banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

JAK POZNAT FALEŠNÉ KARTY

Falešné karty jsou velký problém pro všechny, kteří by se chtěli Pokémonům nějak věnovat. Na našem trhu je jich mnoho, jsou oblíbení především mezi mladými, kteří si to pouze sbírají na škole.

Pojď se tedy podívat na následující článek, ve kterém se dozvíš, jak se falešným kartám vyhnout!

Co to jsou falešné karty?

Falešné karty jsou takové karty, které nejsou vydány oficiálním výrobcem karetní hry Pokémon, tedy The Pokémon Company. Jsou to karty vyráběné většinou v Asii. Tyto karty jsou o poznání levnější – a kdo by si nechtěl koupit za méně peněz více karet? Každý člověk, co chce ušetřit. Jak je to myšleno? Protože koupě falešných karet je vyhození peněz. Tyto karty totiž nemají žádnou hodnotu, jsou s ostatními hráči prakticky nevyměnitelné (protože kdo by chtěl měnit své drahé pravé karty za ty bezcenné falešné). A že se to na turnajích stává, že přijde nějaký nováček, plně natěšený na turnaj se svým balíčkem, a zde se dozví, že jeho balíček je plný falešných karet a je tedy nepoužitelný. Pojďme si tedy říct, jak se těmto kartám vyhnout a jak je následně poznat.

 

1. Prodejna

Prvním krokem, jak můžeš předejít koupi falešných karet, je už samotná volba obchodu, ze kterého si karty pořídíš. Je zde mnoho hračkářství, které Pokémony nabízejí. Často je také nabízejí ve velkých obchodních řetězcích typu Tesco či Kaufland. Nesmíme zapomínat i na eshopy, na kterých se karty dají koupit – jako je např. cernyrytir.cz nebo vesely-drak.cz. Určitě nedoporučujeme karty kupovat na vietnamských tržnicích, na různých trafikách (kteří mohou mít „pochybné“ dodavatele) nebo z neověřených internetových stránek (např. Aukro, kde lidé nabízejí své karty v domnění, že prodávají pravé karty). Proto se podívej do naší sekce KDE KOUPIT, kde najdeš seznam ověřených obchodů, kteří ti vždy prodají pravé karty!

 

2. Balení

The Pokémon Company již roky vydává různé druhy balíčků a produktů. Pojďme se tedy podívat, jaké jsou standardní produkty:

  • Booster a Blister Boosterbalíček o 10 náhodně namíchaných kartách (+1 kartička s online kodem). Vždy je zabalen v plastovém obalu. Doporučená prodejní cena tohoto balíčku je 139,-. Od boosteru se poté odvozuje tzv. Blister Booster, což je klasický booster navíc zabalený v papírovém obalu.
  • 1-Pack Blister, 2-Pack Blister, 3-Pack Blister a Pin Blister – balení složené z určitého počtu boosterů spolu s házecí mincí a promo kartou nebo kovovým přívěskem. Doporučená prodejní cena tohoto balení se odvozuje od ceny boosterů s menším navýšením (zhruba od 150,- do 500,-).
  • Premium Collection Box a Pokémon-EX/GX Box – speciální balení složené opět z určitého počtu boosterů (liší se podle velikosti), házecí minci, karty daného Pokémona-EX nebo Pokémona-GX a Jumbo verze této karty. Cena u těchto produktů je různá podle velikosti (zhruba od 700,- do 1500,-)
  • Pokémon Tin, Deck Shield a Chest – speciální balení složeno opět z určitého počtu boosterů (liší se dle jednotlivého typu produktu), karty daného Pokémona-EX nebo Pokémona-GX a speciálního balení (obalu), je kterém se tento produkt nachází (buď plechová krabička nebo kufřík). Cena u těchto produktů je různá podle velikosti (zhruba od 500,- do 1000,-).
  • Trainer Elite Box – velké balení obsahující mnoho boosterů, obalů, kostek, energií a to vše v praktické papírové krabici. Cena tohoto produktu se pohybuje kolem 1500,-.
  • PCD a Trainer Kit – toto balení už není složeno z boosterů, tedy náhodných karet, ale z předem sestavených balíčků – PCD obsahuje jeden 60 karetní balíček, Trainer Kit obsahuje dva balíčky po 30 kartách. Toto balení je určeno především pro začínající hráče, kteří takto získají svůj první balíček na hraní. Cena těchto produktů je od 400,- do 450,-.
  • Ostatní zboží – často se jedná o další pomůcky k samotnému hraní, jako jsou obaly, kostky, podložky, alba aj. 

Jak tedy vidíš, můžeme si oficiální produkty rozdělit do třech skupin – na boostery, na balení složené z boosterů a dalších předmětů a na předpřipravené balíčky PCD. Stačí se vždy zadat na internet název daného produktu a vyskočí ti mnoho obrázků, jak má takový booster (z konkrétní edice) vypadat (vždy je zde obrázek nějakého hlavního Pokémona sady). Mnohé falešné produkty se dají poznat už podle vzhledu – máme zde Ashe s Pikachu a jiné trenéry, dobře známé se seriálu – ale pozor, Ashe ani další postavy z anime na obalech pravých produktů nikdy nenajdeme. Dále si zjišťujeme, co je obsahem balení a jaký je zde počet karet– booster obsahuje 10 karet, PCD 60 karet (Trainer Kit má 2x30, takže taky 60 karet). Nic mezi tím není. Takže produkt obsahující 35, 40 nebo 50 karet – podvrh! Takže se vždy předem podívej, co kupuješ – jak to vypadá a kolik to má karet. Pokud zde uvidíš Ashe nebo Cilana na krabičce, která má 45 karet, tak už víš, že se jedná o falešný produkt. Mnohdy ti napoví i samotná cena – samozřejmě že ceny, které jsme zde uvedli, se mohou podle jednotlivých obchodů lišit (někteří je mají levnější, někteří dražší), ale nikdy by cena onoho boosteru, tedy 10 karet, neměla klesnout pod nějakých 90-100 korun. Takže produkt za 49,-? Ano, to je podvrh!

 

3. Co máme na kartě

Pod tímto bodem se podíváme na pár tipů, kde se často dá odhalit, že je karta falešná. Pravá karta má vždy jasně danou strukturu a i malá odchylky jsou znakem falešných karet. Takže, čeho si máme všímat?

1. Je to Pokémon? Na velmi nekvalitních kartách se na obrázku objevují nějaké postavičky, které ani nejsou Pokémoni (ale např. Digimoni nebo jiné podobné „příšerky“).

2. Zkontroluj útoky a životy! V dnešní době máme silné Pokémony-GX, kteří mají mnoho životů a velmi silné útoky. Ale pamatuj, že ani jedno (tedy útok ani životy) nejdou přes hodnotu 300 – takže Pokémon s 2000 životy a 5000 útokem je falešná.

3. Zkontroluj tiskové chyby! Může se stát, že se některé věty nebudou vůbec dávat smysl, budou zde překlepy aj., což je opět znak falešné karty. Často se zde objevuje např. ‚Pokemon‘ namísto správného ‚Pokémon‘ (e-é)Podívej se také na to, jestli text nepřesahuje dané okraje karty.

4. Podívej se na symboly energií! Každý Pokémon na sobě uvedeno, o jaký typ Pokémona se jedná (ohnivý, vodní aj.). U falešných karet se často stává, že tento symbol je větší, menší nebo jinak zkreslený. Proto je dobré mít u sebe vždy pravé karty, se kterými ty to můžeš porovnat.

5. Podívej se na text! Mnohé falešné karty mají text na kartě (jméno, útok a efekt útoku) v jiné velikosti, než jak je to vydáváno oficiálním výrobcem. Občas se také stává, že je zvolen úplně jiný font písma. Opět doporučujeme mít u sebe pravou kartu, se kterou si můžeš velikost a font písma vždy srovnat.

6. Podívej se na slabost, odolnost a cenu za ústup. I zde mám vždy předem dané parametry, která musejí tyto kolonky splňovat – slabost je vždy x2, odolnost -20 a cena za ústup je od 0 do 5 energií (s tím, že pět energií je veeeeelmi vzácné, takže se většinou objeví maximálně čtyři energie). Pokud jsou zde jiné hodnoty, jedná se o falešné karty.

7. Podívej se na ilustrátora. Pravé karty vždy mají uvedeno, kdo danou kartu ilustroval – což falešné karty mít nemusí.

 

4. Barva karty

1. Podívej se na barvu z přední strany. Falešné karty jsou velmi často mnohem světlejší a vybledlejší, než co jsou ty pravé. Ty mají vždy pěkně syté barvy. Některé falešné karty jsou naopak až moc tmavé. To vše se dá opět porovnat s pravými kartami.

2. Podívej se na zadní stranu! Falešné karty mají i odlišný stín modré barvy na zadní straně, což často může být až do fialové. Někdy se zase stane, že je zde obrácený Poké Ball (červená půlka je vždy nahoře). Zkontroluj si, jestli zde nejsou i nějaké jiné symboly, co zde nemají co dělat.

3. Podívej se na okraje! Každá obyčejná karta má normální žluté okraje. Nicméně některé vzácné karty, jako jsou Pokémoni-EX nebo Pokémoni-GX, mají tyto okraje stříbrné. Falešné karty si s tím často nelámou hlavu a proto mají i Pokémoni-EX okraje žluté – a to nikdy být nemůže.

 

5. Velikost, tvrdost a váha karty

1. Prozkoumej si kartu! Falešné karty jsou velmi často slabší (co se týče tloušťky karty) a křehčí než originální karty, což je způsobeno použitím nekvalitního papíru. Když si vezmeš kartu a podíváš se s ní proti světlu, tak u falešných karet se může stát, že to bude prosvítat. Některé jiné karty jsou zase příliš tlusté, neboť je použit kartonový materiál. Velmi důležitá je i velikost karty – stačí o dva milimetry menší nebo větší a víme, že se jedná o falešnou kartu.

2. Porovnej si kartu! Máš danou kartu stejně velkou jako je pravá karta? Je správně oříznutá (pravé karty jsou vždy na rozích oblé a nikoliv špičaté)? Je obrázek usazen přesně na středu karty? Sedí ti barva obou karet? To vše doporučujeme udělat – samozřejmě vždy srovnávej s kartou, o které 100% víš, že je pravá!

3. Ohni kartu! Stačí ji dát mezi dva prsty na obou koncích karty – jde karta ohnout jednoduše nebo to moc nejde? Pokud to jde snadno, jedná se o falešnou kartu. Pravé karty jsou vyrobeny z kvalitního papíru a nejsou tak křehké, takže nejdou ani snadno ohnout. A když si kartu ohneš trochu více – oběma konci k sobě, tak se falešná karta zlomí, zatímco pravá karta bude stále ohnutá do oblouku.

 

6. Černý pruh uvnitř

Pravé karty jsou udělány tak, že mají uprostřed karty vždy černou vrstvu. Můžeš se tedy podívat na hranu karty, jestli zde neuvidíš černý proužek mezi přední a zadní stranou karty. Pokud zde nějaké náznaky vidíš, máš pravou kartu – falešné je zde totiž vůbec nemají. Dalším, ovšem celkem radikálním způsobem, je zkusit kartu natrhnout nebo roztrhnout (to ale doporučujeme dělat pouze s obyčejnými a levnými kartami, kterých máš několik kopií a moc často je nepoužíváš! Netrhej si drahé a vzácné karty!) - a pokud je zde černý pruh, tak se jedná o pravou kartu. Pokud není, je to falešná karta.

 

Jak tedy vidíš, je mnoho, mnoho a mnoho způsobů, jak falešnou kartu poznat. Samozřejmě jsou karty, u kterých je na první pohled naprosto jasné, že daná karta nikdy nemůže být pravá. Pak se ale mohou najít i karty, u kterých je to poznatelné mnohem hůře, neboť se jedná o kvalitní falešné karty – ale pořád jsou to falešné karty, se kterými se nesmí hrát. Pokud si nejsi jistý tím, jestli je daná karta pravá, neboj se obrátit na nás přes náš Facebook a my se podle fotky pokusíme poradit. Pokud by ani to nepomohlo, zkus se podívat, jestli se ve tvém okolí nenachází nějaká liga, kde by ti zkušení ligový vedoucí jistě poradil. A pokud v okolí ligu nemáš, tak ti vždy ochotně poradí na turnaji buď jednotliví hráči nebo organizátor turnaje. Pro zkušené hráče není zas tak těžké falešnou kartu poznat. Pokud tedy máš ve své sbírce nějaké falešné karty, tak je úplně nejlepší se jich zbavit a to tak, že je vyhodíš – nesnaž se je prodávat nebo vyměňovat, neboť tak šíříš falešné karty dále. Pokud víš o svých kamarádech, že mají falešné karty, tak jim řekni o tomto článku a rozhodně si od nich karty nevyměňuj, protože si jen pokazíš tvoji sbírku. Falešné karty jsou bohužel ztráta peněz a proto si moc přejeme, aby z našich končin zcela vymizely. Pokud budeš mít jakékoliv dotazy, hodnocení nebo připomínky, neboj se nás kontaktovat na našem Facebooku.

 

 

 
Nahoru