banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

ORGANIZOVANÉ HRANÍ

Karetní hra Pokémon nabízí každému fanouškovi nejen potěšení z pěkné sbírky a možnosti si karty vyměňovat spolu s kamarády, ale také možnost jej profesionálně využít. A jak? Čti dál a dozvíš všechny informace o organizovaném hraní Pokémon karetní hry – Play!Pokémon.

 

Krok #1 – sbírání karet, přebíjená a pravidla

Organizované hraní, v angličtině Play!Pokémon, je propracovaný systém lig, turnajů, profesorů, pravidel, … No, všeho možného. Karetní hra Pokémon musí nabídnout hráči mnohem víc, než jen možnost si koupit pěkné karty, které si hráč poté poskládá do alba a když má nějaké karty navíc, tak se je snaží vyměnit s kamarády za jiné karty, které ještě nemá. Musí nabídnout nějaké využití, něco, s čím se může hráč zabavit. Tak co takhle přebíjená? Máme nějaké životy a nějaké útoky, víc přece nepotřebujeme, ne? Ano, to si řekne každý začínající hráč. Nicméně ani to nestačí – na Pokémon TCG zde máme oficiální pravidla – jak má vypadat balíček, co může hráč ve svém kole udělat, jaké jsou možnosti výhry. Pravidla nejsou úplně jednoduchá (přeci jen se musí odlišit od obyčejné „přebíjené“) a tak hráči chvilku trvá, než je pochopí. Ale tak dobře, už známe pravidla, víme jak si postavit balíček – je to všechno?

 

Krok #2 – ligové hraní

Samozřejmě, že není. Každého samozřejmě ze začátku baví nový koníček. Ale i tak, po nějaké chvíli (pro někoho to mohou být týdny, pro někoho měsíci nebo i roky), by hráče přestalo bavit hrát s jedním nebo dvěma kamarády doma pořád dokola. Proto je zapotřebí mít možnost hrát i s jinými hráči, kteří mají jiné karty, jiné balíčky, jiné strategie. Proto jsou zde tzv. ligy. Co je tedy přesně ta „liga“?

Pokémon liga je místo pro Pokémonní fanoušky, aby se mohli spolu setkat a bavit se. Ligy jsou otevřené pro všechny hráče Pokémon karetní hry nezávisle na jejich stupni znalosti nebo dovednosti. Na lize používáš své karty, se kterými můžeš hrát nebo je vyměňovat – a to s lidmi, kteří mají Pokémony stejně rádi jako ty. Liga je výborné místo, kde se hráči mohou naučit základní pravidla a nejsnazší cesta, jak se zapojit do organizovaného hraní a na turnaje.

Ligu si můžeš představit jako takový neformální kroužek. Hráči se zde sejdou, mohou se pochlubit novými kartami, získat potřebné a nové karty. Ale to nejdůležitější je samotné hraní. Hráči, kteří již umí pravidla, si najdou soupeře a proti němu hrají. Poté, co vyhrají nebo prohrají, mohou hrát s novým hráčem, nebo si mohou dát repete, včetně možnosti výměny balíčků. Noví hráči, co pravidla vůbec neznají nebo mají jen základní znalosti, se ale nemusí bát – ostatní zkušenější hráči jim vždy rádi pomůžou. Většinou na lize bývá i ligový vedoucí, který má ligu na starosti – ten se nového hráče ujme, pomůže mu postavit nový balíček, ev. mu jej pomůže vylepšit, a poté jej začne učit pravidlům. Hráči v pokémonní komunitě jsou milí a příjemní a tak novým hráčům většinou rádi pomůže každý zkušený hráč.

Liga se většinou koná jednou týdně a hráči zde hrají se svými balíčky. Samozřejmě to lze doplnit o hraní s kamarády doma nebo se můžete domluvit na častějším hraní. Čím více hráčů na lize je, tím je to lepší – větší pole hráčů, proti kterým můžeš hrát, a to znamená i větší počet balíčků, proti kterým můžeš hrát. Česká a Slovenská republika jsou relativně malé a proto u nás, bohužel, moc lig není – koncentrují se ve větších městech, jako je Praha, Slaný, Liberec, Ostrava, Bratislava nebo Trnava. No, na ligu chodíme, co tedy dál?

 

Krok #3 – turnaje

Turnaje, to je to pravé využití tvých karet, tvého balíčku, tvých zkušeností. Samozřejmě není turnaj jako turnaje – máme několik druhů turnajů podle jejich velikosti (co se týče jak účasti, tak i prestižnosti a odměn). Turnaje se vždy konají ve větších městech, kteří mají aktivní ligu. Nejvíce turnajů se u nás koná v Praze, dále se turnaje konají i ve Slaném, Liberci a Ostravě, samozřejmě na Slovensku v Bratislavě a Trnavě. Takže – co vše potřebuješ na turnaj? Zaprvé se tam potřebuješ dostat. Když už budeš na místě, tak se musíš zaregistrovat, což znamená přihlásit se u organizátora turnaje a zaplatit vstupné (liší se dle turnaje). Pokud je to tvůj první turnaj, tak dostaneš POP ID, tvé hráčské číslo, pod kterým budeš zaregistrován po celou tvoji hráčskou kariéru. Také zde musíš odevzdat decklist, soupis všech karet ve tvém balíčku – z toho plyne, že s sebou musíš mít svůj 60 karetní balíček spolu s žetony zranění, speciálních kondic a také GX žetůnek. No a poté, co jsi zaregistrován, většinou zbývá trochu času – na seznámení s novými hráči, na získání nových karet … Co uznáš za vhodné. Poté je čas na samotné hraní. Před začátkem kola je vždy rozlosování, kdo s kým hraje. Poté, co usedneš na své místo, se jde na hraní – většinou se hraje na Best of 3, neboli na dvě vítězné s hodinovým stropem. Poté, co dohraješ, nahlásíš výsledek a čeká se, až dohrají další hráči – poté následuje další kolo s dalším rozlosováním a tak dále. Počet kol se odvíjí od počtu účastníků. Po celkovém dohrání se vyhlašují výsledky a rozdávají se podle pořadí také odměny. Nyní se podíváme na jednotlivé druhy turnajů, které se u nás konají. Pro bližší informace poté můžeš navštívit naší sekci Typy a formáty turnajů .

 

League Challenge.

League Challenge jsou nejmenším typem turnajů, které se konají v sídle ligové hraní. Tyto turnaje jsou určené pro lokální hráče v daném regionu. Sejde se zde menší počet hráčů, proto jsou tyto turnaje vhodné na začátek hráčské kariéry, přeci jen to není tak hektické a stresující. Navíc pokud chodí hráč na ligu, jistě zde potká mnoho známých tváří. Tyto turnaje jsou otevřeny pro všechny, není zde žádná podmínka pro účast. Vstupné a odměny se odvíjejí podle organizátora. Těchto turnajů se koná u nás nejvíce a především ty pražské jsou velmi oblíbené.

 

League Cup.

League Cup je další stupeň – jedná se již o větší turnaje, které pořádají jen větší města a nekonají se tak často. Tyto turnaje jsou více dotované než League Cup, takže se již hraje o větší odměny, což naláká více hráčů i ze vzdálenějších měst. Těchto turnajů se u nás koná jen pár za rok, proto si je nechá málokdo ujít. Zde si již pořádně otestuješ tvůj skill, neboť zde budou pořádně silní soupeři!

 

Regionals Championship.

Regionals jsou již velké turnaje, které se konají jen v největších městech, nás tedy zajímají ty evropská. Regionals tedy pořádají velká města ve velkých státech – jako jsou Liverpool, Londýn, Leipzig, Bremen nebo Mälmo. Bohužel, u nás se tyto turnaje nekonají a proto hráči musejí vycestovat, pokud se těchto turnajů chtějí zúčastnit. Nicméně odměny v hodnotě až 50.000$ jsou velkým lákadlem!

 

Internationals Championship.

Internationals jsou největší turnaje konající se v průběhu sezony. Těch se v dočkáme v celé Evropě cca dvou za celou sezonu. Je to turnaj, které se zúčastní všichni hráči Evropy – velmi prestižní, hodně silní soupeři a odměny v hodnotě až 250.000$! Díky faktu, že se tyto turnaje konají v zahraničí (a často se sem musí cestovat letecky) se sem podívají většinou nejlepší hráči z našich končin. Ale uspět na tomto turnaji, to už se vyplatí (hraje se nejen o karty, ale i finanční odměny, které se mohou pohybovat i v desítkách tisíc korun pro nejlepší!).

 

World Championship.

Worlds, neboli Mistrovství světa, je největší událost v Pokémonech za celou sezonu. Tento turnaj je určen jen pro pozvané hráče, kteří se snažili po celou sezonu a jezdili po zahraničních turnajích. Jsou zde nejlepší hráči světa, velké odměny a sláva. Více o tomto turnaji se můžeš dočíst ZDE. 

 

Krok #4 – Sbírání Championship!Point

Aby byli hráči motivovaní jezdit na co nejvíce turnajů, je zde také vypracován bodový systém, během kterého hráči sbírají body, tzv. Championship!Point (zkráceně CP). CP se dají získat na každém oficiálním turnaji, nicméně jej získají jen ti nejlepší – počet získaných CP se liší podle velikosti turnaje (menší turnaje, jako League Challenge a League Cup, jsou dotovány méně body, zatímco Regionals a Internationals jsou bodovány mnohem více) a také podle účasti na jednotlivých turnajích (čím více hráčů se na turnaji sejde, tím více hráčů jej může získat). A jaký je smysl sbírat CP? Kvalifikovat se na Mistrovství světa. V této fázi se nacházejí jen ti hráči, kteří to s Pokémony myslí doopravdy vážně a věnují se jim naplno. Hráč musí jezdit na co nejvíce turnajů – to zahrnuje nevynechat žádný domácí turnaj (tedy jet na všechny League Challenge a League Cup a je jedno, jestli se konají v Praze nebo Ostravě), ale také i účast na větších turnajích v zahraničí. Internationals nesmí vynechat (protože za ten je nejvíce bodů) a Regionals podle dostupnosti (např. Anglie nebo Německo jsou mezi našimi hráči velmi oblíbené). Ale přijet na turnaj není vše – CP se získávají za umístění na turnaji, nezíská je tedy každý. A dobře se umístit (tedy být min. v Top4/Top8) i na velkém mezinárodním turnaji, to je již něco – dobře sestavený balíček a výborná znalost celé strategie. A pokud se hráčům pořadí získat dostatečný počet bodů za jejich celoroční snažení, tak si vyslouží pozvánku na Mistrovství světa (konkrétní počet se liší podle světového regionu a také podle věkové kategorie – za Evropu to je 350/250/200 CP za Mastery/Seniory/Juniory). A ti úplně nejlepší (opět se počet liší podle regionu – za Evropu to je Top22) si vyslouží i proplacení cesty. Už jen samotná účast na Mistrovství světa je neuvěřitelný zážitek. A pokud se hráči podaří dobře umístit (a jakože se to Čechům už párkrát povedlo – dokonce máme i jednoho mistra světa, kterému se turnaj podařilo vyhrát), jsou za to pohádkové odměny.

 

Jak tedy můžeš vidět, Pokémoni nejsou pouze o sbírání kartiček. Pokémoni jsou životní styl. Této karetní hře musí hráč věnovat veškerý čas, během kterého bude hrát, hrát a hrát – a to nejen na lize, ale i s kamarády doma. Musí mít dostatek karet, aby si mohl stavět různé balíčky a musí mu to také trochu pálit, aby dokázal strategicky přemýšlet. Za všechnu tu dřinu, odhodlání a investovaný čas i peníze ale získá mnoho přátel, neboť komunita v Pokémon TCG je velmi otevřená, milá a vlídná, získá mnoho zkušeností (a to nejen v samotném hraní, ale i ve strategickém myšlení, zlepšení anglického jazyka, lepší orientace při cestování aj.) a hlavně získá koníček, který jej bude provázet životem. Samozřejmě, ne na každém turnaji je posvícení, ale postupnou snahou se i během pár měsíců může z nováčka, který teprva začíná, vypracovat profesionální hráč, který bude jezdit s ostatními dobrými hráči za zahraničních turnajích, kde se mu může podařit vyhrát tisíce dolarů na další turnaje.

 

Krok #5 – Buď ligovým vedoucím a profesorem!

 

Nicméně ani to, že jsi profesionální hráč, neznamená, že se tvoje profesionální kariéra nemůže posunout dál. A to jak? V organizovaném hraní také existuje tzv. Profesorský program. Stát se Pokémon Profesorem není vůbec jednoduché – daný hráč musí mít za sebou mnoho zkušeností a musí ctít férového ducha hry. Jakožto profesor se hráč musí rozhodnout, jestli chce být organizátorem turnajů nebo jestli chce být na těchto turnajích rozhodčí. Každá z těchto dvou variant má různé podmínky na splnění a různé náplně práce. A i samotná oblast (tedy rozhodčí nebo organizátor) má různé úrovně. A jak se tedy hráč může stát profesorem? Poté, co se rozhodne, jestli bude rozhodčí nebo organizátor, si podá žádost, ve které sdělí všechny možné informace o sobě (jak dlouho hraje, jaké má úspěchy aj.). Pokud bude shledán jako vhodný adept, musí ještě splnit profesorskou zkoušku – velmi složitý test, během které musí správně řešit různé situace (např. jak potrestat daný prohřešek, jak vyřešit danou herní situaci aj.). Tato zkouška není jen o mechanickém naučení textu, ale je o samotném pochopení principů Pokémon TCG – a pokud bude hráč chápat teoretické principy, je schopný je aplikovat na jakoukoliv situaci (tedy i např. na několik let staré karty, které se již dlouhou dobu nehrají). Hráč se může i v rámci tohoto programu postupně vypracovat na vyšší stupně a může se jako staff účastnit větších turnajů (přeci jen je rozdíl dělat rozhodčího na místním League Challenge a na mezinárodním Internationals). Ale nezapomínej – pokud jsi rozhodčí nebo organizátor, nemáš již možnost účastnit se turnaje jako hráč!

 

Další možností je i to, že si hráč založí vlastní ligu. Co k tomu potřebuješ? Především hráče, kteří tam budou chodit. Mohou to být jak již zkušení hráči, kteří pouze nemají kde hrát (např. mimo Prahu) a nebo to mohou být i noví hráči, kteří se zajímají o Pokémony obecně a lze to vést stylem kroužku, např. v Domovech dětí a mládeže (DDM). Každá nová liga je vítána. Nicméně ligovým vedoucím opět nemůže být kdokoliv – musí jím být profesor jakožto organizátor. O důvod navíc, proč si udělat profesorské zkoušky. Liga vyžaduje hráčův čas, protože se na ni musí připravit, musí mít připravené balíčky pro začínající hráče a musí se zde začínajícím hráčům věnovat a postupně je připravovat na turnaje. Ale po určité době snažení přináší tato snaha své ovoce.

 

Tak a jsme na konci. Nyní vidíš, že organizované hraní má svůj smysl – od obyčejného sbírání a přebíjené jsme se dostali k celoročnímu ježdění po turnajích a organizování vlastní ligy a dělání rozhodčího. Jako každému koníčku, tak i tomuto se musí něco investovat – a tím je především čas. Na to, aby se z nováčka stal profesionální hráč, musí věnovat hraní a testování mnoho času. Musí hrát ve volném čase, kdykoliv to je jen možné – protože během pár hodin hraní se z nikoho mistr nestane. Samozřejmě je zde i otázka financí – karty něco stojí, vstupné něco stojí, cestovné něco stojí. Ale jak jsme již uvedli nahoře, hráč získá mnoho zkušeností, kamarádů a zábavy. Samozřejmě je zde i přínos v hmotné podobě a to ve formě odměn – nejčastěji jsou jimi boostery (takže si hráč poté nemusí kupovat pořád nové karty, když jich mnoho vyhraje a přebytečné karty může prodat a má tak další finanční prostředky na koupi nových karet), na velkých turnajích se dají vyhrát i slušné peníze jako cestovné nebo cash. Takže pokud chceš v Pokémonech najít něco víc, zapoj se i ty do organizovaného hraní! Napiš nám na náš Facebook a my tě rádi odkážeme na nejbližší ligu. Můžeš také sledovat náš kalendář událostí (jednotlivých turnajů) a to jak na našem Facebooku , tak i na této stránce. Zapojíš se tedy i ty?

 

Jan „Golem“ Forejt

 
Nahoru