Rozbor PCD Rock Steady ze sady Burning Shadows
Každý, kdo se zajímá o Pokémony a karetní hru, musí někde začít. Pro většinu hráčů je ta nejsnazší a nejlepší cesta zakoupení již předpřipraveného balíčku, který jim nabízí vše, co do začátku potřebují. A právě to je produkt zvaný PCD – předpřipravený balíček!
Základem PCD je herní baliček složený z 60 karet, což je přesně počet, který hráč na profesionální hraní potřebuje. Právě jím se budeme zabývat v následujících odstavcích. Nicméně to není vše, co PCD nabízí. Dalším obsahem jsou zde papírové žetony zranění a speciálních kondic, které hráč bude využívat na značení toho, kolik Pokémon utržil zranění nebo jestli je pod vlivem některých ze speciálních kondic. Házecí blyštivá mince je také součástí a slouží k vyřešení situací „Flip a coin“ (Hoď si mincí), které se často vyskytují na kartách nebo na určení toho, který z hráčů bude začínat. Dále se zda nachází papírová podložka pro dva hráče, na které je vyznačeno, co se má kde nacházet – kde mají být položeny karty odměn, aktivní Pokémon, Pokémoni na lavičce, herní balíček a odhazovací balíček. Tato podložka navíc slouží i jako výborná dekorace pro hru. Aby bylo možné si někam uložit svůj balíček, máme zde i papírovou krabičku, která pojme všech 60 karet a hráč tak nemá problémy s uložením nebo s obavami o ztrátu některých karet. To vše je samozřejmě zakončeno i online kodem, který hráči otevře tento balíček na online hraní karetní hry Pokémon. Půjdeme se tedy rovnou podívat na decklist tohoto balíčku a následující rozbor jednotlivých karet. Jen dodáme, že PCD Rock Steady je založen na bojových a psychických Pokémonech.
3x Rockruff (bojový, běžný)
Hlavním Pokémonem tohoto balíčku je bojový Lycanroc, Stage1 Pokémon se 110HP, slabostí na travní Pokémony a cenou za ústup dvě energie. Nabízí dva útoky – Rock Throw, který stojí dvě energie a dává 30 zranění a druhý útok Accelerock, který stojí tři energie a dává 100 zranění. Oba dva jsou to útoky bez vedlejších efektů a jsou přímočaré. Pro začínající hráče je to dobrá volba, neboť tyto útoky nejsou složité a nevyžadují žádné složitější znalosti angličtiny.
Druhým silným útočníkem tohoto balíčku je Rhyperior. Ještě před ním zmíníme jeho podvívoj, Rhydona, což je Stage1 Pokémon se 110HP. První útok, Rock Tumble, stojí tři energie, dává 80 zranění a efektem útoku říká, že toto zranění není ovlivněno odolností, což je velmi pozitivní efekt (když by měl nějaký Pokémon odolnost na bojové Pokémony, typicky létající Pokémoni, tak se tato odolnost aplikovat nebude a útok dá prostě 80 zranění). Druhý útok, Megahorn, stojí čtyři energie, dává 120 zranění a hodí si kostkou – a pokud padne lichá, tak tento útok nic nezpůsobí. Wauuu, nabít si Pokémona na čtyři energie a pak útokem nic nezpůsobit … No, to asi ne. Samozřejmě, že se může poštěstit, ale pořád je to útok za čtyři energie, takže doporučujeme neriskovat a používat spíše první útok. Teď se podíváme na samotného Rhyperiora, který má jako Stage2 Pokémon 160HP. Jeho schopnost, Toppling Wind, říká, že když vykládáš tohoto Pokémona na vyvinutí jednoho tvého Pokémona (tedy Rhydona), tak můžeš zahodit tři karty z vršku soupeřova balíčku – takováto schopnost se vždy hodí, soupeři tak může hráč zahodit velmi důležité karty. Jeho jediný útok, Rock Wrecker, stojí celé čtyři energie, dává 170 zranění a říká, že tento útok není ovlivněn slabostí ani odolností a navíc tento Pokémon nemůže v příštím kole útočit. Dát za čtyři energie 170 zranění je celkem pecka, poráží to na jednu ráno de facto všechny non-GX Pokémony. Nyní se podíváme na jednotlivé efekty – neaplikovat odolnost? Ano, to je určitě super, jak již bylo řečeno u Rhydona. Neaplikovat slabost? No, to už je špatné, přeci jen jestli dát do takového elektrického nebo bezbarvého Pokémona 170 nebo 340 zranění je rozdíl – a hlavně u Pokémonů-EX a GX, kteří mají často více jak 180HP. A na závěr je zde zákaz útoku v dalším kole. To se dá vyřešit pomocí ustoupení na lavičku, nicméně obětovat čtyři energie je vážně hodně, takže doporučujeme spíče použít některé trenérské karty typu Float Stone nebo Switch.
Lucario je Stage1 Pokémon se 120HP. Jeho schopnost, Stance, říká, že když vykládáš tohoto Pokémona na vyvinutí tvého Pokémona ve hře (tedy Riolu), tak v dalším soupeřově kole budeš ignorovat všechny efekty útoků, včetně zranění, udělené Lucariovi v onom kole – jinak řečeno se v dalším kole udělá nezranitelným. V danou chvíli, kdy soupeř nebude mít možnost Lucaria vyměnit za jiného Pokémona (např. pomocí Supporteru Guzma), tak ve svém kole skoro nic neudělá, což jej dokáže solidně zadržet. Tato schopnost se bude určitě hodit. Jeho útok, Submarine Blow, stojí tři energie a dává 120 zranění – přímočarý útok, ale za tři energie je 120 zranění celkem solidních – srovnej si to s druhým útokem Lycanroca, který dává jen 100 zranění (ale oproti Lucariovi jeho útok vyžaduje jednu jakoukoliv energii, zatím co Lucario potřebuje všechny bojové).
Dalším bojovým Pokémonem je Solrock, základní Pokémon s 90HP. Jeho první útok, Double Draw, stojí jednu jakoukoliv energii a lízne hráči dvě karty – to se rozhodně hodí, především v začátku hry na dobrý rozjezd. Druhý útok, Solar Heat, stojí jednu bojovou energii a dává 20 zranění, ale pokud je ve hře nějaký stadion (jak tvůj, tak i soupeřův), tak dá navíc 20 zranění, tedy 40 zranění – což u základního non-GX Pokémona není za jednu energii vůbec špatné, jen to chce mít nějaký stadion … Bojové Pokémony poté završuje Sawk, základní Pokémon s 90HP. První útok, Quick Guard, udělá Sawka v dalším soupeřově kole nezranitelným (pouze ale na zranění, nikoli na jiné efekty útoků, jako např. udělení speciální kondice) od základních Pokémonů (a v dalším kole nemůže Sawk tento útok použít). Ve srovnání se schopností Lucaria je tento útok slabší – vztahuje se jen na zranění a nikoliv všechny efekty a navíc to funguje jen vůči základním Pokémonům. Ale i tak by mohl tento útok soupeře potrápit a zpomalit. Druhý útok, Brick Break, stojí dvě energie, dává 40 zranění a říká, že není ovlivněn odolností nebo jiným efektem na soupeřovu Pokémonovi. Slabost se během tohoto útoku aplikuje. Dalšími efekty jsou např. efekty typu „V dalším kole tento Pokémon utrží o 20 zranění z útoku méně.“ - Sawk díky efektu tohoto útoku onen efekt ignoruje a dává plných 40 zranění.
Jediným psychickým Pokémonem tohoto balíčku je Meowstick, Stage1 Pokémon s 90HP. První útok, Allure, stojí jednu psychickou energii a lízne hráči tři karty. Tři karty jsou velmi hezké, ale ve srovnáním se Solrockem, který lízne sice jen dvě energie, ale zase to dokáže udělat jako základní Pokémon (nikoliv jako vyvinutý) a dělá to za jakoukoliv energii. Druhý útok, Hand Kinesis, stojí dvě jakékoliv energie a dá 10 zranění za každou kartu na tvé ruce – máš na ruce pět karet → 50 zranění. Máš jich osm → 80 zranění. Toto není špatný útok, ale aby se vyplatil, tak hráč musí mít na ruce čtyři a více energií, což se nemusí stát každé kolo. Ale potenciál tento útok určitě má. A posledním Pokémonem tohoto balíčku je bezbarvý Bouffalant, který se jako základní Pokémon může pyšnit slušnými 120 životy. První útok, Bouffant Head, stojí dvě jakékoliv energie, dává 30 zranění a říká, že v dalším soupeřově kole utrží o 30 zranění méně (ano, to je přesně ten efekt, o kterém byla řeč u Sawka). Ze začátku se to určitě hodit bude. Druhý útok, Knock Over, stojí tři energie, dává 80 zranění a může zahodit ze hry stadion. Za tři energie 80 zranění je celkem průměr, nicméně zahození stadionu se určitě může v určitých chvílích hodit – většinou mají balíčky stadiony navoleny tak, aby vyhovovaly jejich strategii a tento balíček má jen jeden stadion, takže většinu her bude ve hře stadion soupeřův – proto bude mít většinou výhodu soupeř a Bouffalant ji dokáže znegovat.
Nyní se podíváme na stavbu trenérů. Ze Supporterů zde máme Hau a Professor Kukui, kteří oba hráči lízají karty – bez prolízu se žádný balíček neobejde. Dále zde máme Acerolu, která hráči vrátí jednoho jeho zraněného Pokémona zpět na jeho ruku (se všemi přiloženými kartami jako jsou energie a Tooly) – to se může hodit na hodně zraněného Pokémona, čímž vlastně onoho Pokémona zachráníme nebo to lze využít na znovupoužití schopnosti, např. té zahazovací u Rhyperiora. Z Itemů zde máme hledací Timer Ball a Nest Ball, který hráči vyhledá v balíčku různé Pokémony. Dále se zde nachází vracející Itemy Rescue Stretcher na Pokémony a Energy Retrieval na energie. Escape Rope vymění aktivní Pokémony, což se může hodit např. u Rhyperiora. Nesmí chybět ani nějaký léčící Item a to v podobě klasického Potionu. Na závěr zde máme i Tool Wishful Baton, který hráči zachrání od vyřazeného Pokémona energie a Stadion Brooklet Hill, která hráči umožní si během kola vyhledat základního bojového Pokémona, kterého si rovnou položí na lavičku, což se v tomto balíčku bude zajisté hodit. Decklist tohoto balíčku je zakončen celkem 20 energiemi, složených převážně z bojových a několika málo psychických.
Když se tedy podíváme na balíček jako na celek, tak zde máme přímočaré útočníky v podobě Lycanroca, Lucaria a Rhyperiora. Lucario a Rhyperior nabízí i zajímavou schopnost, nicméně když jsou takto v balíčku pouze v jednom provedení, tak toho moc nezmůžou. Máme zde i vhodné Pokémony do začátku, jako je Solrock na rozjezd nebo Sawk a Bouffalant. Trochu zde nechápeme pointu jednoho psychického Pokémona, díky kterému zde musejí být zahrnuty psychické energie i když daný Pokémon strategii tohoto balíčků nijak nepomáhá. Ale rozhodně tento balíček lze začínajícím hráčům doporučit, protože není nikterak složitý a hráč se tak snadno naučí fungování hry, základní pravidla a princip hry. Nyní se koukneme, jak by bylo možné tento balíček vylepšit, aby fungoval lépe.
3x Rockruff (bojový, běžný) 2x Lycanroc (bojový, vzácný) 1x Lycanroc-GX (bojový, ultra vzácný) 2x Rhyhorn (bojový, běžný) 2x Rhydon (bojový, neobvyklý) 1x Rhyperior (bojový, vzácný) 3x Riolu (bojový, běžný) 3x Lucario (bojový, vzácný) 2x Solrock (bojový, neobvyklý) 1x Bouffalant (bezbarvý, neobvyklý) 4x Ultra Ball 4x Professor Sycamore 3x N 3x Hau (Supporter) 2x Professor Kukui (Supporter) 1x Acerola (Supporter) 2x Nest Ball (Item) 1x Wishful Baton (Item - Tool) 2x Rescue Stretcher (Item) 2x Escape Rope (Item) 1x Brooklet Hill (Stadium) 15x Bojová energie
Jedná se pouze o základní úpravy a to ještě v rámci karet této sady, aby bylo doplnění snazší např. pomocí zakoupení druhého PCD nebo při zakoupení boosteru z nejnovější sady. Tento balíček jsme doplnili o jednoho Lycanroca-GX, jehož útoky jsou mnohem silnější než u klasického Lycanroca a navíc se hodí mít v balíčku Pokémona-GX na využití silného GX útoku – a proč tedy ne Lycanroc-GX? Dále byli přidáni Lucariové, kteří jsou jak dobrými bijci (jeho útok je o trochu silnější než u Lycanroca) a navíc jeho schopnost by dokázala soupeře nemálo potrápit. Oproti tomu jsme byli nuceni ubrat Rhyhorna a Rhydona, neboť linie 2-2-1 Rhyperior bohatě postačuje. Rhyperiora lze při následujících úpravách z tohoto balíčku vyndat úplně a vyměnit je za silnější a potřebnější karty. Psychický Meowstick byl v tomto balíčku nepotřebný, aspoň jsme díky tomu mohli vyndat psychické energie a postavit tento balíček čistě na bojových Pokémonech a mít jen bojové energie (což je např. vhodné pro Lucaria, který potřebuje jen bojové energie). Samozřejmě se úpravy dočkala i sestava trenérů, která byla doplněna o ty úplně nejzákladnější v podobě Sycamora, N a Ultra Ballu, které se hrají de facto v každém balíčku. S takto upraveným balíčkem se dá již hrát na nějaké kompetetivní úrovni, hráč si s ním může zkusit zahrát i nějaké menší lokální turnaje typu League Challenge. Takže přejeme hodně zábavy při hraní a pokud bys měl jakékoliv otázky, dotazy nebo připomínky, neboj se nás kontaktovat přes náš FACEBOOK. Uvidíme se u dalšího článku,
Jan „Golem“ Forejt