banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Sestava Stadionů

Stadiony jsou poslední typem Trenéra, kterého v karetní hře Pokémon máme. Pravidlo stadionů zní: „Tato karta zůstává po zahrání stále ve hře. Zahoď tuto kartu ze hry v případě, že se do hry dostane jiný stadion. Pokud je ve hře jiná karta se stejným názvem, nemůžeš tuto kartu zahrát.“ Takže abychom si to shrnuli – po zahrání tato karta zůstává ve hře, zahodí se pouze výměnou za jiný stadion a pokud je ve hře stejný stadion, nemůžeš ten svůj z ruky zahrát. Efekt stadionu se vztahuje na oba dva hráče! Takže oba dva hráči z něj profitují (ale efekty jsou úzce zaměřené a ty si samozřejmě volíš takový stadion, který prospívá tvému decku a tvé strategii, většinou tedy nemá pozitivní efekt pro soupeře). No, půjdeme se rovnou podívat na jednotlivé stadiony, které můžeme na Standardu hrát (tedy sady Breakthrough a novější).

Parallel City – Vyber si, která strana bude natočena na kterého hráče.

  • Modrá strana – Hráč na této straně nemůže mít na lavičce více jak tři Pokémony (ve chvíli, kdy tato karta přijde do hry, hráč na této straně  zahodí do odhazovacího balíčku tolik Pokémonů, dokud mu nezbudou tři).
  • Červená strana – Jakékoliv zranění udělené z útoku od travních, ohnivých nebo vodních Pokémonů hráče na této straně je sníženo o 20 (před aplikací slabosti a odolnosti).

Reverse Valley – Vyber si, která strana bude natočena na kterého hráče.

  • Modrá strana – Jakékoliv zranění ze soupeřova útoku udělené metalovým Pokémonům hráče na této straně je sníženo o 10 (po aplikaci slabosti a odolnosti).
  • Červená strana – Útoky temných Pokémonů hráčů na této straně dávají o 10 zranění více do soupeřova aktivního Pokémona (před aplikací slabosti a odolnosti).

Chaos Tower - Vyber si, která strana bude natočena na kterého hráče.

  • Modrá strana – Pokémoni hráče na této straně nemohou být zmateni nebo otráveni (pokud je už takový Pokémon zmaten nebo otráven, odstraň tyto speciální kondice).
  • Červená strana – Pokémoni hráče na této straně nemohou být uspáni nebo paralyzováni (pokud je už takový Pokémon uspán nebo paralyzován, odstraň tyto speciální kondice).

 

All-Night Party – Jednou v průběhu kola každého hráče, pokud je aktivní Pokémon onoho hráče uspán, si může onen hrát odstranit tuto speciální kondici a vyléčit si 30 zranění z onoho Pokémona.

Fairy Garden – Všichni Pokémoni, kteří mají k sobě připojenou vílí energii (tví i soupeřovi) mají cenu za ústup 0 energií.

Scorched Earth – Jednou v průběhu kola každého hráče, onen hráč může zahodit ohnivou nebo bojovou energii z jeho ruky. Pokud to hráč udělá, lízne si dvě karty.


 

Aether Paradise Conservation Area – Základní travní a električtí Pokémoni (tví i soupeřovi) utrří o 30 zranění méně ze soupeřových útoků (po aplikaci slabosti a odolnosti).

Altar of the Moone – Cena za ústup všech Pokémonů (tvých i soupeřových), kteří mají k sobě připojenou psychickou nebo temnou energii je o dvě energie nižší.

Altar of the Sunne – Ohniví a metaloví Pokémoni (tví i soupeřovi) nemají slabost.

Brooklet Hill – Jednou v průběhu kola každého hráče si může onen hrát vyhledat v jeho balíčku základního vodního nebo bojového Pokémona, položit si jej na lavičku a poté si zamíchá balíček.


 

Mount Lanakila – Cena za ústup všech základních Pokémonů ve hře (tvých i soupeřových) je o jednu energii vyšší.

Po Town – Pokaždé, když hráč vykládá Pokémona z jeho ruky na vyvinutí jeho Pokémona, polož tři žetony zranění na onoho Pokémona.

Devoured Field – Útoky temných a dračích Pokémonů (tvých i soupeřových) dávají o 10 zranění navíc do soupeřova aktivního Pokémona (před aplikací slabosti a odolnosti).

Sea of Nothingness – Speciální kondice nejsou odstraněny když se Pokémon (tvůj i soupeřův) vyvine nebo devolvuje.


 

Jak můžeš vidět, Stadionů máme na standardu veeeelmi po skromnu. U většiny můžeme na první pohled vidět, že se asi určitě hrát nebudou, ale pojďme se podívat na ty, co se hrají. Gardevoir-GX hrají velmi často 1-2 Parallel City, přičemž modrou stranou ji dáš soupeři (tzn. on bude omezen pouze na tři Pokémony) a červenou ji dáš na sebe (tzn. útoky od soupeřových travních (Golisopodi), ohnivých (Volcanioni) nebo vodních (Greninji) Pokémonů budou sníženy). Tento stadion je příkladem toho, kdy efektem dokážeš škodit soupeři a sám sobě si přilepšíš. Parallel City je takový univerzální stadion, který se ale hraje pouze v jednom balíčku (v ostatních balíčcích na něj není úplně místo). Mnoho balíčků, především Garbodoři, hrají Po Town a to nejčastěji ve čtyřech kopiích. Proč? Protože Gardevoiry-GX. Ale samozřejmě se tento stadion hodí i proti ostatním balíčkům jako jsou Metagrossové, Vikavolti aj., ale Gardevoir je početně všechny předčí. Samozřejmě musíš počítat, že se tři žetony mohou dotknout i tebe, ale ty máš tu výhodu, že kolem toho můžeš hrát (nejdříve vyložíš Pokémony a pak stadion). Po Town je asi nejvíce hraný stadion na aktuální herní scéně. Fairy Garden je stadion, který lze zahlédnout v Xerneasech (což ale není tak mainstream balíček jako některé jiné), zde ale plní funkci Float Stonů (což je jeden z nejvíce hraných Toolů), což je určitě velká value. Volcanioni a Salazzlové dokážou využít i Scorched Earth, neboť za jednu energii si líznou dvě karty není vůbec špatné a dává to agresivnímu balíčku typu Volcanioni velké temp. Devoured Field je nový stadion, který určitě najde své využití v nově hraných Zoroarcích, neboť podpora útoků temných Pokémonů se bude určitě hodit.


Mno a takto jsme došli na konec článku. Stadiony jsou nejméně zastoupení Trenéři v balíčcích (a to jak do počtu balíčků, kde se hrají, tak i počet kopií v jednotlivých balíčcích). V některých balíčcích se nehrají vůbec a tam, kde se hrají, se hrají celkově 2-4 kousky. Proč tomu tak je? Stadiony nám dávají výhodu (popř. Nevýhodu soupeři) navíc – tzn. není to nezbytnost, balíček dokáže vyhrát i bez toho. Stadiony nám slouží jako okrajoví pomocníci, kteří mají otravovat soupeře, popř. nám pomoci. Ale byli bychom neradi, kdyby sis myslel, že jsou stadiony k ničemu – sice málo, ale hrají a to bys měl vzít v potaz, takže určitě tu pětici vyjmenovanou na konci si určitě pořiď a měj ji ve své sbírce. Kdybys měl jakékoliv dotazy, připomínky nebo hodnocení, napiš nám na náš Facebook a my ti rádi odpovíme. Nezapomeň si také projít ostatní sekce v „Sestava Trenérů“, ať máš přehled o tom, co se hraje a co nesmí chybět ve tvé sbírce! :)

Jan „Golem“ Forejt

 
Nahoru