Sestava Itemů
Itemy jsou základním typem Trenérů. Jejich pravidlo zní: „Můžeš zahrát kolik chceš karet Itemů během tvého kola (před tvým útokem).“ Takže u Itemů nemáme žádné omezení, v průběhu kola jich můžeme zahrát nepřeberné množství. My se nyní podíváme na jednotlivé Itemy, které je možné hrát na současném Standardu (tedy sady BreakThrough a novější). I samotné Itemy si můžeme rozdělit do pár skupin podle jejich efektu. No, žádné další povídání a jdeme se na ně rovnou podívat!
Léčící Itemy
Léčící Itemy, už podle názvu je jasné, nám budou léčit Pokémony. Jednotlivé karty s tímto efektem jsou:
- Potion – Vyleč si 30 zranění z jednoho tvého Pokémona.
- Super Potion – Vyleč 60 zranění z jednoho tvého Pokémona. Pokud to uděláš, zahoď energii připojenou k tomuto Pokémonovi.
- Max Potion – Vyleč všechno zranění z jednoho tvého Pokémona. Pokud to uděláš, zahoď všechny energie od tohoto Pokémona.
- Big Malasada – Vyleč si 20 zranění a odstraň Speciální kondici z tvého Aktivního Pokémona.
- Fresh Water Set – Vyleč si 20 zranění ze všech tvých Pokémonů.
- Fairy Drop – Vyleč 50 zranění z jednoho tvého Pokémona, který má k sobě připojenou vílí energii.
- Full Heal – Odstraň všechny speciální kondice z tvého aktivního Pokémon
Léčící Itemy nejsou na aktuální herní scéně moc oblíbené a nehrají se téměř v žádném balíčku. Efekty klasického Potionu, Big Malasady nebo Fresh Water Setu jsou celkem nízké (20-30 zranění u Pokémona, co má třeba 180HP, jej moc nevytrhne). Nejslibněji vypadá Max Potion, ale balíček, který by jej hrál, musí být na tuto kartu speciálně upraven, protože obětovávat mnoho energií se nikomu nechce.
Energetické Itemy
Energetické Itemy jsou Itemy, které nějakým způsobem pracují s energiemi. Jednotlivé karty s tímto efektem jsou:
- Professor‘s Letter – Vyhledej si v balíčku až dvě základní energie, ukaž je a polož si je do ruky. Poté si zamíchej tvůj balíček.
- Energy Loto – Podívej se na vrchních sedm karet tvého balíčku. Můžeš ukázat energii, kterou jsi zde našel, a položit si ji do ruky. Zamíchej zbylé karty zpět do tvého balíčku.
- Max Elixir – Podívej se na vrchních šest karet t tvého balíčku a přilož si základní energii, kterou zde najdeš, k jednomu tvému základnímu Pokémonovi na tvé lavičce. Zamíchej si zbylé karty zpět do tvého balíčku.
- Energy Switch – Přesuň si základní energii od jednoho tvého Pokémona k jednomu tvému jinému Pokémonovi.
- Multi Switch – Přesuň si jakoukoliv energii od jednoho tvého Pokémona na lavičku k tvému aktivnímu Pokémonovi.
- Energy Reset – Polož si kolik chceš energií připojených k tvému Pokémonovi zpět do tvé ruky.
- Special Charge – Zamíchej si dvě speciální energie z tvého odhazovacího balíčku zpět do tvého balíčku.
Energetické Itemy se spíše hodí do začínajících balíčků. Asi nejvíce hranou kartou z této oblasti je Max Elixir ve speciálních balíčcích (např. Volcanion-EX nebo Ho-Oh-GX), kde se nejčastěji hraje ve třech kopiích. Občas se hrají Professor‘s Letter nebo Special Charge, ale vždy jsou to velmi specifické balíčky a hrají se v jedné nebo dvou kopiích. Takže ani z této sekce není zapotřebí se nějak zásobit.
Hledací Itemy
Hledací Itemy jsou karty, které nám hledají v balíčku Pokémony. Jednotlivými kartami jsou:
- Poké Ball – Hoď si kostkou. Pokud padne sudá, vyhledej si v balíčku jakéhokoliv Pokémona, ukaž jej soupeři a polož si jej do ruky. Poté si zamíchej balíček.
- Great Ball – Podívej se na vrchních sedm karet tvého balíčku. Můžeš ukázat Pokémona, kterého jsi zde našel, a položit si jej do ruky. Zamíchej zbylé karty zpět do tvého balíčku.
- Ultra Ball – Zahoď dvě karty z tvé ruky. Pokud to uděláš, vyhledej si v balíčku jakéhokoliv Pokémona, ukaž jej soupeři a polož si jej do ruky. Poté si zamíchej balíček.
- Nest Ball – Vyhledej si v balíčku základní Pokémona a polož si jej na lavičku. Poté si zamíchej balíček.
- Timer Ball – Hoď si 2x kostkou. Za každou hozenou sudou si v balíčku vyhledej vyvinutého Pokémona, ukaž jej soupeři a polož si jej do ruky. Poté si zamíchej tvůj balíček.
- Heavy Ball – Vyhledej si v balíčku Pokémona, který má cenu za ústup tři energie a více, ukaž jej a polož si jej do ruky. Poté si zamíchej balíček.
- Evosoda – Vyhledej si v balíčku kartu, které se vyvíjí z jednoho tvého Pokémona a polož jej na toho Pokémona (toto se počítá jako vyvinutí Pokémona). Poté si zamíchej balíček. Tuto kartu nemůžeš zahrát ve tvém prvním kole nebo na Pokémona, který byl položen toto kolo do hry.
- Random Receiver – Odhaluj karty z vrchu tvého balíčku do té doby, dokud nenarazíš na kartu Supportera. Polož si ji do ruky. Zamíchej zbylé karty zpět do tvého balíčku.
- Reserved Ticket – Hoď si kostkou. Pokud padne sudá, vyhledej si v balíčku kartu, zamíchej si balíček a poté si polož onu kartu na vrch tvého balíčku.
- Pokédex – Podívej se na vrchních pět karet tvého balíčku a polož je zpět v jakémkoliv pořadí.
- Maintenance – Zamíchej si dvě karty z tvé ruky zpět do tvého balíčku (pokud nemůžeš zamíchat dvě karty, nemůžeš zahrát tuto kartu). Poté si lízni kartu.
- Rotom Dex Poké Finder Mode – Podívej se na vrchní čtyři karty z tvého balíčku a polož je zpět v jakémkoliv pořadí.
U hledacích Itemů konečně můžeme říct, že se nacházíme v sekci, která najde nejvyšší využití než v předchozích dvou. Nejlepším Itemem vůbec je beze sporu Ultra Ball, který se hraje prakticky v každém balíčku a to nejčastěji ve čtyřech kopiích. Tuto kartu musí mít každý hráč, který se chce aktivně zajímat o turnajové hraní, neboť dokáže najít prakticky v každé situaci jakéhokoliv Pokémona, což potřebuje každý balíček. A co víc, někdy se dá i pozitivně využít onen zahazovací efekt (např. na Aqua Patch). Takže beze sporu číslo jedna mezi Itemy. Některé balíčky mohou využít i Nest Ball i Timer Ball, ale maximálně v jednom nebo dvou provedeních.
Výměnné Itemy
Výměnné Itemy jsou takové karty, které vyměňují aktivní Pokémony za Pokémony na lavičce. Takové karty jsou:
- Switch – Vyměň si tvého Aktivního Pokémona s jedním Pokémonem na tvé lavičce.
- Repel – Tvůj soupeř si vymění jeho aktivního Pokémona s jedním jeho Pokémonem na jeho lavičce.
- Escape Rope – Oba hráči si vymění jejich aktivní Pokémony s jedním jejich Pokémonem na jejich lavičce (tvůj soupeř si vymění Pokémona jako první; pokud hráč nemá Pokémona na lavičce, tak si nevymění Pokémony).
- Pokémon Catcher – Hoď si kostkou. Pokud padne sudá, vyměň soupeřova Pokémona na lavičce s jeho aktivním Pokémonem.
- Mega Catcher – Vyměň jednoho soupeřova Mega Pokémona na jeho lavičce s jeho aktivním Pokémonem.
Z výměnných Itemů se nejčastěji dá využít Switch, který se hraje jednou, maximálně dvakrát. Na současné herní scéně nejsou moc v oblibě speciální kondice, tedy není ani zapotřebí využívat tyto karty, a na výměnu tvého Aktivního Pokémona poslouží lépe jiné karty (např. Float Stone) a na přitažení soupeřova Pokémona jsou také lepší karty (např. Guzma).
Zahazovací Itemy
Zahazovací Itemy jsou takové karty, které zahazují karty ze hry. Jednotlivými kartami jsou:
- Crushing Hammer – Hoď si kostkou. Pokud padne sudá, zahoď energii od jednoho soupeřova Pokémona.
- Enhanced Hammer – Zahoď speciální energii připojenou k soupeřovu Pokémonovi.
- Field Blower – Vyber si kombinaci až dvou karet Pokémon Tool a Stadium ve hře (tvůj i soupeřův) a zahoď je.
- Tormenting Spray – Vyber náhodně jednu kartu ze soupeřovy ruky. Soupeř ti tuto kartu ukáže a pokud to bude Supporter, zahoď onu kartu.
Ze zahazovacích Itemů určitě doporučujeme hrát Field Blower, který využívá většina balíčků a nejčastěji ve dvou nebo třech kusech. Téměř každý balíček hraje nějaký Pokémon Tool a většina hraje i Stadiony, takže tuto kartu využiješ de facto proti každému balíčku.
Vracející Itemy
Vracející Itemy jsou karty, které nám vrací jednotlivé karty z odhazovacího balíčku buď do hry, ruky nebo balíčku. Jednotlivými kartami jsou:
- Revive – Polož si základního Pokémona z tvého odhazovacího balíčku zpět na tvou lavičku.
- Max Revive – Polož si Pokémona z tvého odhazovacího balíčku na vrch tvého balíčku.
- Rescue Stretcher – Vyber si jednu možnost. Polož si Pokémona z tvého odhazovacího balíčku zpět do tvé ruky. / Zamíchej si tři Pokémony z tvého odhazovacího balíčku zpět do tvého balíčku.
- Puzzle of Time – Můžeš zahrát dvě karty Puzzle of Time najednou. Pokud zahraješ jednu kartu, podívej se na tři vrchní karty tvého balíčku a polož si je zpět v jakémkoliv pořadí. Pokud zahraješ dvě karty, polož si dvě karty z tvého odhazovacího balíčku zpět do tvé ruky.
- Buddy-Buddy Rescue – Oba hráči si položí Pokémona z jejich odhazovacího balíčku zpět do jejich ruky (tvůj soupeř si vybírá první).
- Energy Retrieval – Polož si dvě základní energie z tvého odhazovacího balíčku zpět do tvé ruky.
- Energy Recycler – Zamíchej si pět základních energií z tvého odhazovacího balíčku zpět do tvého balíčku.
- Super Rod – Zamíchej si jakoukoliv kombinaci tří karet Pokémonů a základních energií z tvého odhazovacího balíčku zpět do tvého balíčku.
- Revitalizer – Polož si dva travní Pokémony z tvého odhazovacího balíčku zpět do tvé ruky.
- Aqua Patch – Přilož si vodní energii z tvého odhazovacího balíčku k jednomu tvému vodnímu Pokémonovi na tvé lavičce.
- Super Scoop Up – Hoď si kostkou. Pokud padne sudá, vrať si jednoho tvého Pokémona i se všemi kartami, které má k sobě připojené, zpět do tvé ruky.
Vracející Itemy jsou u hráčů velmi oblíbené. Aktuálně se nejvíce využívá Rescue Stretcher, který nabízí vybrat si jednu z možností podle toho, co hráč v dané chvíli potřebuje více – méně Pokémonů na ruku nebo více Pokémonů do balíčku. Dále se využívá i Super Rod, nejčastěji po jednom, maximálně dvou kusech ve většině balíčků (více kusů by bylo zbytečných). Některé specifické balíčky využijí i Aqua Patch (3x-4x, např. v balíčku s Alolan Ninetales) a Revitalizer (1x, např. balíček Decidueye-GX). Tyto Itemy mají podpůrnou funkci a proto jsou velmi oblíbené.
Odměnové Itemy
Tyto karty pracují s kartami odměn. Jednotlivými kartami jsou:
- Rotom Dex – Poté, co si spočítáš tvé odměny, si je zamíchej do tvého balíčku. Poté si vezmi tolik karet z vrchu tvého balíčku a polož je obrázek dolů jako karty odměn.
- Town Map – Otoč si všechny karty odměn obrázkem nahoru (tyto karty odměn zůstávají otočené po celou dobu hry).
- Greedy Dice – Tuto kartu můžeš zahrát pouze pokud sis ji vzal jako neodkrytou kartu odměn před tím, než sis ji dal do ruky. Hoď si kostkou. Pokud padne sudá, vezmi si jednu kartu odměn navíc.
Tato oblast Itemů je pouze okrajová a není moc využívána. Např. takový Town Map by se i hrát mohl, ale prostě na něj nikdy nezbude místo v balíčku a je zapotřebí zahrát lepší kartu.
Ostatní Itemy
Do této sekce jsme zařadili Itemy, které mají tak specifický efekt, že k sobě nemají žádný ekvivalent. Karty s těmito efekty jsou:
- Rare Candy – Vyber si jednoho tvého základního Pokémona ve hře. Pokud máš ve tvé ruce Stage2 kartu, která se vyvíjí z onoho Pokémona, polož tohoto Pokémona na onoho základního Pokémona na vyvinutí. Tuto kartu nemůžeš použít v průběhu tvého prvního kola nebo na základního Pokémona, který byl položen do hry v tomto kole. (Pozn. - Základní Pokémon → Rare Candy → Stage2)
- Red Card – Tvůj soupeř si zamíchá jeho ruky zpět do balíčku a poté si lízne čtyři karty.
- Captivating Poké Puff – Tvůj soupeř ti ukáže jeho ruku. Polož kolik budeš chtít základních Pokémonů, které zde najdeš, na soupeřovu lavičku.
- Devolution Spray – Devolvuj jednoho svého vyvinutého Pokémona a polož nejvyšší stádium dané karty zpět své ruky (onen Pokémon se nemůže vyvinout v tomto kole).
Mezi těmito Itemy je nejčastěji hrané Rare Candy, které najde využití ve většina Stage2 balíčků, neboť tato karta o mnoho urychlí hru (už ve druhém kole můžeš mít ve hře Vikavolta-GX či Gardevoir-GX). Hratelnost této karty závisí také na tom, jak moc se hrají Stage2 balíčky – když je herní meta nepříznivá a ani rychlost Rare Candy neumožní to, aby byly Stage2 balíčky hrány, tak i osud Rare Candy je zpečetěn. Ale jedná se o kartu, která je zde mnoho let a je zapotřebí s ní počítat, takže mít tři až čtyři ve sbírce se vždy bude hodit.
Fossilní Itemy
Fossilní Itemy jsou takové karty, které pracují s vyhynulými Pokémony a bez kterých by nebylo možné tyto Pokémony dostat do hry. Jednotlivé karty jsou:
- Dome Fossil Kabuto – Podívej se na sedm spodních karet tvého balíčku. Můžeš ukázat Kabuta, kterého zde najdeš, a položit si jej na lavičku. Zamíchej si zbylé karty zpět do tvého balíčku.
- Helix Fossil Omanyte - Podívej se na sedm spodních karet tvého balíčku. Můžeš ukázat Omanyta, kterého zde najdeš, a položit si jej na lavičku. Zamíchej si zbylé karty zpět do tvého balíčku.
- Old Amber Aerodactyl - Podívej se na sedm spodních karet tvého balíčku. Můžeš ukázat Aerodactyla, kterého zde najdeš, a položit si jej na lavičku. Zamíchej si zbylé karty zpět do tvého balíčku.
- Fossil Excavation Kit – Polož si kombinaci dvou karet Helix Fossil Omanyte, Dome Fossil Kabuto nebo Old Amber Aerodactyl z tvého odhazovacího balíčku zpět do tvé ruky.
- Armor Fossil Shieldon- Podívej se na sedm spodních karet tvého balíčku. Můžeš ukázat Shieldona, kterého zde najdeš, a položit si jej na lavičku. Zamíchej si zbylé karty zpět do tvého balíčku.
- Claw Fossil Anorith - Podívej se na sedm spodních karet tvého balíčku. Můžeš ukázat Anoritha, kterého zde najdeš, a položit si jej na lavičku. Zamíchej si zbylé karty zpět do tvého balíčku.
Fossilní Itemy jsou pouze okrajové a jejich hratelnost závisí na hratelnosti vyhynulých Pokémonů, která je v současnosti nulová. Ale člověk nikdy neví, kdy vyhynulí Pokémoni budou zase v módě.
A jsme na konci přehledu všech Itemů. Je pravda, že v balíčku Itemy nezabírají zas tolik místa, většinou je jim věnováno 8-10 míst. Základní sestavu tvoří nejčastěji 4x Ultra Ball na hledání Pokémonů, 2x Field Blower na odstranění nežádoucích efektů a 2x Rescue Scretcher a 1x Super Rod na vytažení Pokémonů a energií z odhazovacího balíčku. Tyto karty musí mít každý hráč a bez nich se neobejde. Poté záleží na specifických balíčcích, které využívají např. Timer Ball, Max Elixir, Switch, Aqua Patch, nebo Rare Candy. Od těchto Itemů doporučujeme nějaké ve sbírce mít, protože svou využitelnost mít budou a být limitován při stavbě balíčku tím, že nemám pár obyčejných a i relativně levných Itemů, je celkem smutné. Snad ti tento článek pomohl se vyznat v jednotlivých Itemech a poradil, které karty bys při svých úpravách měl do balíčku určitě zahrnout. Samozřejmě se podívej i na naše další články na ostatní druhy Trenérů, které je také nutné znát. Pokud máš jakékoliv dotazy, připomínky nebo hodnocení, ozvi se nám na náš Facebook!
Jan „Golem“ Forejt