banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Sestava Supporterů

Supporteři jsou v každém balíčku velmi důležití. Jedná se o nejsilnější typ Trenéra a proto má také své omezení a to v podobě možnosti zahrát pouze jednoho Supportera za kolo. Jeho oficiální pravidlo zní: „Můžeš zahrát pouze jednu Supporter kartu v průběhu tvého kola (před tvým útokem).“ Supporteři tvoří základní kostru celé myšlenky Trenérů a bez nich se žádný balíček neobjede. Supportery, stejně jako Itemy, si můžeme rozdělit do jednotlivých skupin podle efektu. Pojďme se tedy na ně podívat!

 

Lízací Supporteři

Lízací Supporteři jsou takoví Supporteři, kteří nám líznou z vrchu balíčku určitý počet – někdy je stanoven pevně, někdy se dolízává do určitého počtu. Jednotlivými kartami v této sekci jsou:

  • Giovanni‘s Scheme – Vyber si jednu možnost: Dolízej si do pěti karet na tvé ruce. / V průběhu tohoto kola, útoky tvých Pokémonů dávají o 20 zranění navíc do soupeřova aktivního Pokémona (před aplikací slabosti a odolnosti).
  • Professor Sycamore – Zahoď karty z tvé ruky a poté si lízni 7 karet.
  • Psychic‘s Third Eye – Tvůj soupeř ti ukáže jeho ruku. Zahoď z tvé ruky tolik karet, kolik jen budeš chtít. Poté si lízni tolik karet, kolik jsi jich zahodil.
  • Tierno / Hau – Lízni si tři karty.
  • Lass‘s Special – Lízni si tolik karet, kolik má soupeř základních Pokémonů na jeho lavičce.
  • Professor Oak‘s Hint – Dolízej si do 7 karet. Poté končí tvoje kole.
  • Lillie – Dolízej si do 6 karet. Pokud je toto tvé první kolo, dolízej si do 8 karet.
  • Professor Kukui – Lízni si dvě karty. V průběhu tvého kola dávají útoky tvých Pokémonů 20 zranění navíc do soupeřova aktivního Pokémona (před aplikací slabosti a odolnosti).
  • Sophocles – Zahoď dvě karty z tvé ruky. Pokud to uděláš, lízni si 4 karty.

Z této sekce je naprostou samozřejmostí v každém balíčku Professor Sycamore. Jedná se de facto je nejsilnější proliz, který hra vůbec nabízí – v každé situaci ti dává na jisto 7 karet. Ano, máme zde samozřejmě znevýhodňující efekt v podobě zahození zbylých karet na ruce, ale když si to vezmeme – všechny Itemy, co můžeme zahrát, vždy zahrajeme, před použitím tohoto Supportera vždy přiložíme energii z ruky, vyložíme do hry všechny Pokémony, které můžeme. Zahazujeme tedy karty, které jsou nám v tu chvíli k ničemu a nemůžeme jej použít – a na místo toho získáme nových 7 použitelných karet. Doslova každý balíček hraje Professora Sycamora ve třech až čtyřech provedeních s tím, že 80% balíčků hraje právě plný počet, tedy čtyři kopie. Některé balíčky, je jich ale menšina, hrají i jednu Lillie, která dolízává do 6 karet, což je de facto efekt Shaymina-EX. Velmi důležitý je zde i možnost dolíznout si v prvním kole do 8 karet, ale když si to tak vezmeme – co vše můžeme zahrát v prvním kole? Nemůžeme vyvíjet Pokémony, takže ti nám zůstávají na ruce. Ne všechny Itemy mají v prvním kole to správné využití a value. Takže ono těch 8 karet nemusí být vždy nejvíce (málokdy si hráč takto lízne více jak 5 karet, což je jako klasický efekt v průběhu hry). Ostatní karty z této sekce mají tu nevýhodu, že vždy budou porovnávány s Professor Sycamorem, který líže 7 karet – nikdo nedokáže líznout víc, ani by se k tomu nepřiblížil.

Hledací Supporteři

Hledací Supporteři jsou Supporteři, kteří nám v balíčku vyhledají konkrétní karty, které nám dají buď na ruku nebo na lavičku. Takovými to Supportery jsou:

  • Brigette – Vyhledej si v balíčku jednoho Pokémona-EX nebo tři základní Pokémony (kromě Pokémonů-EX) a polož si je na lavičku. Poté si zamíchej balíček.
  • Skyla – Vyhledej si v balíčku kartu Trenéra, ukaž ji soupeři a polož si ji na ruku. Poté si zamíchej balíček.
  • Misty‘s Determination – Zahoď jednu kartu z tvé ruky. Pokud to uděláš, podívej se na vrchních osm karet z tvého balíčku a polož si jednu z nich do tvé ruky. Zamíchej si zbylé karty zpět do tvého balíčku.
  • Pokémon Fan Club – Vyhledej si v balíčku až dva základní Pokémony, ukaž je soupeři a polož si je do ruky. Poté si zamíchej balíček.
  • Clemont – Vyhledej si v balíčku až čtyři elektrické energie, ukaž je soupeři a polož si je do ruky. Poté si zamíchej balíček.
  • Wally – Vyhledej si v balíčku kartu, která se vyvíjí z jednoho tvého Pokémona (kromě Pokémona-EX) a polož ji na onoho Pokémona (toto se počítá jako vyvinutí Pokémona). Poté si zamíchej balíček. Můžeš tuto kartu použít v průběhu tvého prvního kola nebo na Pokémona, který byl vyložen do hry v tomto kole.
  • Ninja Boy – Vyber si jednoho tvého základního Pokémona ve hře. Vyhledej si v balíčku základní Pokémona a vyměň jej s oním vybraným Pokémonem (jakékoliv přiložené karty, žetony zranění, speciální kondice, kola ve hře a jakékoliv jinačí efekty zůstávají na novém Pokémonovi). Zamíchej si prvního vybraného Pokémona zpět do balíčku.
  • Mallow – Vyhledej si v balíčku dvě karty a zamíchej si tvůj balíček. Poté polož ony karty zpět na vrch tvého balíčku v jakémkoliv pořadí.
  • Kiawe – Vyhledej si v balíčku až čtyři ohnivé energie a přilož si je k jednomu tvému Pokémonovi. Poté si zamíchej balíček. Poté končí tvoje kolo.
  • Olivia – Vyhledej si v balíčku až dva Pokémony-GX, ukaž je soupeři a polož si je do ruky. Poté si zamíchej balíček.

V této sekci se nám ve většině balíčků objevuje v jedné až dvou provedeních Brigette. Většina balíčků hraje jak klasické Pokémony (Trubbishe, Beldumy, Raltse aj.), tak i nějaké Pokémony-EX (Volcanion-EX aj.), takže tento Supporter najde využití kdekoliv. Najít si tři Pokémony, které si dáme na lavičku – hned máme téměř plnou lavičku, kterou můžeme postupně vyvíjet a připravovat na souboj. Ale pozor – pokládáme Pokémona na lavičku pomocí Supportera a to rovnou z balíčku – nespustí se nám tedy schopnosti např. od Tapu Lele-GX, která je podmíněná, že ty (jakožto hráč) vykládáš Pokémona z ruky (ne z balíčku). Tak abys s tím počítal, že zrovna Tapu Lele-GX si pomocí této karty nehledej.

Dále je součástí většiny balíčků také Skyla a to také v jednom až dvou provedeních. Tato karta je velmi situační a to díky tomu, že nám hledá Trenéra – tedy jak Itemy, tak Supportery, tak i Tooly a Stadiony. Je jen na hráči, co si vyhledá. Vím, že si potřebuji vytáhnout konkrétního Pokémona? Najdu si Ultra Ball. Vím, že nemám moc karet na ruce? Najdu si Professora Sycamora. Vím, že potřebuji ustoupit na lavičku s Pokémonem? Najdu si Float Stone. Je to tedy velmi situační karta. Samozřejmě nesmíme zapomínat na pravidlo jednoho Supportera na kolo, tedy po zahrání Skyly, na kterou si najdeme nějaké Supportera, ho již nemůžeme zahrát a musíme počkat do dalšího kola.

Na závěr se v některých balíčcích hraje i Kiawe, a to především v Ho-Oh-GX balíčku, který je na tomto Supporterovi postaven, proto se hraje ve třech až čtyřech kopiích; popř. Se může objevit i v některých Volcanionech, ale to většinou maximálně v jedné kopii.

Shuffle&Draw Supporteři

Shuffle&Draw Supporteři jsou takoví Supporteři, kteří hráči zamíchají karty z ruky zpět do jeho balíčku a poté mu líznou z vrchu balíčku určitý počet karet. Takovýmito kartami jsou:

  • Judge – Oba hráči si zamíchají jejich karty na ruce zpět do jejich balíčků. Poté si líznou 4 karty.
  • N – Oba hráči si zamíchají jejich karty na ruce zpět do jejich balíčku. Poté si líznou tolik karet, kolik jim zbývá karet odměn.
  • Shauna – Zamíchej si karty na ruce zpět do tvého balíčku. Poté si lízni 5 karet.
  • Ilima – Oba hráči si zamíchají jejich karty na ruce zpět do jejích balíčků. Poté si hodí kostkou. Pokud padne sudá, tak si lízne 6 karet. Pokud padne lichá, tak si lízne 3 karty.
  • Hala – Zamíchej si karty na ruce zpět do tvého balíčku. Pokud jsi již použil tvůj GX útok, lízni si 7 karet. Pokud jsi jej nepoužil, lízni si 4 karty.
  • Wicke – Oba hráči si spočítají, kolik mají na ruce karet. Poté si zamíchají jejich karty na ruce zpět do jejích balíčků a poté si líznou tolik karet, kolik jich před tím měli.

Z této sekce je nejvíce hraný N a to dokonce tak, že se v každém balíčku hraje třikrát až čtyřikrát, většinou se hraje čtyřikrát a to i za předpokladu, že hrajeme čtyři Professory Sycamory, vedle kterého je N nejpotřebnější kartou na set-up. N nám nabízí rovnou tři výhody – zaprvé je to ta, že si zamícháme karty do balíčku a lížeme si nové; zadruhé je to ta, že k tomu donutíme i soupeře a máme možnost jej tedy vymíchat; a za třetí je to ta, že výborně reaguje na naši situaci na stole. Velmi důležitá je právě třetí výhoda – když se nám moc nedaří a je očivedné, že soupeř vyhrává (vzal si např. čtyři odměny a my žádnou), tak jej pomocí N výborně vymícháme – sami dostaneme zcela nových šest karet (což je efekt srovnatelný se Sycamorem) a soupeř bude mít pouze dvě karty na ruce, s čímž se dostává do hry celkem těžko. Samozřejmě se nejedná o kartu, která lze zahrát pouze v nepříznivé situaci – hrajeme ji i ze začátku, kdy si lízneme šest nových karet (častokrát se jedná ze začátku o lepší play než u Sycamora, který by nám zahodil hodně karet, které jsme prostě neměli možnost vyložit) a to, že si soupeř také lízne šest, nám zas tolik nevadí (když má více méně stejný počet – takto už si mohl připravovat karty do dalšího kola na set-up a nyní je to zcela na náhodě, co mu přijde). Samozřejmě v závěru hry, kdy bychom se měli zamíchat sami na dvě karty, tato karta zas tak dobrá není a proto nám vůbec nevadí, že ji zahodíme např. pomocí Sycamora nebo Ultra Ballu. Ale N má rozhodně vedle Sycamora své místo a je to hlavní shuffle&draw Supporter většiny balíčků.

Většina balíčků také využívá jednoho Halu, který nám po zahrání GX útoku (kterého využije každý balíček, byť pomocí Tapu Lele-GX) dává zamíchání a líznutí sedmi karet, což může být v jisté situaci lepší jako Sycamore (pokud si do balíčku nezamícháme nějaké mrtvé a nepoužitelné karty), ale zde je důležité spojení „v jisté situaci“ - z toho můžeme vydedukovat, že ve většina případů bude lepší Sycamore. Ale Halu se určitě hodí v závěru hry, proto jej doporučujeme všude v jedné kopii hrát.

Vracející Supporteři

Vracející Supporteři jsou takoví Supporteři, kteří nám vracení Pokémony a energie z odhazovacího balíčku zpět do ruky nebo do balíčku. Popř. jsou to i takové karty, které nám vracejí jisté karty z herního pole zpět do ruky. Takovými to kartami jsou:

  • Fisherman – Polož si čtyři základní energetické karty z tvého odhazovacího balíčku zpět na tvou ruku.
  • Brock‘s Grit – Zamíchej si kombinaci 6 karet Pokémonů a základních energií z tvého odhazovacího balíčku zpět do tvého decku.
  • Acerola – Polož si jednoho tvého Pokémona, který má na sobě nějaké žetony zranění, i se všemi kartami zpět do tvé ruky.

Acerola je reprezentantem této sekce. Hraje se ve většině balíčků a to v jedné až třech kopiích podle konkrétního balíčku. Využít se dá třemi způsoby – zachráníme si zraněného Pokémona a soupeř si tak nevezme jednu nebo dvě odměny; můžeme si vrátit Pokémony určené na jejich schopnosti (především Tapu Lele-GX) zpět a použít opět jejich schopnost; a na závěr je zde možnost vrátit si aktivního Pokémona → musíme si zvolit nového aktivního Pokémona, na kterém nespočívají efekty aktivního Pokémona nebo zrovna nemáme možnost s aktivním Pokémonem ustoupit a potřebujeme s ním ustoupit. Na to vše se Acerola hodí a proto ji některé balíčky využívají. 

Zahazovací Supporteři

Zahazovací Supporteři jsou takoví Supporteři, kteří zahazují určité karty ze hry. Jsou jimi:

  • Delinquent – Zahoď jakýkoliv Stadion, který je ve hře. Pokud to uděláš, tvůj soupeř zahodí tři karty z jeho ruky.
  • Team Rocket‘s Handiwork – Hoď si 2x kostkou. Za každou sudou zahoď dvě vrchní karty ze soupeřova balíčku.
  • Team Flare Grunt – Zahoď energii připojenou k soupeřovu Aktivnímu Pokémonovi.
  • Team Skull Grunt – Tvůj soupeř ti ukáže jeho karty na ruce. Zahoď z nich dvě energie.
  • Plumeria – Zahoď dvě karty z tvé ruky. Pokud to uděláš, zahoď energii připojenou k jednomu soupeřovu Pokémonovi.

Z této sekce nemáme ve většině balíčků zastoupené žádné karty. Pokud se hráč rozhodne, že chce soupeři znepříjemnit hru pomocí zahazování karet, většinou sáhne po nějakém Itemu – většina balíčků hraje Field Blower na zahození Stadionu nebo Tool, popř. využijí i Crushing Hammer na energie, sic to stojí na náhodě. Hodnota takového Supportera nám nedokáže vyvážit hodnotu, kterou nám dává Sycamore, N, Guzma nebo Acerola na to, abychom skipnuli takovéto Supportery a radši si zahráli nějakého zahazovacího Supportera. Od toho zde máme Item, který si můžeme zahrát spolu s dalšími kartami.

Vyměňovací Supporteři

Vyměňovací Supporteři jsou takový Supporteři, kteří nám nějakým způsobem vyměňují aktivní Pokémony s Pokémony na lavičce (a ať se jedná o tvé, nebo i o soupeřovy Pokémony). Takovýmito Supportery jsou:

  • Olympia – Vyměň si svého Aktivního Pokémona s jedním tvým Pokémonem na tvé lavičce. Pokud to uděláš, vyleč 30 zranění z Pokémona, kterého jsi přesunul na lavičku.
  • Guzma – Vyměň soupeřova Pokémona na lavičce s jeho aktivním Pokémonem. Pokud to uděláš, vyměň si tvého Aktivního Pokémona s jedním Pokémonem na tvé lavičce.

Guzma je Supporterem taktéž zastoupeným v každém balíčku a to v počtu od jednoho do čtyř. Počet závisí na tom, v jakém balíčku jej přesně hraje (např. jak moc potřebujeme sami ustupovat nebo jestli máme možnost zacílit Pokémony na lavičce nebo ne) a také na tom, kolik místa nám v balíčku zbývá. Před rotací většina balíčků hrála jednoho až dva Lysandry, kteří nám přitáhli soupeřova Pokémona. Tento efekt je naprosto super v tom, že si takto můžeme přitáhnout slabšího Pokémona z lavičky, kterého snáze vyřadíme – ať je to např. Tapu Lele-GX, Octillery určený jen na schopnost, nebo velmi často zranění Pokémon-EX/GX, kterého potřebujeme „dodělat“ a vzít si tak dvě energie. Tento přitahovací efekt je velmi silný a hrál se vždy, když to bylo možné (velmi důležitý je fakt, že si ty vybíráš Pokémona, kterého soupeři vytáhneš z lavičky). Dále je zde důležitý i druhý efekt Switche – tedy možnost sama sebe ustoupit na lavičku za jiného Pokémona. Mnoho Pokémonů má efekt, že daný útok nemohou využít v dalším kole – pak nám s ním zbývá ustoupit na lavičku a namísto něj dát jiného připraveného Pokémona, a to lze dvěma způsoby – buď pomocí Toolu Float Stone a nebo právě pomocí Guzmy. Guzma nám v sobě kombinuje dvě karty (Lysandre a Switch), které jsou velmi užitečné a potřebné ve většině situacích. Proto si Guzma rychle našel své místo ve většině balíčků.

Léčící Supporteři

Léčící Supporteři jsou takový Supporteři, kteří nám léčí naše Pokémony nebo jinak manipulují s efekty na nich. Mezi ně patří:

  • Pokémon Center Lady – Vyleč si 60 zranění a všechny speciální kondice z jednoho tvého Pokémona.
  • Pokémon Ranger – Odstraň všechny efekty útoků na všech hráčích a na jejich Pokémonech.
  • Lana – Vyleč si 50 zranění ze všech tvých Pokémonů, kteří mají k sobě připojenou vodní energii.

Z této sekce se nám bohužel žádná karta neuchytila. Např. oproti Pokémon Center Lady si radši zahrajeme Max Potion, který nám úplně vyléčí Pokémona a navíc se jedná o Item – opět se zde vyskytuje fakt, že léčící efekt nedokáže vyvážit efekt ostatní Supporterů, kteří se hrají, a proto o nich lze uvažovat pouze v podobě Itemu. Pokémon Ranger má lepší náhradu v podobě Guzmy, který svým efektem zruší efekty útoků a má k tomu ještě další výhody. Proto se léčící Supporteři do základní sestavy nedostanou.

A jsme na konci. Nyní si tedy ukážeme, jak vypadá bodově základní sestava:

  • 3x-4x Professor Sycamore
  • 3x-4x N
  • 1x-4x Guzma
  • 1x-3x Acelora
  • 1x-2x Skyla
  • 1x-2x Brigette
  • 1x Hala

Při stavbě balíčku se vždy musíme poohlédnout po strategii balíčku a také po možnostech, kolik místa nám zde zbývá. Ale je velmi důležité Supportery nepodcenit a nedat jich tam málo s výmluvou, „že už prostě nebylo místo“ - ano, někde můžeme jednoho až dva vyndat, ale nemůžeme to tak udělat s polovinou karet. Velmi často balíčky tvoří 4x Sycamore + 4x N + 4x Guzma + 1-2 zbylí vyjmenovaní Supporteři. Proto doporučujeme vždy mít ve své sbírce dostatek těchto Supporterů (když budeš mít i čtyři od každého, nic tím nezkazíš, cena těchto karet není tak vysoká), protože se budou hodit ve většině aktuálních balíčků. Pokud bys měl nějaké připomínky, dotazy nebo hodnocení, neboj se na nás obrátit na náš Facebook a my ti rádi odpovíme. Nezapomeň si také projít naše ostatní články v sekci Základní sestava Trenérů.

Jan „Golem“ Forejt

 

 
Nahoru