banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Rozbor sady Crimson Invasion

Podrobný rozbor sady Crimson Invasion exkluzivně v tomto článku!

Sada Crimson Invasion je v pořadí čtvrtou expanzí sady Sun & Moon se zaměřením na Ultra Beasts a Aether Foundation (organizace v Alola regionu, která ochraňuje zraněné Pokémony). Sada obsahuje celkem 124 karet (vč. Shiny) zahrnujících i osm nových Pokémonů-GX, což je zatím v bloku Sun&Moon nejméně (každá sada měla 163-169 karet a 11-12 Pokémonů-GX). Datum vydání této sady je 3. listopadu 2017. Pojďme se tedy podívat nejdříve na jednotlivé non-GX Pokémony, kteří mají turnajový potenciál, a poté si rozebereme každého Pokémona-GX. Připraven? Jdeme na to!

 

 Jako první zmíníme Beedrill, Stage2 travního Pokémona se 120HP. Beedrill nás zaujala i díky útoku Kakuny Multiply, který hráči za jednu energii najde v balíčku až tři Kakuny, které si položí na lavičku. Takto je možné v druhém kole si připravit všechny Kakuny, které můžeme rovnou vyvíjet. Beedril nabízí dva útoky – Sudden Sting dává za jednu energii 10 zranění, ale pokud byl vyvinut v tomto kole, tak dá i paralýzu a otravu (což se může hodit na dobrý lock, protože paralýza znehybní Pokémona na jedno kolo). Sharp Sting dává za jednu energii 60 zranění – levný útok za dobré zranění. Beedrill asi nebude Pokémon, který bude vyhrávat turnaje (srovnej si to např. s Golisopodem-GX, který dává jakožto Stage1 za jednu energii 120 zranění), ale pro začínající hráče by to mohla být vhodná volba na start. Levné, rychlé a i účinné.

Gogoat je travní Stage1 Pokémon se 120HP, u něhož je velmi zajímavá jeho schopnost Sap Sipper, která říká, že útoky tohoto Pokémona dávají o 80 zranění více do soupeřových travních Pokémonů. Jeho jediný útok, Horn Leech, dává za tři energie 80 zranění (plus si 20 zranění vyléčí). Proti travním Pokémonům dává 160 zranění. Nevýhodou tohoto Pokémona je, že má jediný útok a ten stojí tři energie a ani se svou schopností nedokáže vyřadit Golisopody. Ale uvidíme, když se rozmůžou travní balíčky, možná by se Gogoat jako tech někde objevit mohl.

Za ohnivé Pokémony v této sadě můžeme uvést Alolan Marowaka, jeho první útok Dance of Flames je velmi zajímavý, neboť stojí nula energií a vytáhne si z odhazovacího balíčku tolik energií, kolik jich má soupeř ve hře a rovnou je připojí k tvým Pokémonům jakkoliv budeš chtít. Druhý útok, Burning Bonemerang, je o trochu slabší, neboť závisí na štěstí (ale při troše štěstí dá 140 zranění a zapálení). Na první útok by se jako nabíječ určitě uchytit mohl.

 

Co se týče vodních a elektrických Pokémonů, ani ty se pravděpodobně na turnajích neuchytí. Takže uvedeme pouze obrázky Pokémonů pro lepší přehled v sadě.

 

Za psychické Pokémony se nám jako první nabízí Gengar, Stage2 Pokémon se 130HP. Jeho schopnost, Gnawing Curse, říká, že kdykoliv si soupeř připojí z ruky ke svému Pokémonovi energii, položí na něj dva žetony zranění. Vezměme si situaci, že máme ve hře tři Gengary … To si soupeř rozmyslí, jestli se mu vyplatí přiložit energii, když si za to dá 60 zranění, no ne? Bohužel, Fade to Black je relativně průměrný – za tři energie 70 zranění + zmatení, to není útok vhodný pro Stage2 Pokémona (hodně energií + málo zranění). Ale díky své schopnosti by své využití najít mohl – bude si sedět na lavičce a otravovat soupeře a v aktivu bude jiný silnější Pokémon na útok (teoreticky by to byl horší Decidueye-GX).

Chimecho je základní Pokémon s 70HP a útokem Bell of Silence, který za jednu energii dává 10 zranění, ale hlavně zakáže soupeři hrát Pokémony s Ability v dalším kole do hry – tzn. žádný Tapu Lele-GX, žádný Garbodor, žádný Volcanion-EX nebo Gardevoir-GX. Je to určitě Pokémon, který v tu správnou chvíli dokáže soupeře pořádně zdržet a zhatit mu plány. Stojí ti za to obětovat jednu odměnu? Někdy určitě ano.

Salazzle je Stage1 Pokémon se 110HP. První útok, Nasty Plot, hráči vyhledá v balíčku dvě karty, které si dá na ruku. Velkou výhodou je, že tyto karty nemusí hráči ukazovat, je to tedy výborný útok na proliz. Severe Poison otráví soupeřova aktivního Pokémona, ale v každém mezikole na něj bude pokládat čtyři žetony zranění (namísto klasického jednoho) – soupeř je tedy nucen s touto speciální kondicí něco dělat, protože když ne – bude jej to stát hodně životů!

 

Za bojové, temné a metalové Pokémony v této sadě také moc silné zástupce nemáme, takže uvádíme zase pouze obrázky pro ilustraci obsahu této sady. Nicméně takový Registeel by se v některých balíčcích uchytit mohl a to z jednoho důvodů – slabost Gardevoir-GX. Registeel pomocí Turbo Arm dává za jednu energii 30 zranění a jednu energii si vytáhne z odhazovacího balíčku k jednomu tvému Pokémonovi na lavičce. Iron Hand dává 90 zranění a s Regicem i léčení 30 zranění. Registeel by se někde uchytit mohl (neboť 180 zranění do Gardevoir-GX je od základního non-GX Pokémona celkem slušné) a to i pomocí Counter Energy. 

 

A tento osud potkal bohužel i vílí, dračí a bezbarvé Pokémony. Ne že by zde bylo tolik špatných Pokémonů, ale díky nízkému počtu karet v sadě zde máme od každého typu Pokémona jednoho nebo dva zástupce a oni se neřadí mezi ty nejsilnější no. Takže opět ukážeme jen obrázky.

 

Pojďme si tedy zlepšit dojem z této sady a podíváme se na Pokémony-GX. Gyarados-GX je Stage1 vodní Pokémon s 240HP. Ještě dopředu zmíníme, že Magikarp má schopnost Submerge, která jej dělá na lavičce nezranitelným (díky 30HP by to jinak byl velmi snadný cíl). První útok, Waterfall, dává 70 zranění za tři energie – což není nijak velký zázrak, co si budeme nalhávat. Druhý útok, Draconic Disaster, stojí celých pět energií, ale dává 100 zranění s tím, že pokud je ve hře Stadion, dává dalších 100 zranění (a stadion zahodí) – a 200 zranění už je pořádná pecka. Pomocí karet typu Muscle Band je možné tento útok posílit na takovou úroveň, aby dokázal vyřadit všechny Pokémony na jednu ránu, což je suprové. Dread Storm GX stojí jednu energii a říká, že zahodí jednu energii od každého soupeřova Pokémona. No, jistě jej to zdrží, ale k danému Pokémonovi stačí přidat z ruky jednu energii a je tam, kde byl … Samozřejmě dokáže v součtu zahodit až šest energií, ale extra velký dopad na hru to podle nás mít nebude. Draconic Disaster je silný útok – budeme jej ale stíhat nabíjet?

Alolan Golem-GX je Stage2 elektrický Pokémon s 250HP. Hammer In stojí tři energie a dává 80 zranění bez dalšího efektu – podprůměrný útok. Super Electromagnetic Tackle dává za čtyři energie 200 zranění, ale 50 zranění sám sobě – ve srovnání s Draconic Disaster nám to přijde jako slabší útok (je to Stage2 a zraňuje sám sebe, což ani levnější cena útoku není schopná vyvážit). Heavy Rock GX dává za čtyři energie 100 zranění a zakáže soupeři hrát v příštím kole jakoukoliv kartu z jeho ruky – wauuu, naprosto super lock, přes který soupeř nemůže nijak projít – nepřidá si energii, nezahraje Pokémona ani Trenéra. V dobré chvíli to hráči určitě dokáže vyhrát hru. Ale ostatní útoky dělají Alolan Golema-GX dosti průměrným a proto si myslíme, že se moc hrát nebude (i přes velmi silný GX útok).

Nihilego-GX je první Ultra Beast, kterého zde máme. Jedná se o základního psychického Pokémona se 180HP. Jeho schopnost Empty Light říká, že když vykládáš tohoto Pokémona z ruky na lavičku, můžeš dát oba aktivní Pokémony pod speciální kondice zmatení a otravu. Z úvodu řekneme, že se jedná o slabší speciální kondice a také to, že i náš aktivní Pokémon bude mít tyto dvě speciální kondice, není moc pozitivní. V případě potřeby je podle nás lepší použít např. takového Ariadose Ancient Origins. Ale např. s takovým Alolan Mukem-GX by to využití našlo (ten by dal svým útoke 10+70+70 zranění), ale musíme počítat s vyléčením našeho Pokémona. Lock Up stojí tři energie a dává 120 zranění s tím, že soupeřův Pokémon nemůže ustupovat v průběhu dalšího kola, což je ucházející útok. Symbiont GX přidá soupeři za tři energie dvě vrchní karty z jeho balíčku ke kartám odměn, což je beze sporu velmi otravné a neguje to tak vyřazení jednoho tvého Pokémona-GX (teď otázka – chceme použít útok, kterým přidáme soupeři dvě odměny, které si poté může vzít za vyřazení Nihilega-GX, protože jeho GX útok nemá na board žádný vliv?). Uvidíme, jak se bude Nihilego-GX hrát – mainstream to nebude, ale dobré kombinace by na něm vzniknout mohly.

Buzzwole-GX je druhý Ultra Beast této sady. Jendá se o základního bojového Pokémona se 190HP. První útok, Jet Punch, stojí jednu energii a dává 30 zranění do aktivu a 30 zranění do soupeřova Pokémona na lavičce. Takovýto útok jsme zde již měli (Landorus-EX) a byl to velmi silný útok a hrál měl široké využití. Beze sporu jeden z nejlepších útoků do začátku hry. Knuckle Impact dává za tři energie 160 zranění a v dalším kole nemůže útočit. Dát za tři energie 160 zranění u základního Pokémona je naprosto super. Onen znevýhodňující efekt se dá vynegovat pomocí karet typu Float Stone nebo Guzma (potřebujeme dát do aktivu jiného Pokémona, popř. Buzzwola stáhnout a poté jej opět dostat do aktivu, čímž se efekt zruší). Absorption GX stojí tři energie a dává 40 zranění za každou odměnu, která ti zbývá tedy až 240 zranění jedním útokem, což je pecka. Samozřejmě tento útok je postupem hry čím dál slabší (a při čtyřech odměnách → po jednom vyřazeném Pokémonovi-GX – se už hráči nevyplatí), proto je zapotřebí jej zahrát co nejdříve a na jednu ránu tak vyřadit soupeřova Pokémona-GX. Buzzwole-GX se nám osobně velmi líbí a řadíme jej mezi TOP3 nejlepší Pokémony této sady.

 

Guzzlord-GX je třetím Ultra Beastem v této sadě. Je to základní temný Pokémon s 210HP a mnozí hráči jej znají z pre-release (kde se v balíčku hrál jeden Guzzlord a 39 energií …). První útok, Eat Sloppily, stojí jednu energii a zahodí z vršku balíčku pět karet a pokud v těchto kartách byla nějaká energie, tak si je všechny přiložíš ke Guzzlordovi – pokud tedy máš štěstí, dokážeš si Guzzlorda rychle nabít. Tyrannical Hole slojí pět energií a dává 180 zranění bez dalšího efektu. Glutton GX stojí také pět energií a dává 100 zranění a pokud tímto útokem vyřadíš soupeřova Pokémona, tak si bereš o dvě odměny navíc – což za klasického Pokémona dělá tři energie, za Pokémona-GX nebo EX rovnou čtyři energie! To se určitě hodí. Ale narážíme zde na problém – jak v normálním balíčku dát ke Guzzlordovi pět energií na jedno použití (protože v normálním balíčku první útok nemusí být vždy výhra)? Máme několik možností – Yveltal s Oblivion Wingem, Max Elixir nebo Dark Patch na Expanded, ale stojí nám to za to? Podle nás se to moc často objevovat nebude (což samo o sobě souvisí s faktem, že se temné balíčky aktuálně moc nehrají).

Kartana-GX je čtvrtým a posledním Ultra Beastem této sady. Jedná se o základního metalového Pokémona se 170HP. Jeho schopnost Slice Off mu umožní při vyložení na lavičku zahodit od soupeřova Pokémona speciální energii – zničíme DCE, zničíme Rainbow Energii … Více méně každý balíček hraje speciální energie, takže tato schopnost své využití jistě najde. Gale Blade stojí tři energie, dává 70 zranění a umožní mu, aby si zamíchal tohoto Pokémona i se všemi kartami u něj zpět do balíčku. Velmi zásadní u tohoto útoku je slovíčko „may“, tedy „můžeš“ - není to povinnost! Je to zcela na hráči, jestli tento efekt využije. Proč jej využít? No přeci nechceme, aby soupeř vyřadil našeho Pokémona-GX a vzal si dvě odměny – tímto si Kartanu zachráníme. Navíc nám to dává možnost využít Slice Off několikrát. Blade GX stojí jednu energii a říká, že si vezme jednu kartu odměnnevyřadí Pokémona, nedá žádné zranění, prostě si vezme odměnu, což dokáže vyhrát hru. Kartana-GX je podle nás jedním z nejzajímavějších Pokémonů v sadě a to díky tomu, že její útoky nedávají moc vysoké zranění, ale i přesto mají super efekty, díky kterém si myslíme, že se Kartana-GX určitě bude hrát. Řadí se tedy mezi TOP3 Pokémony této sady.

Alolan Exeggutor-GX je dračí Stage1 Pokémon s 220HP. První útok, Tropical Head stojí jedná energii a dá 20 zranění za každou energii z tohoto Pokémona a to jakéhokoliv soupeřova Pokémona – je tedy na hráči, kolik zranění bude tímto útokem chtít dát. Ale co si budeme nalhávat, dát 80 zranění za čtyři energie moc terno není. Dragon Hammer stojí čtyři energie a dává 120 zranění a zmatení, což úplně není nejsilnější útok pro Pokémona-GX. Tower-Go-Round GX dá za čtyři energie 180 zranění a umožní hráči si jakkoliv přeskládat energie u Pokémonů ve hře – 180 zranění není málo, ale efekt nemusí mít ve hře zas tak velký dopad. Alolan Exeggutora-GX hodnotíme jako toho slabšího v této edici.

Silvally-GX je Stage1 bezbarvý Pokémon s 210HP. Gyro Unit, jeho schopnost, říká, že tvoji základní Pokémoni ve hře mají nulovou cenu za ústup – wauuu. Float Stone pro všechny tvoje základní Pokémony. Turbo Drive stojí tři energie a dává 120 zranění a z odhazovacího balíčku si vytáhne základní energii, kterou si připojí k Pokémonovi na lavičce – s použitím DCE jsme na dvou energiích a 120 zranění nabití Pokémona na lavičce je beze sporu super. Rebel GX stojí tři energie a dává 50 zranění za každého Pokémona na soupeřově lavičce – tedy až 250 zranění za dvě energie, pokud u Silvallyho máme DCE. Tento útok je samozřejmě silnější v pozdější fázi hry. Krom vysokého zranění má i dobrou schopnost v tom, že nutí soupeře mít na lavičce co nejméně Pokémonů, aby nedostal strašný kotel zranění a to jej drží v určité nevýhodě. Silvally-GX je podle nás nejlepším Pokémonem této sady, protože jakožto bezbarvý Pokémon najde využití v každém balíčku, má super schopnost, která podpoří tvoje základní Pokémony a dva silné útoky se super efekty. Rozhodně Pokémon 10/10, kterého musí mít ve své sbírce.

 

Na závěr ještě zmíníme nejlepšího Trenéra v této sadě (na podrobný rozbor všech Trenérů přejdi do sekce Sestava Trenérů- Counter Catcher – tuto kartu můžeš zahrát pouze, když ti zbývá více karet odměn než soupeři – a pak si přitáhneš jednoho soupeřova Pokémona z lavičky do aktivu. Klasický Pokémon Catcher (před nerfem, kdy nebyl závislý na hodu) byl samozřejmostí v každém balíčku – poté byl nerfnut a díky závislosti na náhodě se přestal hrát. Toto je kompromis mezi prenerf Catcherem a současným – tedy  není to závislé na hodu (náhodě), ale také to není zcela bez podmínky. Podle nás se určitě hrát budou a to i na úkor Guzmy, který se nebude muset hrát v plném počtu.

A jako poslední kartu zmíníme Counter Energy, která říká, že normálně produkuje jednu bezbarvou energii – ale pokud ti zbývá více karet odměn než soupeři, tak produkuje dvě jakékoliv energie (když není u Pokémona-EX nebo GX). To nám tedy z Counter Energy dělá v případě, že hráč ‚prohrává‘ lepší DCE. Samozřejmě je musíme brát v potaz znevýhodňující efekt vůči Pokémonům-EX a GX, kteří si budou muset vystačit s klasickými energiemi a DCE. Ale non-GX balíčky Counter Energy určitě využijí.

 

Tak a jsme na konci. Tato sada obsahuje o čtvrtinu méně karet než na kolik jsme zvyklí a to se také projevilo v tom, kolik zde máme hratelných karet. Vyšly zde některé velmi silné karty jako je Silvally-GX, Kartana-GX nebo Buzzwole-GX spolu s kartami jako Counter Catcher nebo Counter Energy. U ostatních karet uvidíme, jak moc se budou hrát, ale přesto některé z nich, jako je Gengar, Alolan Marowak, Chimecho nebo Registeel, by se v některých balíčcích objevit mohli. No a co ty? Jak se ti líbí sada? Jak se ti líbí tento článek? Pokud máš jakékoliv dotazy, připomínky nebo hodnocení, napiš nám to na náš Facebook! Uvidíme se u dalšího článku.

Jan „Golem“ Forejt

 
Nahoru