banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Jak začít hrát - Podrobný rozbor 3. PCD ze sady Sun and Moon

Ahoj! Zajímáš se o Pokémony a rád bys začal hrát i karetní hru, ale nevíš, kde začít?

Tak pro tebe máme dobrou zprávu a tou je právě tento článek, kde se podíváme na PCD, které ti tvé začátky usnadní, a následně na jeho základní vylepšení.

Takže jak bylo řečeno, vše se bude točit kolem PCD, nebo-li předpřipravených balíčcích ze sady Sun&Moon. Každé PCD obsahuje balíček složený ze 60 karet, se kterým můžeš jít rovnou hrát. Právě na rozbor tohoto balíčku se za chvíli zaměříme. Dalším obsahem PCD jsou potřebné doplňky ke hře. Nacházejí se zde papírové žetony zranění a žetony speciálních kondic (zapálení a otrava), dále je to blyštivá mince na házení, papírová podložka pro dva hráče a papírová krabička na tento balíček. S obsahem balení jsme tě seznámili a nyní se pojďme postupně podívat na jednotlivé balíčky!

 

Roaring Heat

PCD Roaring Heat je založeno na ohnivých a bojových Pokémonech ze sady Sun&Moon. Hlavním útočníkem tohoto balíčku je silný Incineroar, který se zde nachází v jednom klasickém provedení a v jednom tzv. Cracked Ice Holo provedení (speciální blyštivé provedení, které lze získat pouze v tomto PCD). Pojďme se tedy rovnou kouknout na všechny Pokémony a další karty, které se zde nacházejí!

 

4x Litten (ohnivý, běžný)
3x Torracat (ohnivý, neobvyklý)
2x Incineroar (ohnivý, vzácný a ultra vzácný)
2x Torkoal (ohnivý, běžný)
2x Roggenrola (bojový, běžný)
2x Boldore (bojový, neobvyklý)
2x Sandyhast (bojový, běžný)
1x Palossand (bojový, vzácný)
2x Crabrawler (bojový, běžný)
2x Makuhita (bojový, běžný)
2x Passimian (bojový, neobvyklý)
2x Stufful (bezbarvý, běžný)
1x Bewear (bezbarvý, vzácný)
1x Oranguru (bezbarvý, vzácný)
 
1x Big Malasada
1x Energy Retrieval
1x Potion
2x Nest Ball
2x Timer Ball
1x Ultra Ball
2x Hau
1x Lillie
1x Professor Kukui
 
11x ohnivá energie
9x bojová energie

 

Incineroar je hlavním bijcem tohoto balíčku. Jedná se o Stage2 ohnivého Pokémona se 160HP, což už nějaké to zranění ustojí. První útok, Fire Fang, stojí dvě energie, dává 30 zranění a soupeřova Pokémona zapálí. No, 30 zranění za dvě energie není mnoho, ale občas to zapálení by to mohlo zachránit. Musíme si tedy vysvětlit to, jak funguje zapálení. V případě, že je Pokémon zapálen (burned), položí hráč na tohoto Pokémona žeton zapálení a v mezikole na něj položí dva žetony zranění. Poté si hodí kostkou – pokud padne sudá, Pokémon je vyléčen, a pokud padne lichá, Pokémon je stále pod vlivem zapálení. Ano, doopravdy to funguje takto (od sady Sun&Moon došlo ke změně u této speciální kondice, před sadou Sun&Moon to fungovalo trochu jinak). Takže je to trochu silnější otrava, ale záleží na náhodě, jak dlouho daný Pokémon vydrží zapálen. Druhý útok, Darkest Lariat, stojí tři energie a dvakrát si hodíš kostkou – za každou sudou dáš 100 zranění. Takže zde máme tři možné výsledky, které mohou nastat – dáš za dvě energie 0, 100 nebo 200 zranění. Dát za tři energie 200 zranění – to je sen, ale je na to šance pouze 25%. Dát 100 zranění je trochu lepší průměr, takže to určitě nezklame – šance 50%. A dát nula zranění – naprostá tragédie, na kterou máš opět šanci 25%. Zde už tedy záleží jen na tom, jakou máš během her šanci na hod kostkou …

Torkoal je druhým ohnivým Pokémonem tohoto balíčku. Jedná se o základního Pokémona se 110HP, což je velmi obstojné. První útok, Singe, soupeře zapálí (bez jakéhokoliv udělení zranění). Podle nás, kdyby tento útok měl udělit aspoň nějakých 20-30 zranění, byl by to super útok, ale pouze zapálení je takové slabší. Druhý útok, Body Slam, stojí dvě energie, dá 50 zranění a pokud si padne sudá, tak soupeře i paralyzuje . Tohle už je mnohem lepší útok, základní Pokémon s 110HP, co dá za dvě energie 50 zranění a možná i paralýzu? To se nám líbí, určitě tě Torkoal v mnoha hrách podrží.

 

Dále zde máme zástupce bojových Pokémonů. Prvním z nich je Boldore, bojový Stage1 Pokémon se 110HP. Jeho útoky jsou dost prosté – Headbutt dá za dvě energie 30 zranění, Rock Hurl dá za tři energie 50 zranění (a není ovlivněn odolností, což je jedině efekt k dobru). V jistých chvílích může fungovat jako dobré tělo, ale moc kombinací na nějaké super překvapivé útoky se zde vymyslet nedá.

Palossand je bojový Stage1 Pokémon s 130HP. Jeho schopnost, Wall of Sand, ochrání tohoto Pokémona před plným zraněním – z každého zranění, co tento Pokémon utrží, se strhne 20 zranění (po aplikaci slabosti a odolnosti) – to může soupeři dost znepříjemnit hru. Jeho útok, Absorb Vitality, stojí čtyři energie, dá 50 zranění a vyléčí si tolik zranění, kolik sám zranění dal. No, že by 50 zranění za čtyři energie byla nějaká výhra, to se říct nedá – tolik zranění dá Torkoal jako základní Pokémon za dvě energie … Ale zase léčení tento útok tahá trochu nahoru. Přeci jen je to každé kolo léčení až za 50 zranění (plus 20 jakoby z Ability), takže de facto každé kolo 70 zranění si tento Pokémon vyléčí. To by mohlo fungovat jako dobrá zeď.

Crabrawler je základní Pokémon s 80HP a má dva útoky – Punch, co dává za dvě energie 20 zranění, a Crabhammer, co dává za tři energie 40 zranění. Jedná se o průměrné útoky, ale díky 80HP by pár kol ve hře vydržet mohl.

 

Passimian je také základní Pokémon, nicméně má 110HP, což je suprové. Útok Fling dá za jednu energii 30 zranění do jakéhokoliv soupeřova Pokémona na lavičce – tento útok se nám dost líbí, za jednu energii 30 zranění je super (srovnej si to s Crabrawlerovým Punchem), navíc pomocí tohoto útoku můžeš dodělat zraněné soupeřovy Pokémony na lavičce a vzít si tak potřebné odměny. Team Play, jeho druhý útok, stojí dvě jakékoliv energie a dává 10 zranění a k tomu dalších 30 zranění za každého dalšího Panssimiana na lavičce – jsi tedy schopný dát za dvě energie až 100 zranění, což je dost dobré. Jen to chce mít v balíčku mnoho Passimianů …

Posledním bojovým Pokémonem tohoto balíčku je Makuhita, základní Pokémon s 80HP. Surprise Attack dá za jednu energii 20 zranění (ale jen pouze pokud ti padne sudá, jinak nedá nic!) a Strenght dá za dvě energie 40 zranění – u tohoto Pokémona toho opět není nic moc co říct …

 

V tomto balíčku se nacházejí i nějací bezbarví Pokémoni. Bewear je Stage1 Pokémon se 130HP. První útok, Bear Hug, stojí dvě energie, dává 40 zranění a zakazuje Bránícímu se Pokémonovi, aby v dalším kole ustoupil – zatím průměrný útok. Superpower, jeho druhý útok, stojí tři energie a dává 80 zranění s tím, že k tomu můžeš přidat ještě dalších 40 zranění, ale sám do sebe Bewear dá 20 zranění. Tento útok už je lepší, dát za tři jakékoliv energie 120 zranění není vůbec špatné a oněch 20 zranění, co si dá sám, o to se postarají léčící Itemy.

Posledním Pokémonem tohoto balíčku je Oranguru, základní Pokémon s 120HP, který má naprosto suprovou schopnost Instruct, která ti každé kolo dolízne do tří karet na tvé ruce. Tři karty na ruce nejsou úplně moc – ale když nemáš na ruce vůbec nic, tak ti tato karta může zachránit hru. Jeho jediný útok, Psychic, stojí tři energie, dává 60 zranění + 20 zranění za každou energii u soupeřova Pokémona – většinou s ním dáš 100 zranění a více. Nevýhodou je, že zde není žádný levnější útok, ale tak primárně bys tuto kartu měl mít na lavičce a lízat si přes ni karty.

 

A teď pár slov k Itemům. Big Malasada vyléčí 20 zranění a speciální kondici z tvého Aktivního Pokémona. Tomu je dost podobný i Potion, který léčí 30 zranění (ale zase neodstraní speciální kondici). Základní karty, které budou léčit tvé Pokémony. Energy Retrieval ti vrátí na ruku dvě základní energie z tvého odhazovacího balíčku. Dál tu máme pár hledacích karet v podobě Ballů. Prvním z nich je Nest Ball, který ti vyhledá v balíčku základního Pokémona, kterého ti rovnou položí na lavičku. Timer Ball si 2x hodí a za každou hozenou sudou si v balíčku najdeš vyvinutého Pokémona, kterého si dáš na ruku. Ultra Ball ti výměnou za dvě karty z ruky, které musíš zahodit, najde v balíčku jakéhokoliv Pokémona. Všechny tyto karty jsou suprové, Ultra Ball je ze všech nejlepší.

 

Supporterů je v tomto balíčku jen pár. Hau je základní Supporter, který lízne tři karty. Lillie ti dolíže do šesti karet (a pokud ji zahraješ v prvním kole, tak do osmi karet). Professor Kukui ti lízne dvě karty a zvýší útok tvého Aktivního Pokémona o 20 (do soupeřova Aktivního Pokémona). Tady je opět podobnost s Hauem. Všichni tito Supporteři se ti budou ve hře hodit. Nakonec je v balíčku 20 základních energií.

 

Poté, co si pořídíš tento balíček, hraj s ním. To je moje základní rada. Nauč se pravidla hry, pochop, jak to chodí. Poté, co budeš mít odehráno pár desítek her, sám uvidíš, že by to chtělo nějaké změny. Co tedy z tohoto balíčku vyřadit?

Do tohoto balíčku nám moc nezapadají bojoví Pokémoni, kteří mají často dost slabý útok bez jakéhokoliv vedlejšího efektu, proto zde nemají moc smysl. Je zapotřebí trochu posilnit linie ohnivých Pokémonů a své využití by mohl najít i Bewear. Pojďme se tedy podívat, jak by mohl vypadat upravený list.

 

4x Litten (ohnivý, běžný)
3x Torracat (ohnivý, neobvyklý)
4x Incineroar (ohnivý, vzácný a ultra vzácný)
3x Torkoal (ohnivý, běžný)
3x Stufful (bezbarvý, běžný)
3x Bewear (bezbarvý, vzácný)
2x Oranguru (bezbarvý, vzácný)
 
2x Nest Ball (Item)
2x Timer Ball (Item)
4x Ultra Ball (Item)
3x Rare Candy (Item)
3x VS Seeker (Item)
1x Hau (Supporter)
1x Lillie (Supporter)
1x Lysandre (Supporter)
3x Professor Sycamore (Supporter)
4x N (Supporter)
 
12x Ohnivá energie
2x Double Colorless energy

 

Jako hlavní jsme posílili a přidali jsem další Incineroary, kteří mají sloužit jako hlavní bijci balíčku. Když budeš mít to štěstí, můžeš samozřejmě nějakého z nich nahradit i Incineroarem-GX. Také jsme přidali jednoho Torkoala, který má na základního Pokémona dost HP a obstojný druhý útok. To samé platí i pro Beweara, proto jsme přidali i jeho. Oranguru se také dočkal jedné kopie navíc, protože líznout si nějaké karty bude velmi důležité.

Sestava trenérů dostála velké změny, ostatně jako u ostatních PCD. Takže základem tohoto balíčku jsou hledací Bally – máme zde dva Nest Bally, dva Timer Bally a čtyři Ultra Bally, které ti najdou kohokoliv. Rare Candy je přesně to, co tento balíček potřebuje a tím je urychlení. Rare Candy ti umožní přeskočit Stage1 a položit do hry rovnou Stage2 – to znamená, že dát Littena – Candy – Incineroar, takže dostat do hry Stage2 Pokémona je díky této kartě mnohem snazší.  Přidali jsme VS Seekery, které ti vytáhnout Supportery z odhazovacího balíčku – jeden z nejlepších trenérů, co vůbec je, protože získat Supportera, kterého můžeš rovnou zahrát, je naprosto super. Nesmí ani chybět dostatečný počet Supporterů, kteří ti budou lízat karty – nechali jsme Haua, který lízne tři, Lillie, která dolíže do šesti nebo osmi karet, dále přidali Sycamora, který zahodí karty na ruce a lízne sedm karet a také N, který zamíchá oběma hráčům karty z ruky do balíčku a lízne tolik, kolik má daný hráč odměn. To vše je zapotřebí, abys měl dostatek použitelných karet na ruce a abys dokázal ve hře udržet tempo. Jeden Lysandre se nachází skoro v každém balíčku, neboť si přitáhne jednoho soupeřova Pokémona z lavičky. Přidali jsme i Double Colorless Energy díky Bewearovi, na kterého budeme nyní potřebovat jen dvě energie (DCE a obyčejnou energii), což je opět urychlení balíčku.

 

Poté, co si takto (nebo nějak podobně vylepšíš balíček), tak se s ním nauč pořádně hrát. Jedná se již o balíček, který má hlavu a patu, nepokládáš do hry jen obyčejné Pokémony na prosté útoky. Pokud by ti bylo líto, že jsme museli vyřadit Passimiana, tak se nám podařilo najít, jak by mohl takový Passimian najít využití a to spolu s Mewem Fates Collide, jehož schopnost ti umožní použít útok jakéhokoliv tvého Pokémona ve hře – tzn. chceš útočit Mewem a mít na lavičce všechny Passimiany a dávat tak za jednu DCE 130 zranění – což je bomba. Opět přikládáme obrázek toho, jak by mohl takový balíček např. vypadat. Pokud budeš mít jakékoliv dotazy, připomínky či hodnocení tohoto balíčku, pošli nám zprávu na náš Facebook ZDE

Jan „Golem“ Forejt

 
Nahoru