banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Jak začít hrát - Podrobný rozbor 2. PCD ze sady Sun and Moon

Ahoj! Zajímáš se o Pokémony a rád bys začal hrát i karetní hru, ale nevíš, kde začít? Tak pro tebe máme dobrou zprávu a tou je právě tento článek, kde se podíváme na PCD, které ti tvé začátky usnadní, a následně na jeho základní vylepšení.

Takže jak bylo řečeno, vše se bude točit kolem PCD, nebo-li předpřipravených balíčcích ze sady Sun&Moon. Každé PCD obsahuje balíček složený ze 60 karet, se kterým můžeš jít rovnou hrát. Právě na rozbor tohoto balíčku se za chvíli zaměříme. Dalším obsahem PCD jsou potřebné doplňky ke hře. Nacházejí se zde papírové žetony zranění a žetony speciálních kondic (zapálení a otrava), dále je to blyštivá mince na házení, papírová podložka pro dva hráče a papírová krabička na tento balíček. S obsahem balení jsme tě seznámili a nyní se pojďme postupně podívat na jednotlivé balíčky!

 

 

 

Bright Tide

Bright Tide je vodní balíček založený na vodním startérovi z oblasti Alola – Primarina. Dále se v tomto balíčku nachází další vodní Pokémoni doplněni o Pokémony elektrické a bezbarvé. No, pojďme se podívat na celkový decklist, tedy soupis všech karet balíčku, a na jednotlivý rozbor jednotlivých Pokémonů.

 

3x Popplio (vodní, běžný)
2x Brionne (vodní, neobvyklý)
2x Primarina (vodní, vzácný a ultra vzácný)
2x Shellder (vodní, běžný)
1x Cloyster (vodní, vzácný)
2x Psyduck (vodní, běžný)
1x Golduck (vodní, vzácný)
2x Corsola (vodní, neobvyklý)
2x Wingull (vodní, běžný)
2x Chnchou (elektrický, běžný)
1x Lanturn (elektrický, vzácný)
2x Togedemaru (elektrický, běžný)
2x Lillipup (bezbarvý, běžný)
2x Herdied (bezbarvý, neobvyklý)
2x Spearow (bezbarvý, běžný)
 
1x Energy Retrieval (Item)
2x Hau (Supporter)
1x Lillie (Supporter)
2x Nest Ball (Item)
2x Potion (Item)
1x Professor Kukui (Supporter)
2x Timer Ball (Item)
1x Ultra Ball (Item)
 
12x Vodní energie
8x Elektrická energie
 

 

Hlavním Pokémonem a útočníkem tohoto balíčku je Primarina, která se v tomto balení nachází rovnou dvakrát (jednou jako klasická vzácná karta a jednou speciální foilová karta unikátní pouze pro toto PCD). Jedná se o vodního Stage2 Pokémona se 150HP. První útok, Disarming Voice, stojí dvě energie a dá 30 zranění a soupeřova aktivního Pokémona zmate. Stage2 Pokémon, který dá za dvě energie 30 zranění? Mno, to moc není. Ale zmatení občas dokáže hodně zamíchat karty. Sice tato speciální kondice stojí na štěstí (neboť říká – Když chceš zaútočit s Pokémonem pod vlivem této speciální kondice, hoď si kostkou. Pokud padne sudá, útok proběhne v pořádku. Pokud padne lichá, útočící Pokémon dá sám do sebe tři žetony zranění a tvé kolo končí.) - takže se může stát, že pár kol bude mít soupeř smůlu a tedy do tvých Pokémonů nedá žádné zranění (a naopak bude zraňovat sám sebe), ale taky tuto smůlu mít nemusí … Druhý útok, Sparkling Aria, stojí tři energie, dává 100 zranění a vyléčí se o 30 zranění. Tohle je už lepší útok, 100 zranění není sice nejvíce, ale díky léčivému efektu ti Primarina zůstane na stole delší dobu, což je určitě žádoucí.

Cloyster je další vodní Pokémon tohoto balíčku. Je to Stage1 Pokémon se 120HP, což je dost HP na Stage1 Pokémona. První útok, Headlock, stojí dvě energie a dává 30 zranění a hodí si kostkou – když padne sudá, dá k tomu dalších 30 zranění, když padne lichá, tak je soupeřův Aktivní Pokémon paralyzován. Vezmeme to popořadě – dát za dvě energie 60 zranění není vůbec špatné. V tom horším případě dát paralýzu, nejsilnější speciální kondici (která říká – Pokémon pod vlivem této kondice nemůže jedno kolo útočit ani ustupovat)? Oboje je určitě super! Druhý útok, Guard Press, stojí tři energie a dává 80 zranění a v tvém dalším kole sám utrží o 20 zranění méně (po aplikaci slabosti a odolnosti). Tento útok už je trochu průměrnější, ale pořád to není nic nepoužitelného. Takže Cloyster se celkem povedl.

Golduck je Stage1 Pokémon, co má 90HP. Určitě u něj velmi potěší cena za ústup, která je nulová, takže můžeš s tímto Pokémonem kdykoliv z aktivní pozice jen tak ustoupit (např. když bude zraněný nebo z něj budeš chtít setřást speciální kondici). První útok, Scratch, stojí jednu energii a dává 20 zranění – dost průměrný útok. Druhý útok, Double Jet, stojí také jednu energii a říká ti, že můžeš z ruky zahodit až dvě vodní energie a za každou zahozenou energii dáš 60 zranění. Cože? Dát za jednu energii 120 zranění? Wauuu, tak to je hooooodně dobrý útok. Výhodou je, že energie, které se mají zahodit, jsou z ruky – tedy nemusíš trávit svůj vzácný čas jejich přikládáním k Pokémonům. Samozřejmě musíme počítat s dostatečným počtem energií, které pro Golducka budou, ale těch dostatek bude. Takže z Golducka se nám rýsuje velmi silný útočník!

Sestavu vodních Pokémonů doplňují ještě Corsola a Wingul. Corsola je základní Pokémon s 80HP, což je opět velmi obstojné. První útok, Call for Family, stojí jednu energii, vyhledá ti v balíčku dva základní Pokémony a rovnou je položí na lavičku. Určitě do prvních kol dobrý útok, vyhledá ti dost Pokémonů a pomůže ti řádně nastartovat hru. Druhý útok stojí tři energie a dá 60 zranění – není to nejméně, ale také nejvíce. Navíc nabíjet Pokémona, který má jen 80HP, třemi energiemi, je dost plýtvání. Takže na druhý útok spíše ne, ale na první útok proč ne. Wingull je pouhým doplněním tohoto balíčku, základní Pokémon s 60HP, jehož útok Roost vyléčí tohoto Pokémona o 30 zranění s tím, že nemůže v dalším kole ustupovat – nedáš žádné zranění, pouze se oléčíš a v dalším kole ani nemůžeš ustoupit, abys začal dávat nějaké zranění.

Dále se v tomto balíčku nachází električtí Pokémoni. Lanturn je určitě dobrým Pokémonem – Stage1, co má 110HP a dva útoky. Confuse Ray stojí jednu energii a zmate soupeřova Aktivního Pokémona – bohužel bez jakéhokoliv přímého zranění. Takže toto je spíše podprůměrný útok. Druhý útok, Aqua Spark, už zaujme více – stojí tři energie a dává 60 zranění, ale pokud má u sebe nějakou vodní energii, tak dá dalších 60 – takže 120 zranění za tři energie není vůbec špatných. Teď jen otázka, jak zajistit, aby měl u sebe jako potřebnou elektrickou energii na samotný útok, tak i vodní energii na zvýšení efektivity útoku. Ale tak energií je v tomto balíčku dost, takže to by problém být neměl.

Togedemaru je základní Pokémon s 70HP. První útok, Defense Curl, ti říká, že si máš hodit kostkou. Pokud padne sudá, tak tento Pokémon v následujícím kole nedostane žádné zranění z útoku. Že se dokáže ochránit je super, ale když si to vezmeme – 50% šance na to, že se nic nestane a když se nakonec i stane, tak kor ze začátku to moc velkou value mít nemusí. Druhý útok, Discharge, stojí jednu energii a dává 30 zranění za každou elektrickou energii, kterou od tohoto Pokémona zahodíš (s tím, že musíš zahodit všechny elektrické energie). Nádherné srovnání s Golduckem, který je sice Stage1, ale jeho útok dává za každou energii 60 a ne jen 30 zranění a energie zahazuje z ruky a ne od tohoto Pokémona (kterého musíme pracně nabíjet tři kola, aby dal 90 zranění a v dalším kole může dát pouze 30 a pak 30 a tak dále, zatímco Golduck může každé kolo dávat 120 zranění + ještě si můžeš připravovat a nabíjet i další Pokémony). Takže Togedemaru není špatný, ale v porovnání s Golduckem je o dost horší.

A Pokémonní sestavu zakončují bezbarví Pokémoni. Spearow je základní Pokémon s 60HP, jehož útok Peck Bugs, stojí jednu energii a dává 10 zranění a pokud je soupeřův Aktivní Pokémon travním Pokémonem, tak dá dalších 30 zranění – dát za jednu energii 40 zranění je určitě super, ale jinak dávat 10 zranění bez možnosti použít jiný útok (protože jiný ani není), je už smutnější.

Herdier je Stage1 Pokémon s 90HP, který jako jediný Pokémon tohoto balíčku má Ability. To se jmenuje Treasure Hunt a říká, že když zahraješ Herdiera do hry na vyvinutí jednoho tvého Pokémona (=Lillipupa), tak si můžeš položit jednu kartu Item z tvého odkazovacího balíčku zpět do tvé ruky. Určitě suprová schopnost, daný vytažený Item můžeš rovnou zahrát a může ti to pomoct vyhrát hru, ale zase je to pouze na jedno použití a víc výhod z něj mít nebudeš. Jeho jediný útok, Bite, stojí tři energie a dává 50 zranění – což je dosti podprůměrný útok.

A teď pár slov k Itemům. Potion je základní Item, který léčí 30 zranění (ale zase neodstraní speciální kondici). Základní karta, která bude léčit tvé Pokémony a udrží jej tak déle ve hře. Energy Retrieval ti vrátí na ruku dvě základní energie z tvého odhazovacího balíčku – tento Item se bude velmi hodit, zvláště v kombinaci s Golduckem. Dál tu máme pár hledacích karet v podobě Ballů. Prvním z nich je Nest Ball, který ti vyhledá v balíčku základního Pokémona, kterého ti rovnou položí na lavičku. Timer Ball si 2x hodí a za každou hozenou sudou si v balíčku najdeš vyvinutého Pokémona, kterého si dáš na ruku. Ultra Ball ti výměnou za dvě karty z ruky, které musíš zahodit, najde v balíčku jakéhokoliv Pokémona. Všechny tyto karty jsou suprové, Ultra Ball je obecně ze všech Ballů nejlepší.

Supporterů je v tomto balíčku jen pár. Hau je základní Supporter, který lízne tři karty. Lillie ti dolíže do šesti karet (a pokud ji zahraješ v prvním kole, tak do osmi karet). Professor Kukui ti lízne dvě karty a zvýší útok tvého Aktivního Pokémona o 20 (do soupeřova Aktivního Pokémona). Tady je opět podobnost s Hauem. Všichni tito Supporteři se ti budou ve hře hodit. Nakonec je v balíčku 20 základních travních energií.


Poté, co si pořídíš tento balíček, hraj s ním. To je moje základní rada. Nauč se pravidla hry, pochop, jak to chodí. Poté, co budeš mít odehráno pár desítek her, sám uvidíš, že by to chtělo nějaké změny. Co tedy z tohoto balíčku vyřadit?

Určitě vyhodíme všechny bezbarvé Pokémony, kteří moc synergii v tomto balíčku nemají. Dále je zde otázka, jestli chceme nechat nějaké elektrické – Lanturn není špatný Pokémon, ale nechávat zde pouze tohoto Pokémona (a spolu s ním i potřebu elektrických energií)? No, uvidíme, jak vyjde místo. Vodní Pokémoni jsou super, jen vyřadíme Corsolu a Wingulla, kteří budou muset uvolnit místo pro silnější Pokémony. Takže se koukneme, jak by mohl vypadat upravený balíček, tedy pouze o karty ze sady Sun&Moon.

 

3x Popplio (vodní, běžný)
2x Brionne (vodní, neobvyklý)
3x Primarina (vodní, vzácný)
2x Shellder (vodní, běžný)
2x Cloyster (vodní, vzácný)
3x Psyduck (vodní, běžný)
3x Golduck (vodní, vzácný)
2x Bruxish (vodní, vzácný)
 
3x Energy Retrieval (Item)
2x Fisherman (Supporter)
1x Brock‘s Grit (Supporter)
2x Nest Ball (Item)
4x Dive Ball (Item)
2x Rare Candy (Item)
3x VS Seeker (Item)
1x Hau (Supporter)
1x Lillie (Supporter)
1x Lysandre (Supporter)
3x Professor Sycamore (Supporter)
1x N (Supporter)
2x Archie‘s Ace in the Hole
 
14x Vodní energie

 

 

Velkých změn dostála stavba všech oblastí balíčku. Co se týče Pokémonů, tak jsme odebrali všechny zbytečné, kteří nemají moc synergii s ostatními kartami. Naopak jsme posílili hlavní linie Pokémonů – přidali jsme jednu Primarinu tak, aby tvořila 3-2-3 linii, dále jsme přidali jednoho Cloystera do 2-2 linie a také nějaké ty Golducky na 3-3 linii. Všichni tito Pokémoni jsou zaměření na útok, především Golduck, který je velmi agresivní a máme na něj přizpůsobený balíček. Primarina funguje spíše jako velké tělo na boardu a Cloyster dokáže potrápit svou paralýzou. Novinkou, co jsme sem přidali, je Bruxish – základní Pokémon, co má 110HP (wau!) a má super první útok, kterým si vyhledáš až tři základní energie, které si dáš do ruky. Mít na ruce dostatek vodních energií bude potřeba. V případě potřeby se dá využít i jeho druhý útok, který dává za tři energie 90 zranění. V případě, že se ti ji podaří získat, můžeš do tohoto balíčku samozřejmě zahrnout i Primarinu-GX namísto klasické obyčejné.

Velká změna se samozřejmě týká i trenérů. První, velmi důležitou částí, jsou trenéři, co ti budou vracet energie zpět na ruku a do balíčku – proto zde máme 3x Energy Retrieval, který ti vrátí dvě energie jakožto Item a 2x Fisherman, který ti vrátí rovnou čtyři energie na ruku, ale je to Supporter, tedy v daném kole jiného Supportera již zahrát nemůžeš. Ale jakoby Fisherman říkal něco ve smyslu „Dej 240 zranění díky Golduckovi“ - a to nezní vůbec špatně. Jak jsme říkali, tento balíček je uzpůsoben především na Golducky a tomu odpovídá i složení těchto podpůrných karet. Ještě zde máme i Brock‘s Grit, který ti vrátí z odhazovacího balíčku zpět do balíčku kombinaci až šesti karet Pokémonů a základních energií.

Další oblast karet je zaměřena na podporu přímo vodních Pokémonů. Dive Ball říká, že si v balíčku vyhledáš vodního Pokémona, kterého si dáš do ruky – a díky tomu, že tento balíček je tvořen pouze vodními Pokémony, má stejný efekt jako Ultra Ball, ale bez toho znevýhodňujícího efektu. Takže určitě chceš hrát Dive Bally v tomto balíčku. Archie‘s Ace in the Hole ti říká, že tuto kartu můžeš zahrát pouze pokud je to tvá poslední karta na ruce (což by nemusel být takový problém, kor když každé kolo budeš dvě karty – energie – zahazovat), tak si položíš vodního Pokémona z tvého odhazovacího balíčku na lavičku a pak si lízneš pět karet. První a důležitá poznámka – takto si můžeš položit i vyvinutého Pokémona! Takže si vytáhneš rovnou Golducka nebo Primarinu, která jde rovnou do hry a můžeš ji začít nabíjet! A líznout si pět karet, to je hezký come back. Určitě velmi užitečná karta.

Poté jsou zde zahrnuty ostatní podpůrní trenéři, kteří mají za úkol dostat do hry co nejvíce Pokémonů co nejrychleji (Rare Candy), budou ti lízat karty (Professor Sycamore, N) nebo ti budou dávat situační výhodu (Lysandre, VS Seeker).

 

A pokud ti nestačí ani tato přestavba a chtěl bys balíček ještě nějak vylepšit, tak se nám podařilo na internetu najít jeden typ balíčku, se kterým je už i pomyšlení na větší výzvy v podobě turnajů. Jedná se o balíček Golduck / Starmie / Octillery – velmi agresivní a rychlý balíček, který má jediný úkol – dostat do hry co nejrychleji Golducka, se kterým budeš každé kolo dávat 120 zranění. Níže dáváme tři obrázky jednotlivých balíčků, jak by bylo možné tento balíček hrát. Kdybys měl jakékoliv dotazy, připomínky či se chceš vyjádřit k tomuto článku, napiš nám na náš Facebook ZDE!

Jan „Golem“ Forejt

 

 
Nahoru