banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Rozbor PCD Steel Sun pro začínající hráče!

PCD je předpřipravený balíček určený pro nováčky a začínající hráče, kteří v tomto balení naleznou vše potřebné pro jejich začátky. Základem je samozřejmě 60 karetní balíček, který je poskládaný tak, aby se s ním naučili noví hráči snadno hrát a pochopili základní pravidla hry. Krom karetního balíčku jsou zde i další doplňky, jako žetony zranění, házecí minci, herní papírovou podložku pro dva hráče, papírovou krabičku na karty a online kód. Pro nás je ale nejdůležitější onen balíček, na který se nyní podrobně podíváme. Připraveni? Jdeme na to!

 

Steel Sun je PCD založené na psychických a metalových Pokémonech. Hlavním Pokémonem tohoto balíčku je legendární metalový Solgaleo.

 

3x Cosmog (základní Pokémon, psychický, běžný)
2x Cosmoem (Stage1 Pokémon, psychický, vzácný)
2x Solgaleo (Stage2 Pokémon, metalový, vzácný)
2x Beldum (základní Pokémon, metalový, běžný)
2x Metang (Stage1 Pokémon, metalový, neobvyklý)
2x Slowpoke (základní Pokémon, psychický, běžný)
1x Slowbro (Stage1 Pokémon, psychický, neobvyklý)
1x Dhelmise (základní Pokémon, psychický, vzácný)
1x Oricorio (základní Pokémon, psychický, vzácný)
2x Stufful (základní Pokémon, bezbarvý, běžný)
2x Bewear (Stage1 Pokémon, bezbarvý, neobvyklý)
2x Taillow (základní Pokémon, bezbarvý, běžný)
1x Swellow (Stage1 Pokémon, bezbarvý, vzácný)
1x Castform (základní Pokémon, bezbarvý, běžný)
 
2x Timer Ball (Item)
2x Nest Ball (Item)
2x Switch (Item)
1x Resceu Stretcher (Item)
1x Energy Retrieval (Item)
1x Big Malasada (Item)
3x Hau (Supporter)
2x Professor Kukui (Supporter)
2x Altar of the Sunne (Stadium)
 
12x Metalová energie
8x Psychická energie

 

Cosmog je základní Pokémon, ale pozor, ze sady Sun&Moon. Jeho jediný útok umožní hráči si líznout kartu, což se v začátcích hodí. Cosmoem je Stage1 Pokémon také ze sady Sun&Moon. Také má jediný útok, který mu umožní se stáhnout na lavičku výměnou za jiného Pokémona z lavičky. To jsou tedy vývojové fáze, které toho sami o sobě moc neumí. Ovšem Solgaleo je už trochu jiná liga. Je to Stage2 Pokémon se 160HP. První útok, Shining Arrow, stojí dvě energie a vybere si jednoho soupeřova Pokémona (kdekoliv – tedy jak aktivního, tak i ty na lavičce) a tomu dá 50 zranění (a samozřejmě pro Pokémony na lavičce se neaplikuje slabost a odolnost). 50 zranění samo o sobě není moc silných, ale možnost výběru tento útok hned vylepšuje. Snadno se pomocí něj dají zacílit již zranění Pokémoni, které je takto možné snadno vyřadit ze hry. Také se lze zaměřit i na základní Pokémony od vyšších vývojových fází – protože když soupeř nebude mít základní Pokémony, tak silného Stage2 Pokémona do hry nedostane. Druhý útok, Fangs of the Sunne, stojí tři energie a dává 170 zranění, ale má nevýhodný efekt a to v podobě zákazu použití tohoto útoku v dalším kole. 170 zranění za tři energie je doopravdy silný útok, takže byl vybalancován v podobě zákazu. Samozřejmě je zde vždy možnost použít první útok Shining Arrow a nebo si Pokémony vyměnit. Solgaleo má bohužel cenu za ústup tři energie, což je mnoho, takže se bude muset využít jiných možností ústupu, např. pomocí karty Switch. U tohoto Pokémona také velmi potěší odolnost na psychické Pokémony. Solgaleo je určitě silným bijcem tohoto balíčku.

 

Dalšími metalovými Pokémony tohoto balíčku jsou Beldum a Metang. Beldum je základní Pokémon s 60HP. Jeho útok, Core Beam, stojí jednu energii a dává 20 zranění, nicméně jej tento útok stojí jednu metalovou energii. Metang je Stage1 Pokémon s 90HP. První útok, Ram, stojí jednu energii a dává 20 zranění. Druhý útok, Core Beam, stojí tři energie a dává 80 zranění a taktéž jej stojí jednu metalovou energii. Oba dva tito Pokémoni jsou zde jako pomocní útočníci.

 

Nyní je řada na psychických Pokémonech. Slowbro je Stage1 Pokémon s 110HP. Jeho první útok, Amnesia, stojí jednu energii a dává 20 zranění a vybere si jeden útok u soupeřova Aktivního Pokémona, který daný Pokémon nebude moci v dalším kole použít. Tento efekt funguje jako dobrá blokáda. Většina Pokémonů má jeden slabší a jeden silnější útok a pokud mu Slowbro zablokuje jeho silnější útok, tak soupeřův Pokémon toho moc nezmůže. Samozřejmě ani Slowbro svými 20 zraněními z tohoto útoku soupeře jen tak neumlátí, takže je to velmi situační útok. Ale ve správnou chvíli může soupeři zmařit jeho plány. Druhý útok, Facade, stojí tři energie a dává 50 zranění, nicméně pokud je tento Pokémon zapálen nebo otráven, tak tento útok dá dalších 80 zranění, tedy 130 zranění. A to není vůbec špatný útok. Sada Guardians Rising nabízí mnoho Pokémonů, kteří mohou udělit tyto speciální kondice, takže se může často stát, že na ně hráč narazí. Ale občas je fajn to mít „posychrované“, což lze zajistit např. pomocí Ariadose z Ancient Origins, ale o tom později. Z Facade se tedy může z jakožto průměrného útoku snadno stát celkem silný útok.

Dhelmise je základní Pokémon se 120HP. Jeho schopnost, Steelworker, říká, že tvé útoky metalových Pokémonů dávají o 10 zranění do soupeřova Aktivního Pokémona navíc (před aplikací slabosti a odolnosti). Tato schopnost se bude určitě hodit. Jen škoda, že se tento efekt počítá pouze do soupeřova Aktivního Pokémona – tedy první Solgaleův útok, který může zacílit i na Pokémony na lavičce, nebude navýšen (pokud bude útočit do Pokémona na lavičce, do Aktivního Pokémona se jeho útok navýší). Jeho jediný útok, Anchor Shot, stojí tři energie, dává 70 a zakáže Bránícímu se Pokémonovi v dalším kole ustoupit. Dávat za tři energie 70 zranění není moc, ale možnost udržet si v Aktivní pozici daného Pokémona dává hráči jistou výhodu, např. s daným Pokémonem nemůže soupeř jen tak ustoupit, aby si dal do Aktivní pozice silnějšího nezraněného Pokémona. Je nicméně jasné, že tento Pokémon není primárně určen na útočení, ale na podporu metalových Pokémonů z lavičky.

Oricorio je základní Pokémon s 90HP. Jeho schopnost, Vital Dance, je naprosto super – když vykládáš tohoto Pokémona z ruky na lavičku, tak si můžeš v balíčku vyhledat až dvě základní energie, které si dáš do ruky (a poté si zamícháš balíček). Mít na ruce dostatek energií je velmi potřebné a Oricorio je schopný získat až dvě najednou. Jeho útok, Casual Slap, stojí dvě energie a dává 30 zranění, což je spíše slabší průměr, ale tuto kartu zase vyvažuje relativně silná schopnost.

 

A nyní jsou na řadě bezbarví Pokémoni. Prvním z nich je Bewear, silný a zuřivý Stage1 Pokémon se 130HP. Jeho schopnost, Rake It In, bude v tomto balíčku velmi potřebná – když tohoto Pokémona vykládáš do hry na vyvinutí jednoho tvého Pokémona, tak si můžeš líznout tři karty. Tři karty jsou dost (jedna až dvě by tak super nebyly, ale tři jsou již ucházející) a prolíz se vždy hodí. Ano, samozřejmě jsou i lepší karty typu Shaymin-EX, ale ty jsou super vzácné a hodně drahé. Bewear se tedy jeví jako vhodná náhrada za drahé Shayminy. Dále má tento Pokémon jediný útok, Dangerous Blow, který stojí tři jakékoliv energie a dává 60 zranění, nicméně pokud stojí proti základnímu Pokémonovi, tak dá dalších 60 zranění, celkem tedy 120 zranění, což už je pěkné. I na současné herní metě lze potkat mnoho základních Pokémonů (a to nejen těch obyčejných, ale i silných Pokémonů-EX a Pokémonů-GX, proti kterým bude tento útok velmi účinný, neboť mají hodně HP), takže by tento útok mohl mít i velké využití. Jen škoda, že tento Pokémon nemá nějaký levnější útok, neboť takto je vystaven povinnosti mít u sebe tři energie, když bude chtít útočit, ale nemělo by to být tolik na škodu.

Swellow je rychlý ptačí bezbarvý Pokémon s 90HP jakožto Stage1 Pokémon. Jeho první útok, Agility, stojí jednu energii, dává 20 zranění a hodí si kostkou. Pokud bude mít hráč štěstí na hod kostkou, tak je v dalším kole nezranitelný – co více chtít jako efekt nezranitelnost. Samozřejmě tento útok stojí na padesátiprocentní šanci, takže pokud padne lichá, tak je z toho útok za 20 zranění, což zase u Stag1 Pokémona úplně nechceme. Druhý útok, Swallow Dive, stojí také jednu energii, ale dává již 40 zranění a pokud použil svůj první útok v minulém kole, tak k tomu dá 80 zranění – jakože 120 zranění za jednu energii? No proč ne! Takto se z útoku Agility stává hned mnohem užitečnější útok, protože když bude mít hráč štěstí, tak se udělá nezranitelným a tedy má jistotu, že v dalším kole zaútočí za 120 zranění. Pokud nebude mít štěstí, tak stále dává v dalším kole 120 zranění, ale musí více doufat v to, že přežije. Přeci jen 90HP není moc. Ale určitě se zde bude hodit odolnost na bojové Pokémony.

Jako poslední Pokémon tohoto balíčku je zde Castform, základní Pokémon s 70HP. První útok, Weather Teller, umožní hráči si v balíčku vyhledat až dvě karty Stadium, které si dá do ruky. V tomto balíčku máme dvě stadiony, takže tento útok svůj efekt určitě mít bude. Druhý útok, Water Pulse, stojí dvě energie, dává 30 zranění a uspí soupeřova aktivního Pokémona. Speciální kondice uspání funguje tak, že je daný otočen směrem doleva a nemůže útočit ani ustupovat. Na konci každého kola (tedy tvého i soupeřova) si hráč hodí kostkou – pokud padne sudá, daný Pokémon se probudí a může normálně útočit i ustupovat. Ale pokud padne lichá, tak je daný Pokémon stále pod vlivem uspání. Tato speciální kondice tedy stojí na štěstí na hod kostkou, nicméně při troše štěstí dokáže soupeře zablokovat i na několik kol.

 

To bychom měli všechny Pokémony z tohoto balíčku. Nyní se ještě rychle podíváme na složení trenérů. Začneme tedy Itemy. Máme zde několik hledacích karet, kterými jsou Nest Ball a Timer Ball. Nest Ball vyhledá v balíčku Základní Pokémona, kterého rovnou položí na lavičku. Timer Ball umožní si hráči dvakrát hodit a za každou sudou si v balíčku vyhledá vyvinutého Pokémona, kterého položí do ruky. Pomocí těchto dvou ballů je tedy možné si v balíčku najít jakéhokoliv Pokémona. Poté zde máme Itemy s různorodými efekty. Switch je karta, která hráči umožní vyměnit si Aktivního Pokémona s jedním jeho Pokémonem na lavičce. To se může hodit v různých situacích – potřebujeme uchránit zraněného Pokémona, potřebujeme se zbavit speciální kondice nebo se potřebujeme zbavit nepříznivého efektu, jako je např. u druhého útoku Solgalea. Rescue Stretcher ti nabízí si vybrat jednu z možností – buď si položíš jednoho Pokémona z odhazovacího balíčku do ruky, nebo si položíš tři Pokémona z odhazovacího balíčku do tvého balíčku. Záleží tedy, co zrovna budeš potřebovat – když víš, že máš na ruce Cosmoema a Solgalea, tak se ti určitě bude více hodit dát si jednoho Pokémona do ruky. Ale v jiných situacích se zase více bude hodit dát si tři Pokémony do balíčku. To už záleží na dané situaci. Energy Retrieval položí dvě základní energie z odhazovcího balíčku do hráčovi ruky – mít energie na ruce se vždy hodí. Big Malasada vyléčí 20 zranění z jednoho tvého Pokémona a také jej zbaví speciálních kondic. Big Malasada tedy udrží tvoje Pokémony déle ve hře.

 

Supporteři jsou silnější trenéři, které je možné zahrát pouze jednoho za dané kolo. Hau lízne tři kartyprostý efekt, ale vždy se hodí. Professor Kukui ti lízne jen dvě karty, ale zase přidá 20 zranění k útokům tvých Pokémonů (ale opět jen do Aktivních Pokémonů tvého soupeře). Jediný stadion tohoto balíčku, Altar of the Sunne, říká, že ohniví a metaloví Pokémoni nemají slabost – to se vždy hodí. Takto by Solgaleo neměl slabost a navíc by měl odolnost, což je ideální kombinace. Jen škoda, že v tomto balíčku není moc metalových Pokémonů. Tento balíček samozřejmě také obsahuje základní energie, konkrétněji psychické a metalové.

 

Tento balíček je poskládaný tak, aby se s tím hráč naučil hrát a pochopil pravidla hry. Nicméně po pár desítkách hrách bude zjevné, že by tento balíček potřeboval pár změn. Přeci jen, čím zkušenější hráč, tím si více upravuje balíček. Takže se nyní podíváme na to, jak by šel tento balíček trochu poupravit.

 

4x Cosmog
3x Cosmoem
3x Solgaleo
1x Solgaleo-GX
3x Dhelmise
1x Oricorio
3x Stufful
3x Bewear
 
3x Rare Candy
2x Nest Ball
2x Timer Ball
2x Switch
2x Float Stone
2x Choice Band
1x Resceu Stretcher
1x Energy Retrieval
2x Hau
3x Shauna
3x N
2x Lysandre
 
12x Metalová energie
2x Psychická energie

 

Co se týče úpravy Pokémonů, tak jsme museli vyřadit některé méně potřebné. Swellova jsme chtěli nechat, ale nezbylo na něj místo. Takže hlavním bijcem tohoto balíčku bude i nadále Solgaleo, kterého jsme doplnili i o jednoho Solgalea-GX ze sady Sun&Moon. Jeho schopnost ti umožní si vyměnit si aktivního Pokémona s jedním Pokémonem na lavičce – pomocí něj se tedy lze snadno zbavit nechtěného efektu u klasického Solgalea. Jeho útok, Sunsteel Strike, dá za tři energie 230 zranění, což vyřadí téměř každého Pokémona ze hry, ale bohužel za to obětuje všechny energie. Jeho GX útok naboostuje Pokémony energiemi. Solgaleo-GX je tedy taková podpora, hlavní útočení stále zůstává na klasických Solgaleích. Přidali jsme také pár Dhelmisů, aby podporoval Solgalea. Bewear je určen na používání jeho schopnosti, která hráči nalíže karty. Pokud by ti tyto karty přišly moc pomalé, lze je vyměnit třeba za Shaymina-EX nebo Tapu Lele-GX (což jsou ale dražší karty).

 

Úpravy se také samozřejmě dotkly i trenérů. Žádný Stage2 balíček nemůže fungovat bez Rare Candy, která ti umožní zahrát Cosmoma → Rare Candy → Solgaleo. Takto je možné dostat Solgalea mnohem rychleji do hry. Dále jsme také přidali některé Tooly, jako Float Stone, který snižuje cenu za ústup na nula energií, nebo Choice Band, který přidává zranění k útoku. Samozřejmě jsme nesměli vynechat shuffle&draw supportery v podobě Shauny a N.

 

Tento balíček by měl být hratelný klasicky na lize a bylo by i možné s ním vyrazit na nějaký menší turnaj. Investice do předělání tohoto balíčku není moc veliká, ani Solgaleo-GX nestojí moc (oproti jiným Pokémonům-GX). Samozřejmě jej lze i dále předělávat a vylepšovat, ale to už necháváme na každém hráči dle jeho gusta. Aneb jak říkáme – čím zkušenější hráč, tím více si balíček bude upravovat.

 

Přejeme tedy všem hráčům hodně štěstí při hraní. Pokud bys měl jakékoliv dotazy, připomínky nebo hodnocení, obrať se na nás pomocí našeho Facebooku. Uvidíme se u dalšího rozboru PCD ze sady Guardians Rising, Hidden Moon!

Jan „Golem“ Forejt

 
Nahoru