banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Jak začít hrát - Podrobný rozbor PCD

Chceš začít hrát karetní hru a nevíš jak? Pak si přečti tento článek, který je určen právě pro tebe!

Zajímáš se o Pokémony a rád bys začal hrát i karetní hru, ale nevíš, kde začít? Tak pro tebe máme dobrou zprávu a tou je právě tento článek, kde se podíváme na PCD, které ti tvé začátky usnadní, a následně na jeho základní vylepšení.

Takže jak bylo řečeno, vše se bude točit kolem PCD, nebo-li předpřipravených balíčcích ze sady Sun&Moon. Každé PCD obsahuje balíček složený z 60 karet, se kterým můžeš jít rovnou hrát. Právě na rozbor tohoto balíčku se za chvíli zaměříme. Dalším obsahem PCD jsou potřebné doplňky ke hře. Nacházejí se zde papírové žetony zranění a žetony speciálních kondic (zapálení a otrava), dále je to blyštivá mince na házení, papírová podložka pro dva hráče a papírová krabička na tento balíček. S obsahem balení jsme tě seznámili a nyní se pojďme postupně podívat na jednotlivé balíčky!

 

Forest Shadow

Forest Shadow je travní balíček založený na travním startérovi z oblasti Alola – Decidueye, který je doplněn dalšími travními a bezbarvými Pokémony. Samozřejmě zde nesmí chybět potřební trenéři a energie. Nyní se koukneme na jednotlivé karty tohoto balíčku.

 
4x Rowlet (travní, běžný)
3x Dartrix (travní, neobvyklý)
4x Decidueye (travní, vzácný)
2x Paras (travní, běžný)
2x Parasect (travní, vzácný)          
3x Morelull (travní, běžný)
3x Shiinotic (travní, vzácný)
1x Pinsir (travní, neobvyklý)
1x Kangaskhan (bezbarvý, vzácný)
 
2x Energy Retrieval (Item)
2x Nest Ball (Item)
2x Timer Ball (Item)
4x Ultra Ball (Item)
3x Rare Candy (Item)
3x VS Seeker (Item)
1x Hau (Supporter)
1x Lillie (Supporter)
1x Lysandre (Supporter)
3x Professor Sycamore (Supporter)
3x N (Supporter)
 
12x Travní energie
 

Decidueye je hlavní bijec tohoto balíčku. Jedná se o Stage2 travního Pokémona, který má 140HP a dva útoky. První útok, Leaf Blade, dá za jednu energii 30 zranění a při šťastném hodu kostkou dá i dalších 30. Je to útok stojící na náhodě – dát za jednu energii 60 zranění je dobré, dát za jednu energii 30 zranění je velmi špatné u Stage2 Pokémona. Brave Bird, druhý útok stojící tři energie, dává 120 zranění, nicméně sám sebe zraní za 20. Jedná se celkem o obstojný útok, uvidíme, jak se nám bude kombinovat s dalšími Pokémony.

Parasect je také vzácným travním Pokémonem, Stage1 se 110HP, což je celkem vysoký počet. První útok, Fury Cutter, dá za dvě energie 10 zranění a ty si hodíš 3x kostkou. Když ti padne jedna sudá, dáš navíc 20 zranění. Když padnou dvě sudé, dáš navíc 60 zranění. Když padnou všechny tři sudé, tak dáš 120 zranění navíc. Aby tento útok měl to své pravé value, potřebuješ hodit aspoň dvě sudé ze tří (a dáš tedy tak 70 zranění). Samozřejmě hodit všechny tři sudé je naprostý sen, ale na to máš velmi malou šanci. Mushroom Drain, druhý útok, stojí tři energie, dá 70 zranění a o 30 zranění se vyléčí. Tento útok bych hodnotil jako průměrný, protože dát za tři energie 70 zranění není moc velká síla.

Shiinotic je travní Stage1 Pokémon, který má 100HP. Nejvíce určitě zaujme jeho schopnost Illuminate, který ti říká, že si jednou za kolo můžeš v balíčku vyhledat travního Pokémona, kterého si položíš do ruky (a zamícháš si balíček). Toto je naprosto maximálně super schopnost – umožňuje ti rychlé prolízání balíčku, každé kolo si dáváš do hry jednoho Pokémona – ideální případ je, že se ti podaří dát během dvou kol do hry Shiinotica a od té doby si každé kolo hledáš travního Pokémona a nemáš tak problémy se set-upem Stage2 Pokémonů. Tato karta se ti bude velmi hodit. Nicméně její útok je dost slabý, za dvě energie dá 30 zranění a soupeře uspí – a díky tomuto útoku nechceš o Shiinotica přijít. Takže jej měj celou dobu na lavičce a využívej jeho schopnost na hledání Pokémonů.

Dále jsou v tomto balíčku zařazeni základní travní Pokémoni na doplnění balíčku. Prvním z nich je Bounsweet – 60HP, útok za jednu energii za 10 zranění nebo se vyléčí o 30 zranění – dost slabé. Dalším je Fomantis – 60HP, útok za jednu energii ti vyhledá v balíčku travní energii, kterou si rovnou přiloží k jednomu Pokémonovi (tomuto nebo i jinému na lavičce) – to vůbec není špatný útok do začátku. Druhý útok dá za dvě energie 20 zranění, což je slabota. Ale první útok na rozjezd není špatný. Sunskit má 50HP a útokem dá za jednu energii 10, resp. 20 zranění podle hodu kostkou – opět základ, nic moc oslnivého. To vše zakončuje Pinsir – 110HP je na základního Pokémona dost, navíc má velmi zajímavý první útok Roof Fling – hodí si kostkou a pokud ti padne sudá, tak soupeři vrátíš jeho aktivního Pokémona i se všemi kartami, které jsou k němu připojeny (tzn. energie a Tooly), zpět do soupeřovy ruky – takto dokážeš zvrátit prohranou hru, neboť jsi schopný vrátit soupeři jeho připraveného Stage2 Pokémona, kterého si na lavičce připravoval několik kol. Ale opět to závisí na štěstí. V případě potřeby je možné použít i druhý útok, který dá za dvě energie 50 zranění, což není špatné.

Nyní se koukneme na bezbarvé Pokémony tohoto balíčku, u kterých se jedná opět jen o doplnění tohoto balíčku. Trumbeak je Stage1 Pokémon, který má 80HP a jediný útok Bullet Seed, který ti za jednu energii umožní si 4x hodit – a za každou sudou dáš 20 zranění. Můžeš tedy dát za jednu energii až 80 zranění, ale také i nula – ale dle pravděpodobnosti dáš nejčastěji 40 zranění, což za jednu energii ujde. Spinda je základní Pokémon s 80HP, který má jediný útok – za jednu energii dá 30 zranění a zmate tvého soupeře – celkem obstojný útok, který dokáže soupeře na pár kol ze začátku zastavit, navíc i 80HP není úplně málo. Na závěr je zde i Kangaskhan, základní Pokémon se 130HP. První útok dá za jednu energii 30 zranění, a pokud je soupeřův Aktivní Pokémon vyvinutým Pokémonem, tak dá dalších 30 zranění – to se může hodit, ono i ze začátku dát za jednu energii 30 zranění u Pokémona s takto vysokým HP je celkem dobré, navíc ten útok může vzrůst. Druhý útok závisí na štěstí – za čtyři energie si čtyřikrát hodíš a za každou sudou dáš 50 zranění – to je takový silnější Trumbeak. Hazardér to samozřejmě zkusit může, ale dát za čtyři energie jen např. 50 zranění, to může zamrzet …

A teď pár slov k Itemům. Big Malasada vyléčí 20 zranění a speciální kondici z tvého Aktivního Pokémona. Tomu je dost podobný i Potion, který léčí 30 zranění (ale zase neodstraní speciální kondici). Základní karty, které budou léčit tvé Pokémony a znegují např. útok Decidueye. Energy Retrieval ti vrátí na ruku dvě základní energie z tvého odhazovacího balíčku – tento Item se bude hodit. Dál tu máme pár hledacích karet v podobě Ballů. Prvním z nich je Nest Ball, který ti vyhledá v balíčku základního Pokémona, kterého ti rovnou položí na lavičku. Timer Ball si 2x hodí a za každou hozenou sudou si v balíčku najdeš vyvinutého Pokémona, kterého si dáš na ruku. Ultra Ball ti výměnou za dvě karty z ruky, které musíš zahodit, najde v balíčku jakéhokoliv Pokémona. Všechny tyto karty jsou suprové, Ultra Ball je ze všech nejlepší.

Supporterů je v tomto balíčku jen pár. Hau je základní Supporter, který lízne tři karty. Lillie ti dolíže do šesti karet (a pokud ji zahraješ v prvním kole, tak do osmi karet). Professor Kukui ti lízne dvě karty a zvýší útok tvého Aktivního Pokémona o 20 (do soupeřova Aktivního Pokémona). Tady je opět podobnost s Hauem. Všichni tito Supporteři se ti budou ve hře hodit. Nakonec je v balíčku 20 základních travních energií.


Poté, co si pořídíš tento balíček, hraj s ním. To je moje základní rada. Nauč se pravidla hry, pochop, jak to chodí. Poté, co budeš mít odehráno pár desítek her, sám uvidíš, že by to chtělo nějaké změny. Co tedy z tohoto balíčku vyřadit?

Určitě to budou v první řada někteří travní Pokémoni, především ti základní, ke kterým zde nemáš evoluce, tedy Surskit, Bounsweet a Fomantis. Dále také bezbarví Pokémoni kromě Kangaskhana, který může být užitečný, musejí z balíčku pryč. Oproti tomu to chce přidat pár karet do zvýšení počtu vývojových fází. Takže balíček bychom mohli upravit následovně:

4x Rowlet (travní, běžný)
3x Dartrix (travní, neobvyklý)
4x Decidueye (travní, vzácný)
2x Paras (travní, běžný)
2x Parasect (travní, vzácný)
3x Morelull (travní, běžný)
3x Shiinotic (travní, vzácný)
1x Pinsir (travní, neobvyklý)
1x Kangaskhan (bezbarvý, vzácný)
2x Energy Retrieval (Item)
2x Nest Ball (Item)
2x Timer Ball (Item)
4x Ultra Ball (Item)
3x Rare Candy (Item)
3x VS Seeker (Item)
1x Hau (Supporter)
1x Lillie (Supporter)
1x Lysandre (Supporter)
3x Professor Sycamore (Supporter)
3x N (Supporter)
     12x Travní energie

 

Z Pokémonů jsme tedy ubrali ty průměrné a nepotřebné a nechali jsme ty hlavní. Linie 4-3-4 Decidueye je hlavní bijec tohoto balíčku. Máme zde i zařazené tři Rare Candy, které ti umožní dát Rowleta – Candy – rovnou Decidueye, proto jsou zde pouze tři Dartrixové. Přidali jsme také jednoho Parasecta, kterého chceš využít především na jeho první útok a zkusit své štěstí. Přidali jsme také Shiinotici, bez kterých by tento balíček nemohl fungovat. Je důležité co nejdříve dostat Shiinotica do hry, přes něj si vyhledat dalšího Shiinotica a poté začít hledat dva Pokémony každé kolo, díky čemuž se ti pořádně rozjede hra. Nechali jsme zde i Pinsira a Kangaskhana, kteří mají dost HP a svými útoky dokážou potrápit.
 

Velkých změn samozřejmě dostáli i trenéři. Zde jsme museli sáhnout i po kartách z jiných sad. Takže základem tohoto balíčku jsou hledací Bally – máme zde dva Nest Bally, které ti mají najít Morelully, a také dva Timer Bally, které ti zase mají najít Shiinoticy. To vše završí čtyři Ultra Bally, které ti najdou kohokoliv. Jak jsme již řekli, základem je si těmito Itemy co nejdříve najít Shiinoticy, které dostaneš do hry a přes ně si budeš hledat Decidueye a Parasecty. Nejdřív Shiinotic, poté ostatní Pokémoni. Rare Candy jsme vysvětlili – slouží pro urychlené set-upu Decidueye. Dále zde máme vytahovací Itemy – nechali jsme zde Energy Retrieval, který ti vytáhne z odhazovacího balíčku energie, a přidali VS Seekery, které ti vytáhnout Supportery. Nesmí ani chybět dostatečný počet Supporterů, kteří ti budou lízat karty – nechali jsme Haua, který lízne tři, Lillie, která dolíže do šesti nebo osmi karet, dále přidali Sycamora, který zahodí karty na ruce a lízne sedm karet a také N, který zamíchá oběma hráčům karty z ruky do balíčku a lízne tolik, kolik má daný hráč odměn. To vše je zapotřebí, abys měl dostatek použitelných karet na ruce a abys dokázal ve hře udržet tempo. Jeden Lysandre se nachází skoro v každém balíčku, neboť si přitáhne jednoho soupeřova Pokémona z lavičky. Zredukován byl i počet energií, kterých bylo přespříliš (a navíc jsou zde Energy Retrieval) a musely být nahrazeny potřebnějšími kartami.

S tímto balíčkem tě hra začne bavit mnohem více, protože zde máš již lepší strategii. Samozřejmě tímto vylepšení nekončí, můžeš jej samozřejmě dále vylepšovat. Zjistíš, že potřebuješ nějaké jiné trenéry, že někteří Pokémoni jsou zbyteční a rád bys je nahradil jinými. Samozřejmě doporučujeme zařadit Decidueye-GX, který je mnohonásobně silnější, ale také dražší na pořízení. Velmi dobrým Pokémonem je Shaymin-EX, který ti líže další karty. Výborným travním Pokémonem je i Vileplume, který díky své schopnosti zakazuje hrát oběma hráčům Itemy. To už je ale trochu jinačí balíček, nicméně přikládáme pár obrázků, jak by takovýto balíček mohl vypadat.

 

Deciplume - Alex Hill - Top 8 - Melbourne Oceania International – Březen 2017 - Standard

Deciplime - Javier Gamboa - Top 8 - Melbourne Oceania International – Březen 2017 - Standard

Deciplume - Gonçalo Ferreira - Winner - Malmö Regionals – Březen 2017 - Standard

 

Samozřejmě krom vylepšení karet je možné a vhodné vylepšit si i ostatní aspekty PCD. Jako vůbec první doporučujeme si pořídit obaly na karty, aby se ti karty neponičily. Vhodné jsou např. od firmy UltraPro. Dále také plastovou krabičku na tyto karty (do původní papírové se ti v obalech vejít nebudou). Pořiď si také pár kostek, které se ti budou hodit namísto papírových žetonů. Na vylepšení tohoto balíčku doporučujeme koupit nějaké boostery (nebo Trainer Elite Box, kde máš i kostky, obaly a další) a poté shánět jednotlivé karty po internetu nebo na ligách. Pokud máš nějaký dotaz, chtěl bys ohodnotit tento článek nebo se poptat po některých potřebných kartách, tak nám napiš na naší stránku! ZDE :)

Jan „Golem“ Forejt

 
Nahoru