a GX útok, který vlastně ničí Garbodory Breakpoint, kteří se hrají velmi často (ti dávají 20 zranění za každý Item v odhazovacím balíčku soupeře – a Gardevoir nám jich až 10 vyndá zpět). To nám dává dohromady celkem solidní kartu, která se dá např. zkombinovat s Gallade Breakthrough. Otevřít Gardevoir-GX, tak to může být hráč určitě šťastný.

Noivern-GX je Stage1 dračí Pokémon s 200HP. Tento Pokémon potřebuje ke svým útokům temné a psychické energie, což může být celkem nepříjemné (ale to tak dračí Pokémoni mají). První útok, Distort, stojí dvě energie, dává 50 zranění a zakazuje soupeři, aby v příštím kole zahrál Itemy z jeho ruky – to je přesně to, co dělal Seismitoad-EX (ten to sice dával jakožto základní Pokémon za DCE, ale zase dával jen 30 zranění a vládl celému fieldu). Druhý útok, Sonic Volume, stojí tři energie, dává 120 zranění a zakazuje soupeři, aby v příštím kole hrál speciální energie – což je útok velmi podobný Giratině-EX, která se také hojně hrála. Noivern-GX tedy v obou obyčejných útocích kombinuje útoky dvou velmi silných a hraných Pokémonů – a co se tedy hráč rozhodne využít, jestli silnější Item lock s méně zraněním, nebo slabší Special Energy lock s větším zraněním? Boomburst GX dává za tři energie 50 zranění do všech soupeřových Pokémonů – útok podobný jako Black Ray GX u Necrozmy, ale tento útok pokryje všechny Pokémony (nehledě na non GX/EX typ), ale zase dá jen polovinu zranění – a GX útok lze použít jen jeden, takže na efektivní využití tohoto útoku by bylo zapotřebí mít již soupeřovy Pokémony nastřelené. Boomburst GX tedy není nejsilnější útok, ale první dva útoky to úplně vyvažují. 

 

Mezi Full Art Pokémony-GX se nám ještě skrývají Lycanroc-GX a Tapu Bulu-GX. Lycanroc-GX je původem promo karta z Lycanroc-GX Boxu, a proto se nám zde neobjevil mezi klasickými, non FA Pokémony-GX. Jedná se o Stage1 bojového Pokémona s 200HP. První útok, Crunch, stojí dvě energie, dává 30 zranění a zahodí energii od soupeřova Pokémona – tedy slabší útok Alolan Muka-GX, který už takhle sám o sobě nebyl moc silný. Ale tento útok je zase mnohem rychlejší, navíc zde není omezení jen na základní energie, ale lze takto zahodit i speciální energii, takže by tento útok dokázal soupeře v začátcích solidně zastavit. Druhý útok, Accelerock, stojí tři energie a dává 120 zranění bez dalšího efektu, což není tedy nijak úžasný útok. Lycanfang GX stojí tři energie a dává 200 zranění, nicméně jej to stojí dvě energie – 200 zranění je dost silné, ale mnoho Pokémonů to na jednu ránu nevyřadí a navíc jej to stojí dvě energie. Tento útok hodnotíme na GX útok jako dost slabý a celkově se Lycanroc-GX pravděpodobně moc neuchytí.

Tapu Bulu-GX se poprvé objevil v Island Guardians Tins v létě 2017, takže zde máme tu samou situaci jako u Lycanroca-GX. První útok, Horn Attack, nemá smysl moc rozebírat, protože za jednu energii 30 zranění bez efektu? Kdyby nějaké zranění na lavičku, léčení, zahození energie, zákaz ústupu … Cokoliv … Ale zde nic není. Druhý útok, Nature‘s Judgment, stojí tři energie a dává 120 zranění s tím, že může dát dalších 60 zranění (celkově 180 zranění), ale na úkor všech energií – což nám zase nepřijde, že by se za tři energie vyplácelo dávat jen o 60 zranění navíc. Tapu Wilderness GX stojí tři energie, dává 150 zranění a vyléčí ze sebe všechno zranění – jakožto základní Pokémon má obstojných 180 zranění, takže tento útok může vyléčit dost zranění. Ale nabízí se otázka – kde by se dal využít? Mezi Decidueyema? Tam se moc nehodí. Jediné, kde se dá využít, tak je mezi Vikavoltama Sun&Moon. Ale jedná se o velmi specifický balíček, který nezvládne každý.

 

V této sadě se také nachází mnoho velmi silných Trenérů – a mnoho z nich jsme již psali u jednotlivých Pokémonů. Samotný rozbor Trenérů by zabral sám o sobě dost stran, takže jsme se rozhodli, že na něj uděláme samostatnou sekci „Stavba Trenérů“, na které intenzivně pracujeme a můžeš se na ni těšit v následujících týdnech.

 

 

Tato sada je velmi bohatá na ultra vzácné karty. Karty s číslem 129-141 jsou věnovány Full Art Pokémonům, mezi kterými se nachází i Lycanroc-GX a Tapu Bulu-GX, kteří se nenacházejí mezi non Full Art Pokémony. Jmenovitě se tedy jedná o Pokémony: Golisopod-GX, Tapu Bulu.GX, Chariazrd-GX, Salazzle-GX, Tapu Fini-GX, Necrozma-GX, Machamp-GX, Lycanroc-GX, Marshadow-GX, Alolan Muk-GX, Dakrai-GX, Gardevoir-GX a Noivern-GX.

Poté se nám pod čísly 142-147 (ze 147) ukrývají Full Art Supporteři, mezi kterými jsou Acerola, Guzma, Kiawe, Plumeria, Sophocles a Wicke.

Po těchto Pokémonech následující Shiny Pokémoni s čísly 148-160 (ze 147) – jedná se již o třetí provedení Pokémonů-GX, zde ovšem ještě ve vzácnější podobě.

Po Shiny Pokémonech následujíc Shiny Itemy pod čísly 161-166. Jmenovitě se jedná o Bodybuilding Dumbbells, Choice Band, Escape Rope, Multi Switch, Rescue Stretcher a Super Scoop Up.

To vše je zakončeno třemi Shiny Energiemi pod číslo 167-169. Jedná se o ohnivé, temné a vílí energie (vše jsou základní energie). Celkem se v této sadě nachází 22 Shiny karet, což je velmi vysoké číslo.

Na všechny tyto karty se můžeš podívat ZDE, poté, co si rozklikneš sekci Burning Shadows (BUS) a podíváš se na konec seznamu. Tyto karty se všechny pohybují v řádech stovek korun.

 

Tak a jsme na konci článku. Projeli jsme si všechny lepší a hratelné obyčejné Pokémony včetně těch, které využívají zajímavých a nových technik, poté jsme si projeli všechny jednotlivé Pokémony-GX – jako v každé sadě jsou nějací lepší a nějací horší. Mezi ty lepší Pokémony-GX této sady patří beze sporu Golisopod-GX, Tapu Fini-GX, Necrozma-GX, Marshadow-GX, Darkrai-GX, Gardevoir-GX a Noivern-GX. Přejeme tedy hráčům mnoho štěstí při otevírání boosterů a co nejvíce skillu při stavbě jejich nových balíčků. Kdybys měl jakýkoliv dotaz, připomínku nebo hodnocení, neboj se nám napsat na náš Facebook!

 

Jan „Golem“ Forejt

 
Nahoru