banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Rozbor PCD Mach Strike

Rozbor PCD Mach Strike ze sady Ultra Prism je vhodným článkem pro začínající hráče, kteří chtějí začít svoji herní kariéru!

Pokud sleduješ pravidelně naše stránky, mnohé o PCD již budeš vědět. Ale pro ty ostatní rádi vysvětlíme, o co se jedná. PCD, neboli předpřipravený balíček, je balení obsahující všechno potřebné pro začínajícího hráče. Hlavní část tohoto balení je 60 karetní balíček, speciálně postavený tak, aby se hráč pomocí tohoto základního balíčku naučil snadno pravidla a principy karetní hry. Další součástí balení jsou papírové žetony zranění, sloužící ke značení počtu zranění, kolik daný Pokémon již utržil a kolik životů mu zbývá, a to vč. žetonů otravy a zapálení (na značení speciálních kondic). Nechybí ani házecí mince, která pomůže hráčům rozhodnout mnohé situace, kdy se hod mincí vyžaduje (na kartě je text „Flip a coin“ nebo na určení, který hráč bude začínat). Máme zde i nějaké doplňky v podobě hrací podložky pro dva hráče, abys lépe věděl, kam se co má dávat (odměny, balíček, odhazovací balíček, lavička aj.) a také papírová krabička, která ti pojme tvůj 60 karetní balíček při cestování. Jako poslední součást tohoto balíčku je i online kod, který ti odemkne toto balení na online hraní. Pojďme se tedy podívat na to nejdůležitější, tedy na onen 60 karetní balíček – jaké karty zde máme? :)

 

3x Gible (základní, dračí, běžný)
2x Gabite (Stage1, dračí, neobvyklý)
2x Garchomp (Stage2, dračí, vzácný)
3x Riolu (základní, bojový, běžný)
1x Lucario (Stage1, bojový, vzácný)
2x Hippopotas (základní, bojový, běžný)
1x Hippowdon (Stage1, bojový, vzácný)
2x Solrock (základní, bojový, neobvyklý)
3x Yungoos (základní, bezbarvý, běžný)
2x Gumshoos (Stage1, bezbarvý, neobvyklý)
1x Type: Null (základní, bezbarvý, vzácný)
2x Spiritomb (základní, psychický, neobvyklý)
 
2x Cynthia (Supporter)
2x Professor Kukui (Supporter)
2x Hau (Supporter)
1x Looker (Supporter)
2x Nest Ball (Item)
2x Timer Ball (Item)
1x Rescue Stretcher (Item)
1x Pal Pad (Item)
1x Escape Rope (Item)
1x Escape Board (Item)
1x Big Malasada (Item)
 
20x bojová energie

 

Hlavním Pokémonem tohoto balíčku je dračí Garchomp, Stage2 Pokémon se 150HP. Jeho první útok, Quick Drive, stojí dvě jakékoliv energie a dává 50 zranění do jednoho soupeřova Pokémona – jakéhokoliv, kterého si vybere, tedy i Pokémony na lavičce (ale u nich se neaplikuje slabost ani odolnost). Síla tohoto útoku je v možnosti ‚dorazit‘ zraněného Pokémona, se kterým soupeř ustoupil na lavičku, aby si jej tak zachránil. Jeho druhý útok, Royal Blades, stojí tři energie a dává 100 zranění s tím, že pokud jsi v průběhu tohoto svého kola zahrál kartu Cynthia, tak dáš navíc 100 zranění, celkem tedy 200. Ono už ani samotných 100 zranění není špatných, ale dát ještě jednou tolik? No, proč ne že jo? Jen si to chce šetřit Cynthii na tu pravou chvíli. Garchomp je rozhodně hodně silný hlavní útočník!

Dalším Pokémonem je bojový Lucario, Stage1 Pokémon se 110HP. Lucario má naprosto super schopnost Precognitive Aura, která nám za předpokladu toho, že máš ve hře Garchompa, dovolí si v balíčku vyhledat jakoukoliv kartu, kterou si položíš do ruky (a poté si zamícháš tvůj balíček). Možnost vyhledat si cokoliv – tj. Jak Pokémona, tak i Trenéra a energii, je naprosto super a je to jedna z nejsilnějších schopností, které Pokémon může mít. Teď jen mít ve hře onoho Garchompa .. Missile Jab, jeho jediný útok, stojí dvě energie a dává 70 zranění s tím, že se neaplikuje odolnost, což je rozhodně efekt, který potěší. Missile Jab ale není ten typ útoku, který by nám vyhrával hry – proto bude lepší mít Lucaria na lavičce a používat jeho schopnost.

Hippowdon je další bojový Pokémon, který se na Stage1 chlubí hodně slušnými 140HP. Je to čistě útočný Pokémon – první útok Sand Tomb stojí tři energie a dává 50 zranění s tím, že bránící se Pokémon nemůže v dalším kole ustoupit. Zákaz ustoupení je sice fajn, ale za tři energie dát 50 zranění, to je poněkud slabé (kor ve srovnání s Lucariem, který dá za dvě energie 70 zranění). Dust Cannon, jeho druhý útok, dává za čtyři energie 100 zranění a navíc 10 zranění za každou energii v ceně za ústup u soupeřova aktivního Pokémona, dokáže se dostat až na 140 zranění. 140 zranění už není špatných, ale třeba 110 zranění už tak super není. Hippowdona budeš muset nasadit do hry ve správnou chvíli, protože se nejedná o zcela univerzálního Pokémona, který by byl super kdykoliv v průběhu hry – musíš najít ten správný čas!

 

Dále zde máme pomocné Pokémony. Solrock (pozor, je ze sady Burnning Shadows) nám pomocí prvního útoku Double Draw lízne dvě karty, což je super útok do začátku hry. Solar Heat je zase za jednu energii schopný dát až 40 zranění, pokud je ve hře stadion. Gumshoos je bezbarvý Pokémon, který prvním útokem Identify dokáže dát za dvě energie až 100 zranění – 20 zranění v základu a pokud má na ruce Pokémona, tak celkem 100 zranění, což je celkem dobrý útok (ale musí mít toho Pokémona no …). Whap Down je průměrný útok, který dá za tři energie 70 zranění bez efektu. Type: Null je základní Pokémon se 110HP s oběma útočnými útoky. Merciless Strike, stojí dvě energie a dává 30 zranění, ale pokud je soupeřův Pokémon zraněn, dá celkem 60 zranění, což není špatný útok (např. v kombinaci s prvním útokem Garchompa) a Headbang je stejný jako Whap Down u Gumshoose (zde se jedná ale o základního Pokémona, takže je to trochu lepší). Na závěr zde máme psychického Spiritomba, který nám pomocí Lightless Wolrd vytáhne z odhazovacího balíčku zpět do ruky dva Supportery, což se hodí především v závěru hry (využití by to mělo zejména na Cynthie, abys jich měl dost na posílení útoku Garchompa). Terrify dá sice pouze 10 zranění, ale základnímu Pokémonovi znemožní v dalším kole útok, což je super zdržení ve vypjaté chvíli.

 

Stavba Supporterů je více méně podobná jako u těch minulých s tím, že zde máme některé nové karty ze sady Ultra Prism. Cynthia je naprosto super prolíz, který nám zamíchá karty z ruky zpět do balíčku a lízne 6 karet, což je velmi silné. Professor Kukui a Hau jsou klasičtí Supporteři, kteří ti lížou karty z vrchu balíčku. Looker ti naopak líže karty ze spodu balíčku. Timer Ball a Nest Ball jsou zase základní hledací karty na hledání Pokémonů v balíčku. Rescue Stretcher ti zase vytáhne karty z odhazovacího balíčku zpět do hry. Pal Pad ti vytáhne Supportery zpět do balíčku – naprosto super, zejména pro Cynthie kvůli Garchompovi. Escape Rope je karty na výměnu aktivních Pokémonů a Big Malasada zase na léčení. Máme zde i jeden Tool a to Escape Board, který ti sníží cenu za ústup o jednu energii a dovolí ti ustupovat i pod vlivem uspání a paralýzy. To vše je doplněno 20 základními bojovými energiemi.

 

S tímto balíčkem se po pár hrách naučíš základní pravidla a pochopíš, jak karetní hra Pokémon funguje. Pojďme se podívat, jak by se tento balíček dal upravit, aby v něm bylo více synergií.

 

4x Gible (základní, dračí, běžný)
2x Gabite (Stage1, dračí, neobvyklý)
4x Garchomp (Stage2, dračí, vzácný)
3x Riolu (základní, bojový, běžný)
3x Lucario (Stage1, bojový, vzácný)
2x Spiritomb (základní, psychický, neobvyklý)
 
4x Ultra Ball (Item)
2x Field Blower (Item)
2x Rescue Stretcher (Item)
2x Pal Pad (Item)
3x Rare Candy (Item)
4x Professor Sycamore (Supporter)
4x Cynthia (Supporter)
3x Guzma (Supporter)
1x Acelora (Supporter)
1x Skyla (Supporter)
1x Brigette (Supporter)
2x Devoured Field (Stadium)
 
8x Bojová energie
4x Double Colorless Energy
1x Super Boost Energy (Prism Star)

 

Stavbu Pokémonů jsme upravili tak, aby nám lépe odpovídala naší strategii. Byli přidáni Garchompové do plné linie, tj. 4-2-4 se třemi Rare Candy a dále také doplněna 3-3 linie pro Lucaria na lízání karet. Spiritomby jsme nechali. Zbytek Pokémonů bohužel musel pryč. Sestava Trenérů dostála velkým změnám a postavili jsme je de facto na základní sestavu s tím, že namísto N a Haly jsme zařadili plný počet Cynthií a nechali jsme v balíčku 2x Pal Pad na vytahování Cynthií. Využijeme i Devoured Field na podpoření útoku našich dračích Garchompů. Z energií jsme přidali 4x DCE, protože oba Garchompovy útoky stojí (či zahrnují) dvě bezbarvé energie. Také jsme zařadili jednu Super Boost Energy, která produkuje čtyři jakékoliv energie, pokud máš ve hře tři a více Stage2 Pokémonů – Garchomp bude tedy schopný útočit i za jednu energii!

PCD Mach Strike hodnotíme jako velmi povedené. Garchompové jsou velmi silní útočníci s naprosto výbornou podporou v podobě Lucariů. Tento balíček lze samozřejmě dále upravovat o další karty jako Tapu Lele-GX, to jsou ale již dražší karty. Základní upravení balíčku není ani moc finančně náročné, protože jsme více méně přidali jen dva Garchompy a Lucaria, což moc drahé karty nejsou. Z Trenérů se jedná o základní sestavu, kterou poté využiješ de facto v každém balíčku. Doufáme, že se ti rozbor tohoto balení líbil a pokud bys měl jakékoliv hodnocení, dotazy nebo připomínky, neboj se na nás obrátit přes náš Facebook. Děkuji a uvidíme se u dalšího článku.

 

Jan „Golem“ Forejt

 
Nahoru