banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Rozbor sady Forbidden Light

Představení nejlepších karet ze sady Forbidden Light!

Sada Forbidden Light je již 6. expanzí v Sun&Moon bloku. Obsahuje mnoho Pokémonů ze 7. generace, nové Pokémony-GX se zaměřením na oblast Kalos a zejm. Ultra Necrozmu! Tato sada obsahuje celkem 146 karet, z toho 8 Pokémonů-GX a 5 Prism Star Karet. Oficiální datum vydání je 4. května 2018. No, pojďme se tedy rovnou podívat na ty nejlepší karty ze sady Forbidden Light!

Alolan Exeggutor je travní Stage1 Pokémon se 160HP. Jeho jediný útok Tropical Shake stojí jednu energii a dává 20 zranění + 20 zranění za každý typ základní energie, kterou máš fv odhazovacím balíčku (s tím, že max. přidáš 100 zranění). Exeggutor je tedy schopen dát za jednu energii až 120 zranění, což není vůbec špatné. Jak ale dostat tolik rozdílných druhů energií do odhazovacího balíčku?

Pyroar je ohnivý Stage1 Pokémon se 120HP. Jeho schopnost Unnerve jej dělá odolným vůši všem Itemům a Supporterům, které by soupeř na něj chtěl zahrát – tato schopnost jej dokáže vytáhnout z nepříjemných situací. Jeho útok Dominating Fangs dává za tři energie 80 zranění a pokud je ve hře Lysandre Labs (stadion z této sady, který neguje efekt všech Toolů ve hře), tak dá dalších 60 zranění, celkem tedy 140 zranění. Pokud tedy nakombinujeme všechny zakazující efekty, soupeř toho moc nezmůže a Pyroar dá i celkem slušné zranění.

Magnezone je elektrický Stage2 Pokémon se 150HP. Jeho schopnost Magnetic Circuit ti umožní si, kolikrát budeš za kolo chtít, přiložit elektrickou energii z ruky k tvému Pokémonovi. Díky této schopnosti jsi schopný během chviličky nabít všechny tvé Pokémony potřebným počtem energií. Jeho útok Zap Cannon dává za čtyři energie 130 zranění a nemůže jej použít v dalším kole. Tento útok je vážně hrozný, ale schopnost je úžasná. Z Magnezona by tady byl vhodný Pokémon k nabíjení Pokémonů. Na druhou stranu otázka – dokáže konkurovat Vikavoltovi, který se v některých typech balíčků hraje?

A když už jsme u toho přidávání energií, rovnou se podíváme i na Malamara, psychického Stage1 Pokémona s 90HP. Jeho schopnost Psychic Recharge ti umožní si jednou za kolo vytáhnout z odhazovacího balíčku psychickou energii, kterou si připojíš k Pokémonovi na lavičce. Toto se opět může hodit do psychických balíčků, které vyžadují větší počet energií k útokům jejich Pokémonů. Útok Psychic Sphere stojí tři energie a dává 60 zranění, takže opět nic moc útok …

Infernape je bojový Stage2 Pokémon se 130HP. Nejvíce nás na něm zaujala jeho schopnost Flaming Fighter, která udělí soupeři za zapálení 6 žetonů zranění namísto klasických 2, což je už je celkem rozdíl. Navíc jeho útok Burst Punch, který za dvě energie dává 50 zranění, tak soupeřova Pokémona i zapálí. Mnoho ohnivých Pokémonů pracuje se zapálením, takže by Infernapova schopnost mohla najít své využití. 

Empoleon je metalový Stage2 Pokémon se 160HP. Jeho útok Total Command je schopen dát celkem slušný kotel zranění, protože dává 20 zranění za každého Pokémona na lavičce (jak tvého, tak i soupeřova) – tzn. až 200 zranění! Druhý útok, Whirlpool, je o slabší, takže ani nečekáme, že by se extra používal.

Sylveon je základní vílí Pokémon s naprosto bezvadným útokem Wink Wink, který stojí jednu jakoukoliv energii a říká: soupeř ti ukáže karty na jeho ruce a pokud zde najdeš Supportera, tak jej z jeho ruky zahodíš a použiješ efekt pro sebe jako efekt tohoto útoku. Wauuuu! Tento útok je naprosto skvělý, protože: 1.) zahodíš soupeřovi Supportera (a to i několikrát, když tento útok použiješ vícekrát, což jej hooodně zpomalí), 2.) použiješ efekt pro sebe, což ti hru mnohokrát urychlí a za 3.) tento útok stojí bezbarvou energii, proto lze Sylveona použít v jakémkoliv balíčku. Sylveona považujeme za nejlepší klasickou kartu této sady.

Nyní se podíváme na Pokémony-GX. Prvních z nich je Palkia-GX jakožto základní vodní Pokémon se 180HP. První útok, Special Control, stojí jednu energii a přetáhne si, kolik jen bude chtít energií od Pokémonů z lavičky sám k sobě. Dobrý útok na rychlé nabití, především na GX útok. Bude ale na to čas strávit jedno kolo pouze nabíjením, a to ještě přetažením energií od jiných Pokémonů (není to z roky ani z odhazovacího balíčku …)? Hydro Pressure stojí tři energie a dává 60 zranění plus 20 zranění za každou vodní energii u tohoto Pokémona – je tedy schopný dát 120 zranění, když jej nebudeme přebíjet, což není nejhorší, ale zázrak to také není. Zero Vanish GX stojí také pět energií a dává 150 zranění s tím, že zamíchá všechny energie od všech soupeřových Pokémonů zpět do jeho balíčku. U tohoto útoku bude hodně záležet, proti kterému balíčku bude hrát – jestli je to rychlý a agresivní balíček, který útočí za jednu energii, tak jej to moc netrápí, ale pokud to bude kontrolnější balíček, který potřebuje k útoku tři a více energií, tak už bude mít problémy. Palkia je velmi situační a bude určena pouze pro zkušené hráče.

Greninja-GX je vodní Stage2 Pokémon s 230HP. Jeho schopnost Shuriken Flurry mu umožňuje v okamžiku, kdy jej vykládáš do hry, položit 3 žetony na jednoho soupeřova Pokémona – takovéto označkování, popř. doražení Pokémona se rozhodně hodí. Haze Slash, jeho klasický útok, stojí tři energie a dává 110 zranění s tím, že si tohoto Pokémona můžeš zamíchat spolu se všemi kartami zpět do balíčku – tzn. Zachráníš jej před jistou smrtí, pokud je zraněný. 110 zranění není za 3 energie moc, ale efekt útoku je vážně silný (výhodou je, že se navíc jedná o možnost, nikoliv povinnost). Shadowy Hunter GX stojí tři energie a dá 130 zranění do jednoho soupeřova Pokémona na lavičce – tento útok se může hodit na získání poslední odměny a vyhrání hry, ale na GX útok to extra zázrak není. Nicméně své využití během hry rozhodně najde.

Naganadel-GX je Stage1 psychický Pokémon s 210HP. Jeho první útok Beast Raid dává 20 zranění za každého Ultra Beats, kterého máš ve hře – tedy až 120 zranění (neboť sám je Ultra Beast). Druhý útok Jet Needle dává za tři energie 110 zranění s tím, že tento útok není ovlivněn slabostí ani odolností – takový průměrný útok. Ale jeho Stinger GX útok je vážně unikátní – oba dva hráči si zamíchají karty odměn do balíčku a poté si oba dva položí 3 vrchní karty jako nové odměny. Tento útok se tedy hodí ve dvou situacích – když soupeři zbývá např. 6 odměn, tak mu tímto útokem několik odměn ubereš, nebo když tobě zbývá jen jedna, tak si tímto způsobem odměny přidáš a prodloužíš tak hru ve svůj prospěch.

Zygarde-GX je bojový základní Pokémon s 200HP. Jeho útok Cell Connector dává za dvě energie 50 zranění s tím, že si připojí sám k sobě 2 bojové energie z odhazovacího balíčku – za pouhou DCE jsme schopni dát 50 zranění s tím, že se připraví na své silnější útoky – Cell Connector je velmi slušný útok. Land‘s Wrath stojí 4 energie a dává 130 zranění, což není moc velký zázrak, ale ve spojení s prvním útokem, díky kterému jsme nuceni k Zygardemu přiložit pouze jednu energii a můžeme tak použít tento útok, tak se hned z průměrného útoku stává super útok. Verdict GX stojí také 4 energie a dává 150 zranění s tím, že se v dalším kole udělá nezranitelném proti Pokémonům-GX a Pokémonům-EX – přesto, že tento GX útok není způsobilý ti hned vyhrát hru, tak díky tomu, že ti ve většině případů dá o kolo navíc, tak ti to může hru vyhrát. Zygarde-GX se nám jako Pokémon-GX velmi zamlouvá.

Yveltal-GX je temný základní Pokémon se 180HP. První útok Absorb Vitality stojí jednu energii, dává 20 zranění s tím, že si vyléčí tolik zranění, kolik udělil – tento útok by nemusel být špatný, jen by potřeboval dávat mnohem více zranění než jen 20, což se ale dá dohnat pomocnými kartami. Sonic Evil dává za tři energie 100 zranění s tím, že tento útok není ovlivněn slabostí ani odolností – takový průměrný útok. Doom Count GX je schopný vyřadit soupeřova aktivního Pokémona ze hry za podmínky, když má na sobě přesně 4 žetony zranění – vyřadit jakéhokoliv Pokémona na jednu ránu je hezké, ale jak zaručit, že bude mít na sobě přesně 4 žetony zranění? To podle nás bude trochu oříšek. Ve spojení se slabšími klasickými útoky si nemyslíme, že by se Yveltal moc hrál … Ale za to má podle nás nejúžasnější artwork z celé sady.

Dialga-GX je metalový základní Pokémon se 180HP. První útok, Overclock, ti za jednu energii dolíže do 6 karet na ruce – takový průměrný útok. Shred stojí tři energie a dává 80 zranění a toto zranění  není ovlivněno žádným efektem na soupeřově aktivním Pokémonovi – ano, občas to dokáže prorazit nějakou barieru, ale většinou zde překážka není a dát za tři energie 80 zranění … Opět jsme na slabším průměru. Timeless GX stojí celých pět energií (wauu) a dává 150 zranění s tím, že po zaútočení s tímto útokem máš tvé kolo (a neaplikují se efekty z mezikol). Mít dvě kola za sebou je rozhodně super, ale musíme si zde vzít poměr cena – zranění. Tento útok je velmi situační, protože najít správnou chvíli, kdy tento útok použít (tzn. kdy ti vyhraje hru) není tak jednoduché. Dialga rozhodně potenciál má, ale hrát ji nebude vůbec jednoduché.

Xerneas-GX je vílí základní Pokémon se 180HP. Jeho útok Overrun stojí jednu jakoukoliv energii a dává 20 zranění do aktivního Pokémona s 20 zranění do Pokémona na soupeřově lavičce – není to špatný útok, ale v minulosti byli i Pokémoni, co dávali 30+30. Druhý útok Aurora Horns dává za tři energie 120 zranění bez efektu, což je celkem průměr. Sanctuary GX stojí tři energie a říká, že si přesuneš všechny žetony zranění ze všech svých Pokémonů na soupeřova aktivního Pokémona – to de facto znamená heal celého tvého boardu, což je super, navíc na 95% vyřazení soupeřova aktivního Pokémona, což je taky výborné. Xerneas GX se nám líbí na svůj GX útok, škoda, že klasické útoky nejsou stejně tak silné.

A posledním Pokémonem-GX této sady je Ultra Necrozma-GX, hlavní Pokémon celé této sady. Jedná se o dračího základního Pokémona se 190HP. Jeho první útok Photon Geyser dává za dvě energie 20 zranění + 20 zranění za všechny zahozené psychické energie od tohoto Pokémona. Nebudeme si nic nalhávat, tento útok moc dobrý není – Pokémoni v  minulosti měli efekt 20+20 zranění za energie s tím, že jejich útok nestál 2 rozdílné energie a energie od sebe nemuseli zahazovat (stačilo, že měli energie k sobě připojené). Sky-Scorching Light GX stojí také dvě energie a můžeš jej použít pouze za situace, že oběma hráčům zbývá dohromady 6 nebo méně odměn. Pak položíš 6 žetonů zranění na všechny soupeřovy Pokémony – 6 žetonů všude není vůbec málo. Tento útok není vůbec špatný, ale bez použitelného klasického útoku se tento Pokémon bude využívat hůře.

Tak a nyní se podíváme na Prism Star karty. Tyto karty jsou unikátní díky svému omezení možnosti hrát Prism Star kartu daného jména pouze 1x v balíčku a pokud je tato karta vyřazena ze hry, nejde do klasického odkazovacího balíčku, ale do Lost Zone. Takže se podíváme na Volcaniona, základního vodního Pokémona se 160HP. Jeho schopnost Jet Geyser ti umožní jednou za kolo zahodit vodní energii z tvé ruky a pokud tak uděláš, soupeř si musí vyměnit svého aktivního Pokémona s jedním jeho Pokémonem na lavičce. Škoda, že si nového Pokémona nemůžeš vybrat sám, ale i tak to soupeře bude celkem otravovat. Sauna Blast stojí tři energie a dává 100 zranění s tím, že dá 20 zranění do všech soupeřových Pokémonů na lavičce – tento Pokémon není vůbec špatný a dokážeme si představit, že se ve vodních balíčcích bude hrát.

Diancie je základní bojový Pokémon se 120HP. Její schopnost Princess‘s Cheers říká, že tak dlouho, dokud je Diancie na tvé lavičce, dávají útoky tvých bojových Pokémonů o 20 zranění navíc do soupeřova aktivního Pokémona – super schopnost, díky které nesmí Diancie chybět v žádném bojovém balíčku! Diamond Rain stojí tři energie a dává 90 zranění s tím, že si vyléčí 30 zranění ze všech tvých Pokémonů na lavičce, což se rozhodně může hodit, kor když utržíš nějaké plošné zranění do Pokémonů na lavičce.

Arceus je bezbarvý základní Pokémon se 160HP. Jeho schopnost First Law jej dělá odolným vůči všem efektům soupeřových útoků, kromě zranění. To znamená žádné speciální kondice, žádné zahazování energií aj. Útok Trinity Star stojí jednu jakoukoliv energii a dává 30 zranění a vyhledá ti v balíčku až 3 základní energie, které si libovolně připojí k tvým Pokémonům – to vše ale pod podmínky, že máš na lavičce travního, vodního a elektrického Pokémona. Tato podmínka je celkem přísná, Arceuse bys rozhodně chtěl hrát v začátku na rozjezd, ale málokdy se ti podaří během prvních kol dostat do hry přesně takového Pokémony. Arceus je určitě super Pokémon, pokud se ti ale podaří najít vhodnou kombinaci Pokémonů na splnění této podmínky (a že by se zrovna kombinovali travní a ohniví Pokémoni ...).

 Kdo jiný by se ze Supporterů zasloužil být Prism Star kartou než sám velký Lysandre. Tato karta říká, že za každého ohnivého Pokémona, kterého máš ve hře, položíš tolik karet ze soupeřova odhazovacího balíčku do Lost Zone. Proč by to někdo dělal? No, protože z odhazovacího balíčku si lze snadno karty (a to zejm. Pokémony a energie) vytáhnout zpět do hry – ale z Lost Zone není cesty návratu. Víš, že má soupeř postavený balíček na vracení energií? Když mu je přesuneš do Lost Zone, už si nic nevrátí … A to samé s ostatními kartami. Lysandre dokáže soupeře hodně potrápit.

A jako poslední Prism Star kartu máme speciální energii – Beast Energy. Tato energie produkuje jednu bezbarvou energii. Pokud je ale tato karta přiložena k Ultra Beast, tak produkuje jakýkoliv typ energie (ale stále se bude jednat o jednu energii) a posilní útoky tvých Ultra Beast útoků do soupeřova aktivního Pokémona o 30 zranění. Pokud budeš hrát balíček, ve kterém bude Ultra Beast Pokémon, tak určitě budeš hrát i tuto energii.

Již několikrát jsme se zmínili o Ultra Beast – jedná se o skupinu Pokémonů pocházející z Ultra Space z jiné dimenze. V klasickém Poké světě to má velmi rozsáhlý příběh. Pro účely karetní hy se jedná o speciální skupinu Pokémonů, kteří mají na sebe nějaké propojení pomocí speciálních karet, např. jako Beast Energy, jinak jim to žádné další speciální efekty nedává. Pro tvůj příklad přidáváme přehled Ultra Beast, kteří vyšli v této sadě.

No a nacházíme se na konci tohoto článku. Rozbor jednotlivých trenérů, kterých v této sadě vyšlo celkem dost, bude následovat v samostatném článku v sekci „Sestava Trenérů“. Jistě sis povšiml, že některé karty se v této sadě opakují shodně s předchozí sadou Ultra Prism, jen se jim vyměnili podstaty (např. z vodního Empoleona je v této sadě metalový). Pokud bys měl jakékoliv připomínky, dotazy nebo hodnocení, napiš nám na náš Facebook. Máme pro tebe taky jeden úkol – dokážeš v této sadě najít shodné Pokémony s předchozí sadou? Pokud ano, napiš nám to do zprávy na Facebook! :)

 
Nahoru