banner
banner
 
banner
 
banner
 
 

Sestava Toolů

Pokémon Item – Tool je jeden z doplňkových Trenérů. Vztahují se na něj základní pravidla klasických Itemů – tzn. „Můžeš zahrát kolik chceš karet Itemů během tvého kola (před tvým útokem).“ → tudíž nemáme žádné omezení, v průběhu kola jich můžeme zahrát nepřeberné množství. Ale máme k tomu přidané ještě pravidlo samotných Toolů: „Připoj Pokémon Tool k jednomu tvému Pokémonovi, který u sebe ještě nemá připojený jiný Pokémon Tool.“ Z toho nám tedy vychází, že Tooly jsou vždy spojené s jedním Pokémonem, u kterého jsou přiloženy a pouze takovýto Pokémon získává výhody, které plynout z Toolu. Každý Pokémon může mít u sebe připojen maximálně jeden Pokémon Tool a nelze jej následně samostatně odebrat ani zaměnit (to lze pouze pomocí speciálních karet, ale ne sám od sebe). Tooly se vykytují ve většině balíčcích, pojďme se tedy podívat na Tooly, které je možné hrát na formátu Standard (tj. Sady Breakthrough a novější).

Spirit Link

Jako první zmíníme tzv. Spirit Linky, které se váží k Mega Pokémonům-EX. Každý Mega Pokémon-EX nese tzv. Pravidlo Mega evolucí, které nám říká: Když se jeden z tvých Pokémonů stane Mega vyvinutým Pokémon, tvé kolo končí. Mega Pokémoni-EX byli v XY éře těmi nejsilnějšími Pokémony vůbec, a proto bylo zapotřebí je trošičku vyvážit a to se dělo právě pomocí pravidla mega evolucí, které nám ukončili kolo (což celkem zabolí). Nicméně každý Mega Pokémon-EX k sobě v dané sadě získal i speciální Spirit Link, tedy Tool, který říká, že tvé kolo nekončí, pokud se Pokémon, který má k sobě připojený Spirit Link, stane Mega vyvinutým Pokémonem-EX. Takže pokud nějaký balíček hrál / hraje Mega Pokémony-EX, tak spolu s nimi hrál/hraje Spirit Linky. Každý Spirit Link má stejné znění (jen je zde změna jména Pokémona) a vždy se váže k jednomu konkrétnímu Mega Pokémonovi-EX. Nebudeme proto u každé sady jednotlivé Spirit Linky rozebírat. Uvádíme příklad vzhledu několika Spirit Linků.

 

XY: Breakthrough

 Assaul Vest – Jakékoliv zranění udělené Pokémonovi, který má k sobě připojenou tuto kartu, z útoku soupeřova Pokémona, který má k sobě připojenou jakoukoliv Speciální energii, je sníženo o 40 (před aplikací slabosti a odolnosti).

Float Stone – Pokémon, který má k sobě připojenou tuto kartu, má cenu za ústup 0 energií.

Heavy Boots – Pokud je cena za ústup Pokémona, který má k sobě připojenou tuto kartu, tři energie nebo více, tento Pokémon získává navíc 20HP a nemůže být zmaten (pokud je současně pod vlivem zmatení, odstraň tuto speciální kondici).

 

 

XY: Breakpoint

Bursting Ballon – Pokud je tato karta připojena k jednomu tvému Pokémonovi, zahoď ji na konci soupeřova kola. Pokud je Pokémon, který má k sobě připojenou tuto kartu, tvým Aktivním Pokémonem a je zraněn ze soupeřova útoku (a to i pokud je vyřazen ze hry), polož 6 žetonů zranění na útočícího Pokémona.

Fighting Fury Belt – Základní Pokémon, který má k sobě připojenou tuto kartu, získává +40HP a jeho útoku dávají o 10 zranění navíc do soupeřova Aktivního Pokémona (před aplikací slabosti a odolnosti).

​ 

 

XY: Fates Collide

Bent Spoon – Preventuj všechny efekty soupeřových útoků, kromě zranění, udělené Pokémonovi, který má k sobě připojenou tuto kartu (existující efekty nejsou odstraněny).

Energy Pouch – Pokud Pokémon, který má k sobě připojenou tuto kartu, je vyřazen ze hry zraněním ze soupeřova útoku, polož všechny základní energie připojené k tomuto Pokémonovi zpět do tvé ruky.

Power Memory – Zygarde-EX, ke kterému je připojena tato karta, může také použít útok na této kartě (stále potřebuješ potřebný počet energií k použití tohoto útoku). [F][F][C] All Cells Burn: 200 zranění. Zahoď tři energie připojené k tomuto Pokémonovi.

 

 

XY: Steam Siege

V této sady vyšly pouze Spirit Linky.

XY: Evolution

V této sadě vyšly pouze Spirit Linky.

Sun & Moon

Exp. Share – Když je tvůj Aktivní Pokémon vyřazen ze hry zraněním ze soupeřova útoku, můžeš přesunout jednu základní energii od vyřazeného Pokémona k Pokémonovi, který má k sobě připojenou tuto kartu.

Poison Barb – Pokud je Pokémon, který má k sobě připojenou tuto kartu, tvým Aktivním Pokémonem a je zraněn ze soupeřova útoku (a to i pokud je vyřazen ze hry), útočící Pokémon je nyní otráven.

 

 

SM: Guardians Rising

Choice Band – Útoky Pokémona, který má k sobě připojenou tuto kartu, dávají 30 zranění navíc do soupeřova aktivního Pokémona-GX nebo aktivního Pokémona-EX (před aplikací slabosti a odolnosti).

 

 

SM: Buning Shadows

Bodybuilding Dumbbells – Stage1 Pokémoni, kteří mají k sobě připojenou tuto kartu, získávají +40HP.

Weakness Policy – Pokémon, který má k sobě připojenou tuto kartu, nemá slabost.

Wishful Baton – Pokud je Pokémon, který má k sobě připojenou tuto kartu, tvým aktivním Pokémonem a je vyřazen ze hry zraněním ze soupeřova útoku, přesuň až tři základní energie od tohoto Pokémona k jednomu tvému Pokémonovi na tvé lavičce.

 

 

Shining Legends

V této sadě nevyšly žádné Tooly.

SM: Crimson Invasion

Dashing Pouch – Pokud Pokémon, který má k sobě připojenou tuto kartu, zahodí energie za jeho ústup na lavičku, polož ony energie do tvé ruky namísto do odhazovacího balíčku.

Fighting Memory – Silvally-GX, který má k sobě připojenou tuto kartu, je nyní bojovým Pokémonem.

Psychic Memory – Silvally-GX, který má k sobě připojenou tuto kartu, je nyní psychickým Pokémonem.

 

 

Nyní si řekneme, které Tooly jsou ty nejlepší a poté i ty, které se hrají jen v určitých balíčcích. Jako nejlepší Tool, kterého hraje každý balíček a to ve dvou až čtyřech provedeních (s tím, že se nejčastěji hraje 4x), určitě volíme Float Stone. Potřeba ustoupit na lavičku je ve hře samozřejmá (nejen na vyléčení speciálních kondic, ale především na zachránění si zraněného Pokémona → záchrana dvou odměn) a Float Stone má velkou výhodu a to, že to není karta na jedno použití. Srovnejme si to např. se Switchem, který nám stáhne jednoho Pokémona a tím efekt vypršel a není možné jej použít znovu. Ale Float Stone se dá užít opakovaně, což je záchrana nemálo energií (většina Pokémonů má cenu za ústup 2-4 energie, což je znát). Na druhém místě co se týče jak hratelnosti, tak i hranosti, máme beze sporu Choice Band. Nebudeme si nic nalhávat – 90% balíčků je postavené na hlavních útočnících, kterými jsou právě Pokémoni-EX nebo Pokémoni-GX. A je samozřejmě, že si každý balíček chce proti nejvíce zastoupeným útočníkům polepšit. A 30 zranění z Choice Band není vůbec málo, navíc dochází k uplatnění před aplikací slabosti a odolnosti (tzn. i těchto 30 zranění bude násobeno x2, tedy 60 zranění navíc proti Pokémonům se slabostí na našeho útočníka). Oba dva Tooly využívají de facto všechny balíčky a to v počtech 2-4 od každého (třeba u Garbodorů je jasné, že budou hrát 4 a 4).

V druhé řadě, tedy takové Tier2 Tooly, máme Fighting Fury Belt, který se ale uplatní jen v balíčcích – v těch, kde máme útočníky jen základní Pokémony. Tuto podmínku už splňuje málokterý balíček a více méně nám to vychází, že se hrají hlavně ve Volcanionech. 40HP a 10 zranění k útoku navíc určitě každý základní Pokémon využije. Ale musíme si porovnat – chceme +40HP/10 zranění nebo +30 zranění? Nevyplatí se nám spíše hrát Choice Band? Přeci jen útok je většinou důležitější než samotné životy … I tohoto důvodu se Fighting Fury Belt řadí mezi Tier2 Tooly. Některé balíčky, především různé Toolboxy (např. Xerneasové), mohou využít i Exp. Share, který zachraňuje energie od Pokémona s jednou velkou výhodou a to tou, že je rovnou přesune k Pokémonovi (na rozdíl od Dasing Pouch nebo Energy Pouch, který to dá do ruky) a takovýto Tool má opakované využití (není jednorázový jako Wishful Baton). A pro některé balíčky, které jsou rychlé a agresivní, je důležité, aby si udržely energie ve hře a nemuseli ztrácet čas nabíjením. Proto se Exp. Share v některých balících využít může.

A jsme pomalu na konci. Toolů oproti jiným typům Trenérů, jako jsou Itemy nebo Supporteři, nemáme mnoho a z toho mála se nám podařilo vybrat dva základní Tooly v podobě Float Stone a Choice Band, a dva nástavbové Tooly v podobě Fighting Fury Belt a Exp. Share. Tyto Tooly určitě doporučujeme mít ve sbírce a to v plném počtu (jejich cena není zas tak vysoká). Doufáme, že ti tento článek pomohl při stavbě tvého balíčku. Pokud bys měl jakékoliv připomínky, hodnocení nebo dotazy, napiš nám na náš Facebook. Nezapomeň si také přečíst ostatní sekce v „Sestava Trenérů“! :)

Jan „Golem“ Forejt

 
Nahoru